Rok Żwirki i Wigury
Kuźnia Raciborska
Zarząd miasta spotkał się z nowym komendantem miejscowego Komisariatu Stanisławem Melnarowiczem. Mówiono o sposobie dofinansowania przez samorząd pracy policji. Najbardziej prawdopodobny, jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, jest wariant likwidacji straży. Komisariat ma otrzymać jej wóz jak również zaoszczędzone w budżecie miejskim pieniądze, które zostaną przeznaczone głównie na paliwo. Jak powiedział nam komendant Melnarowicz, jednostka otrzyma prawdopodobnie również wsparcie z komendy wojewódzkiej. Chodzi o pieniądze na remont pomieszczeń i być może nowy radiowóz. Zmieniła się także taktyka pracy kuźniańskiej policji. Więcej funkcjonariuszy skierowano do patroli. Częściej też prowadzone są wspólne akcje z raciborską drogówką. W pierwszych trzech miesiącach na terenie działania Komisariatu wszczęto 95 postępowań. Wykryto aż 80 proc. sprawców. W przypadku 77 przestępstw kryminalnych wykrywalność ta sięgnęła 70 proc.
Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej świętuje w tym roku swoje 50-lecie. Obchody rocznicy rozpoczną się już w maju. Przygotowano szereg konkursów (m.in. plastyczny pt. „Moja szkoła dziś”, literacki pt. „Szkoła moich marzeń”, recytatorski pt. „Szkoła w poezji dla dzieci” oraz na logo placówki) i lekcji poglądowych np. wychowawczych na temat historii Kuźni Raciborskiej. Wydany zostanie specjalny folder i gazetka. Informacje o jubileuszu znajdą się na szkolnej stronie www. 1 września zorganizowana zostanie gminna inauguracja roku szkolnego 2002/2003.
Unieważniono przetarg na dzierżawę ośrodka wypoczynkowego w Kuźni Raciborskiej. Wkrótce zostanie ogłoszony kolejny. Do pierwszego zgłosiły się dwie firmy. Niestety jedna z nich podała w ofercie, niezgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, proponowaną stawkę miesięcznego czynszu w przedziale od-do.
Spółka Amicus-Med. odkupi od gminy część wyposażenia przychodni, które obecnie dzierżawi. Przypomnijmy, że wcześniej świadczeniem usług medycznych w gminie zajmował się Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego, który obecnie znajduje się w stanie likwidacji.
Zespół Odlewni „Rafamet” w niekonwencjonalny sposób chciał spłacić miastu podatek od nieruchomości, z którego wpłatą obecnie zalega. W zamian za gotówkę zaproponowano produkty odlewnicze - ławki, słupki drogowe i chodnikowe oraz lampy uliczne. Zarząd gminy nie przyjął oferty. Uznał, że grozi to niewykonaniem budżetu po stronie dochodów własnych, a wyrobów nie byłoby jak zagospodarować.
Zarząd miejski przyjął sprawozdanie z realizacji budżetu gminy w 2001 r. Teraz dokument trafi do rąk radnych. Na kolejnej sesji Rada będzie głosowała o udzielenie zarządowi absolutorium.
Gmina wystąpiła do Sądu Rejonowego w Raciborzu z pismem informującym, że nadal jest zainteresowana nabyciem starego baru przy pl. Mickiewicza. Budynek wymaga natychmiastowego remontu. Obecnie rudera szpeci centrum miasta.
Pietrowice Wielkie
27 i 28 kwietnia w Pietrowicach Wielkich odbędzie się II edycja targów ekologicznego ogrzewania Eko-Wystawa „Ciepło przyjazne środowisku”.
25 kwietnia o godz. 17.00 w Gimnazjum w Pietrowicach odbędzie się odczyt dr Kornelii Lach pt. „Zwyczaje i obrzędy pogranicza śląsko-morawskiego na przykładzie Pietrowic Wielkich”. Towarzyszyć temu będzie inscenizacja gwarowa w wykonaniu uczniów tej szkoły. Odczyt organizowany jest w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, któremu patronują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe z Raciborza oraz zarząd wojewódzki śląskiego DFK.
Krzyżanowice
23 maja o godz. 17.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach odbędzie się odczyt dr. Ryszarda Kincla pt. „Augustyn Weltzel jako śląski Tacyt - życie i dzieło”. Jednocześnie zostanie przeprowadzony turniej wiedzy o byłym tworkowskim proboszczu, wybitnym górnośląskim historyku. Odczyt organizowany jest w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, któremu patronują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe z Raciborza oraz zarząd wojewódzki śląskiego DFK.
Rudy
Rada Sołecka Rud chce zorganizować w tym roku gminne dożynki Kuźni Raciborskiej i jednocześnie powiatowe dla wszystkich samorządów ziemi raciborskiej. Wniosek zaakceptował zarząd miejski w Kuźni. Teraz zostanie skierowany do władz powiatu.
13 czerwca w Gimnazjum w Rudach referat pt. „Wybrane pomniki i miejsca upamiętnienia w Rudach i okolicy” zaprezentuje Henryk Siedlaczek, były dyrektor tej szkoły. Odczyt organizowany jest w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin”, któremu patronują Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe z Raciborza oraz zarząd wojewódzki śląskiego DFK.
Najnowsze komentarze