Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

W skrócie

17.04.2002 00:00

RACIBÓRZ
 
Program aktywizacji gospodarczej miasta oraz projekt uchwały w sprawie ulg i zwolnień w podatku od nieruchomości będą głównymi punktami obrad kolejnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 24 kwietnia. Radni będą też głosować nad udzieleniem zarządowi absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu.

17 kwietnia w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza odbędzie się międzyszkolna sesja na temat integracji z Unią Europejską pt. „Młodzież we wspólnej Europie”. Wezmą w niej udział delegacje gimnazjów i szkół średnich ziemi raciborskiej.

Szereg ciekawych propozycji przygotowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu. 16 kwietnia w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbędzie się kolejne „wiosenne czytanie”, tym razem w filii nr 2 na Ostrogu przy ul. Rudzkiej 38. Bajki czytać będą Grażyna Płonka - dyrektor szkoły specjalnej i Ludmiła Nowacka - dyrektor Gimnazjum nr 2. 18 kwietnia o godz. 17.00 MiPBP zaprasza do swojej siedziby przy ul. Kasprowicza na montaż słowno-muzyczny pt. „Nie, nie żałuję niczego - Edith Piaf i jej legenda”. 19 kwietnia w filii w Markowicach (budynek miejscowego zespołu szkolno-przedszkolnego) zaprezentowana zostanie wystawa starych książek wypożyczonych na ten czas przez mieszkańców. 23 kwietnia, w Raciborskim Centrum Kultury, MiPBP organizuje Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Początek o godz. 9.00. W programie: międzygimnazjalny konkurs czytelniczy, program artystyczny, spotkanie z autorami serii „Strrraszna historia” - Małgorzatą Fabianowską, Małgorzatą Nesteruk i Jędrzejem Łanieckim. 25 kwietnia odbędzie się w budynku przy ul. Kasprowicza wystawa prac plastycznych nadesłanych na konkurs o Harrym Potterze.

Miłośnicy prozy Andrzeja Sapkowskiego jeszcze do 30 kwietnia mogą nadsyłać do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej prace literackie będące próbą kontynuacji przygód bohaterów sagi o Wiedźminie. Przypomnijmy, że wezmą one udział w konkursie zorganizowanym przez raciborską MiPBP, przy której działa również klub miłośników fantastyki.

Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych informuje, że tegoroczne egzaminy wstępne odbędą się: część pisemna - 24 czerwca (sekcja angielska o godz. 9.00, sekcja niemiecka o godz. 12.00), część ustna dla osób, które poprawnie zdają test - 26 i 27 czerwca. Termin składania dokumentów upływa 17 czerwca. Drugi nabór do grup dziennych lub wieczorowych tradycyjnie odbędzie się we wrześniu. 2 września przeprowadzona zostanie część pisemna (sekcja angielska o godz. 16.00, sekcja niemiecka o godz. 13.00), zaś 4 i 5 września część ustna. Termin składania dokumentów upływa 26 sierpnia. Opłata za egzamin wyniesie 70 zł.

Ukazał się nowy numer miesięcznika „Ziemia Raciborska”. Zamieszczono w nim artykuły pt. „Ślady starożytności na ziemi raciborskiej”, „Z dziejów ziemi pietrowickiej i sudickiej”, „Sterowce nad Raciborzem”, „Znane i nieznane legendy oraz podania” a także „Tryptyk ze Smolnicy”. Pismo wyszło w nowej szacie i w większej objętości. Drukowane na papierze kredowym prezentuje lepsze reprodukcje zdjęć archiwalnych Raciborza i okolic, z których wiele nie było jeszcze publikowanych.

8 kwietnia w Międzyszkolnym Ośrodku Sportu odbył się 12. zjazd miejski Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Gościem uczestników był wiceprezydent Raciborza Mirosław Lenk.

17 kwietnia wiceprezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz etatowy członek zarządu powiatu ds. oświaty Henryk Siedlaczek gościć będą u Śląskiego Kuratora Oświaty. Tematem rozmów będzie sprawa utworzenia w Raciborzu siedziby nadzoru pedagogicznego - punktu stałego rezydowania wizytatorów, którzy obecnie podlegają delegaturze w Rybniku. Utworzenie takiego punktu popierają wszystkie samorządy ziemi raciborskiej.

Muzeum zakupi nowy sprzęt komputerowy, który zastąpi stary i posłuży do tworzenia muzealnej bazy danych - zakładania kart katalogowych zabytków, inwentaryzacji zbiorów zabytków i księgozbioru.

