Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

w skrócie

10.04.2002 00:00

RACIBÓRZ
 
Minister gospodarki Jacek Piechota objął honorowy patronat nad zapowiadaną na czerwiec imprezą wystawienniczo-konferencyjną pt. „Raciborskie kulinaria”. Jej organizatorem jest Urząd Miasta. Wstępnie ustalono, że impreza odbędzie się 15 i 16 czerwca. Planuje się zorganizować sympozjum prezentujące programy dostosowawcze do wymagań UE w zakresie produkcji rolnej, przetwórstwa i rzemiosła oraz wystawę etnograficzną o tradycjach rolniczych i kulinarnych regionu Śląska i Moraw. Tym, co może zainteresować szczególnie mieszkańców i turystów będzie wystawa produktów rzemiosła spożywczego, ekologicznej żywności, kiermasz handlowy oraz salon restauracyjny, w którym zostaną wystawione do degustacji różne wymyślne potrawy, których receptury zrodziły się na górnośląskiej ziemi. Będą również konkursy, wywiady ze znanymi osobistościami miasta i powiatu, pokazy gotowania oraz występy estradowe.

Od 5 do 7 kwietnia Racibórz wespół z Euroregionem „Silesia” zaprezentował się na stoisku śląskim zorganizowanym pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego na IX Międzynarodowych Targach Turystyki GLOB 2002 w Katowicach. W imprezie wzięło udział 350 wystawców w kilkunastu państw całego świata.

18 i 19 kwietnia Raciborskie Centrum Kultury przy ul. Chopina zaprasza na koncert galowy laureatów III Festiwalu Szkolnych Zespołów Artystycznych. 18 kwietnia o godz. 11.00 zaprezentują się zespoły teatralne, dzień później o tej samej godzinie zespoły taneczne.

23 kwietnia o godz. 9.00 Raciborskie Centrum Kultury zaprasza do sali kameralnej RDK przy ul. Chopina na obchody Międzynarodowego Dnia Książki.

24 kwietnia o godz. 9.00 w sali widowiskowej RDK przy ul. Chopina odbędzie się spektakl teatralny pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”.

5 kwietnia prezydent Adam Hajduk wziął udział w Rybniku w seminarium na temat ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Zaprezentowano najnowsze osiągnięcia technologiczne w tej dziedzinie i planowane rozwiązania prawne.

Od 15 do 19 kwietnia SP 13 przy ul. Staszica organizuje Tydzień Otwartej Szkoły. Przyszli uczniowie placówki będą mogli zapoznać się z pedagogami i uczestniczyć w lekcjach otwartych. W szkole działa m.in. teatr „Trzynastka”, bez dodatkowych opłat w klasach I-III nauczany jest język angielski i prowadzona nauka pływania, a dzieci z wadami postawy mogą uczestniczyć w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej.

25 marca w siedzibie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się ślubowanie 56 nowych funkcjonariuszy służby kandydackiej.

Jesienią tego roku w Północnej Nadrenii-Westfalii odbędą się Dni Kultury Województwa Śląskiego. Oba regiony łączy umowa partnerska. W Niemczech zorganizowany zostanie: cykl koncertów, wystaw, spektakli teatralnych i innych spotkań. Organizatorami przedsięwzięcia będą Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris i Fundacja Haus Oberschlesien.

Rada Miasta przyjęła sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2002 r. Na działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, profilaktykę, pomoc rodzinie i edukację wydano 557 tys. zł pochodzące z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Rada Miasta znowelizowała swoją uchwałę w sprawie zasad zwrotu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej w zakresie zadań własnych gminy. Zmiana umożliwia odstąpienie od żądania zwrotu wydatków poniesionych na dożywianie dziecka w szkole jeśli dochód na członka jego rodziny wynosi mniej niż 200 proc. kryterium z ustawy o pomocy społecznej.

Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie poparcia starań władz miejskich o utworzenie w Raciborzu siedziby nadzoru pedagogicznego Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie fundacji o nazwie „Wiedza rozwój nauka”, która zajmie się gromadzeniem pieniędzy, głównie od samorządów, na wsparcie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Mieszkańcy powiatu raciborskiego nadal będą mogli korzystać z Powiatowego Zespołu ds. Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Rybniku. Starostwo przedłużyło odpowiednią umowę, która określa kwestie partycypacji w funkcjonowaniu placówki.

Na mocy uchwały Rady Miasta Gimnazjum nr 3 przy ul. Żorskiej ma już swojego patrona. Został nim znany górnośląski historiograf Augustyn Weltzel, były proboszcz w Tworkowie.

Radni Raciborza zmienili statuty Muzeum i Raciborskiego Centrum Kultury. Nowelizacja reguluje kwestie składania oświadczeń woli przez dyrektora lub osobę przez niego upoważnioną.

Urząd Miasta podsumował tegoroczną akcję „Zima w mieście” przeprowadzoną wspólnie ze Spół-dzielnią Mieszkaniową „Nowoczesna”, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu. Z różnych form wypoczynku skorzystało 6,4 tys. dzieci i młodzieży, o 2,5 tys. więcej niż w latach poprzednich. SP 15 została uhonorowana nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty w ramach ogólnopolskiego konkursu „Ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo”. Największą popularnością cieszyło się lodowisko, pływalnie, zajęcia sportowo-rekreacyjne na salach oraz wycieczki i kino.

11 i 12 maja w Roth niedaleko Norymbergii odbędzie się kolejny, 9. Zjazd Raciborzan, organizowany przez władze tego miasta, które od lat wiąże umowa partnerska z Raciborzem. Udział w imprezie zapowiedział prezydent Raciborza Adam Hajduk, poseł Andrzej Markowiak, książę raciborski Franz Albrecht oraz działacze DFK województwa śląskiego. Początek 11 maja o godz. 9.00 w hali miejskiej. Tego samego dnia o godz. 15.00 na miejscowym boisku mecz piłkarski z drużyną S.C. Roth 52 rozegrają byli piłkarze Unii Racibórz obecnie zamieszkali w Niemczech. Będzie można zwiedzać muzeum zamkowe w Roth oraz nowe muzeum przemysłu mieszczące się w dawnej fabryce. Przewidziano także uroczyste nabożeństwa katolickie i ewangelickie oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Josepha von Eichendorffa.

W marcu zmarł Józef Rogowski, członek Polskiego Związku Wędkarskiego od 1962 r., od 1963 r. strażnik SSR, od 1967 r. Społeczny Inspektor Ochrony Wód i Komendant Straży. Współzałożyciel Koła nr 46 Racibórz-ZEW, w którego władzach pracował od samego początku, pełniąc w latach 1988-1996 funkcję prezesa, wielokrotnie wyróżniany za wkład pracy na rzecz PZW, m.in.: odznakami 20-lecia i 25-lecia Z.O. Opole, Srebrną i Złotą Odznaką Z.G. PZW.

W przedostatnim numerze Nowin Raciborskich w relacji z Międzygimnazjalnego Konkursu Poezji i Piosenki Religijnej, wymieniając laureatów - solistów, nie wspomnieliśmy o drugiej zdobywczyni srebrnego lauru - Sandrze Parobiec z Gimnazjum nr 1, którą przygotowała Regina Hanslik. Zainteresowanych za błąd przepraszamy.

Nowości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filii w Raciborzu przy ul. Słowackiego: Adamowski J. „Media w państwie współczesnym”, Batorowska H. „Wybrane zagadnienia nauki o informacji i technologii informacyjnej”, „Edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie”, Mc Keen E. „Zarządzanie zasobami ludzkimi”, Muszkieta R. „Nauczyciel w reformującej się szkole”, Stanisławczyk T. „Program edukacji czytelniczej i medialnej”, Stróżyński K. „Technologia informacyjna w nowoczesnej szkole”, Szczepańska E. „Edukacja filmowa w szkole”, „Śląskie stroje ludowe” oraz „Śląsk w okresie posługi prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego”.

  • Numer: 15 (523)
  • Data wydania: 10.04.02