2 kwietnia po raz pierwszy uroczyście obchodzono „Dzień zakończenia walk o Racibórz”, który corocznie przypada 31 marca. W latach PRL-u był to dzień „Wyzwolenia Raciborza”. Przedstawiciele SLD, władz miasta i powiatu, instytucji i organizacji społecznych złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych w 1945 r. żołnierzy radzieckich. 9 maja obchodzony będzie „Dzień powrotu Raciborza do Polski”. Obie rocznice od tego roku znalazły się w oficjalnym kalendarzu obchodów rocznic i świąt państwowych.

26 kwietnia Gimnazjum nr 3 przy ul. Żorskiej zaprasza na gimnazjadę sportową w gimnastyce i animacji tanecznej. Początek o godz. 9.30 w auli placówki.

Konferencję pt. „Zarządzanie jakością w jednostkach administracji publicznej” organizuje Starostwo Powiatowe w Raciborzu w dniach 9 i 10 maja w Rudach.

Raciborski Fundusz Lokalny przystąpił do programu „Stypendia pomostowe”. Jest on adresowany do uczniów klas maturalnych raciborskich szkół średnich, ale zamieszkałych poza Raciborzem, którzy chcą rozpocząć studia wyższe. O stypendium mogą starać się te osoby, w których rodzinach dochód na jednego członka nie przekracza 532 zł brutto. Wnioski przyjmowane są do 19 kwietnia 2002 r. w siedzibie RFL przy ul. Rzeźniczej 8, codziennie w godzinach od 12.00 do 13.00. Informacje udzielane są pod numerem telefonu 418 15 92.

W jednym z ostatnich numerów Nowin Raciborskich pisząc o zabytkach archeologicznych przesłanych do konserwacji błędnie podaliśmy, że prace te są wykonywane w Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Prywatnie na zlecenie Muzeum w Raciborzu wykonał je jeden z wrocławskich konserwatorów. Zainteresowanych przepraszamy za błąd.

Związek Kynologiczny w Raciborzu organizuje szkolenia w zakresie ABC Dobrego Wychowania psa. Organizowane są one dwa razy w roku - na wiosnę i jesień. Kurs trwa około 1,5 miesiąca. Szkolenia organizowane są w tym celu, aby nauczyć właścicieli psów kultury bycia ze swoim ulubieńcem w mieście, podczas spacerów, a zwierzę zupełnego posłuszeństwa wobec człowieka. Po przeszkoleniu łatwiej jest zapanować nad psychiką psa. Można nauczyć się prawidłowego przekazywania zwierzęciu poleceń, chociażby takich jak „stój, siad, waruj”. Szkolenie obejmuje chodzenie psa przy nodze, na smyczy i w kagańcu, bez smyczy przy nodze oraz wydawanie mu poleceń na odległość. Istotnym elementem jest również nauczenie go otwierania pyska i pokazywania zębów, co jest często konieczne u weterynarza. Spotkania odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Trwają około dwóch godzin lekcyjnych. Można przyprowadzać psy rasowe i nierasowe, powinny mieć ukończone przynajmniej 8 miesięcy życia. Kończą się egzaminem przed sędzią międzynarodowym prób pracy. Właściciel czworonoga otrzymuje świadectwo ukończenia kursu, które pozwala mu na dalsze ewentualne szkolenie wyższego stopnia. Efekty wiosennego szkolenia będzie można zobaczyć na pokazie podczas VIII Krajowej Wystawy Psów Rasowych w Raciborzu, która odbędzie się 2 czerwca na stadionie OSiR przy ul. Zamkowej.

Z bibliotecznej półki
 
W Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej Rynek 12 MiPBP w Raciborzu są już m.in. „Dydaktyka kształcenia ogólnego” Franciszka Bereźnickiego, „Psychologia” Gilliana Butlera, „Przemoc w rodzinie” Donalda G. Duttona, „Dziecko w świecie pokus” Andrzeja Murzyna, „Problematyka współczesnych systemów wychowania” Stefana Kunowskiego, „Depresja u dzieci” Jarosława Roli, „Program wychowawczy instytucji edukacyjnej : tworzenie struktura, przykłady” oraz „Zrozumieć Montessori czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka” Małgorzaty Miksza. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00 i w soboty 9.00 do 14.00.

  • Numer: 16 (524)
  • Data wydania: 17.04.02