Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Kronika

03.04.2002 00:00
  • Diecezjalny Dom Formacyjny w Raciborzu Miedoni przyjmuje coraz więcej gości. W dniach od 8 do 11.03. odbyło się spotkanie słuchaczy Studium Podyplomowego Rodzin z Uniwersytetu Opolskiego. Natomiast od 20 do 27.03. z zakwaterowania korzystała młodzież węgierska która przebywała w naszym mieście w ramach współpracy z II L.O. 21.03. na skupieniu spotkały się „Amazonki” z Raciborza i okolic. Dwa tygodnie po świętach wielkanocnych na rekolekcje do Miedoni przyjadą seminarzyści prof. dr. hab. Krystiana Wojaczka z Uniwersytetu Opolskiego a pod koniec kwietnia dzieci niesłyszące i słabosłyszące z ośrodka w Raciborzu przygotowywać się będą do I Komunii św. i Bierzmowania.
  • W pierwsze święto Zmartwychwstania Pańskiego podczas mszy św. w kościele p.w. św. Paschalisa na Płoni modlono się również za dusze niewinnie zamordowanych 35 mężczyzn i chłopców przez sowietów wieczorem 31 marca 1945 r. Wówczas był to Wielki Piątek. Ta masowa zbrodnia miała miejsce w piwnicy jednego z domów przy ul. Rybnickiej. Ciała zastrzelonych pochowano w zbiorowych mogiłach na cmentarzu dzielnicy Płonia, na Ostrogu i na cmentarzu „Jeruzalem”.
  • 7 kwietnia zespół muzyczno-wokalny „Przecinek” z parafii Matki Bożej oraz zespół sióstr z klasztoru Annuntiata wezmą udział w koncercie wielkanocnym w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela na terenie Velkich Hostic (Republika Czeska). Po występach odbędzie się w salce parafialnej spotkanie z miejscowymi przedstawicielami władz i młodzieżą parafialną. Podczas agapy nastąpi po raz pierwszy, tak jak w Polsce, dzielenie się święconym jajkiem i składanie życzeń wielkanocnych.
  • 9 kwietnia Klub Inteligencji Katolickiej organizuje dla członków oraz sympatyków i ich rodzin z udziałem ponad 40-osobowej grupy katolików z Opawy i Velkich Hostic tradycyjne spotkanie wielkanocne tzw. „Święcone”. Całość rozpocznie się o godz. 17.30 w kaplicy klasztoru mszą św. pod przewodnictwem ks. infułata Mariana Żagana. Niektóre fragmenty liturgii odprawiane będą w dwóch językach. Podczas agapy w auli klasztoru uczestnicy dzielić się będą święconym jajkiem, śpiewać pieśni w j. czeski i polskim, opowiadać o swoich zwyczajach wielkanocnych. Wystąpi też scholla z Opawy.
  • Obszerny i interesujący jest tegoroczny program Domu Rekolekcyjnego przy Klasztorze Annuntiata w Raciborzu. Już od 1 do 5 maja odbędą się rekolekcje dla Przyjaciół Misji. Uczestnicy pod przewodnictwem o. Joachima Zoka SVD w Słowie Bożym, modlitwie, w dzieleniu się życiem i wiarą będą szukać odpowiedzi na pytania: „Co było misją Jezusa Chrystusa?”, „W jaki sposób Jezus realizował misję powierzoną Mu przez Ojca?”, „Jak każdy i każda z nas może dziś kontynuować misję Jezusa?”. Rozpoczęcie rekolekcji w środę o godz. 17.00, a zakończenie przewidziano w niedzielę ok. godz. 10.00.
  • Pierwszy biskup opolski ks. Franciszek Jop w Wielki Czwartek spotykał się w katedrze ze starszymi ministrantami z terenu całej diecezji. Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych powstało przy kurii duszpasterstwo diecezjalne liturgicznej służby ołtarza, udział we mszy św. zwanej „Krzyżma” stale wzrastał. Liczbę uczestników powiększali także młodsi ministranci i lektorzy. W tym roku w Wielki Czwartek o godz. 9.30 w opolskiej katedrze zgromadziło się w strojach liturgicznych ponad 900 ministrantów, ministrantek i lektorów wraz ze swoimi opiekunami duchownymi. Wśród nich było również wielu z parafii ziemi raciborskiej, w tym liczna grupa z parafii p.w. Matki Bożej. Po mszy św. „Krzyżma” tradycyjnie już odbyło się spotkanie z ks. abp. Alfonsem Nossolem. Ministranci mogli zadawać arcypasterzowi diecezji różne pytania. Najbardziej gorliwi, po minimum 6-letniej służbie liturgicznej otrzymali z rąk ks. arcybiskupa specjalne dyplomy z jego podpisem. Z każdej parafii co roku może być wytypowana tylko jedna osoba. Dla wszystkich przygotowany był poczęstunek - smaczny pącze
  • Siostry z Klasztoru Annuntiata również serdecznie zapraszają od 20 do 24 maja na kolejne rekolekcje, tym razem pod przewodnictwem o. Tomasza Szyszki SVD. Mottem przewodnim będą słowa „Duch świętych w Dziejach Apostolskich i w Kościele dziś”. Warto dodać, iż organizacją rekolekcji, dni skupienia oraz różnych spotkań grup religijnych i stowarzyszeń katolickich zajmuje się z wielkim zaangażowaniem s. Weronika, która potrafi te obowiązki jeszcze pogodzić z funkcją organistki i studiami na filii KUL w Opolu.Wielu parafian i gości uczestniczyło od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Czwartku w rekolekcjach w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Nauki głosili franciszkanie: o. Piotr - pracujący przez wiele lat w Ziemi Świętej, między innymi w charakterze przewodnika polskich pielgrzymek i wycieczek oraz o. Justyn - proboszcz i gwardian klasztoru w parafii św. Paschalisa na Płoni. Wcześniej wiernym wydano ponad 2000 programów rekolekcji wielkopostnych, dzięki zapobiegliwości proboszcza i radcy duchownego ks. dziekana Alojzego Jurczyka. W słowie wstępnym napisał on między innymi: „W liturgię tych dni (Wielkiego Tygodnia) zostały wkomponowane nasze parafialne rekolekcje. Mają one na celu pobudzić nas do refleksji i wielkiej wdzięczności za dar życia i wiary, doprowadzić do pojednania się w sakramencie pokuty, odnowić w nas pierwotną gorliwość w służbie Bożej”.
  • Od 15 do 17 marca w Częstochowie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół średnich. Wśród 117 uczestników z całej Polski byli również uczniowie II L.O. w Raciborzu - Maria Koloch zajęła 20 miejsce, a Łukasz Kocur 44. Katechetą w tej szkole jest ks. Piotr Sługocki - wikariusz par. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • 16 marca w Klasztorze Annuntiata odbyło się kolejne spotkanie Misyjnej Wspólnoty Ducha Świętego pod hasłem: „Idźmy wspólnie na głębię modlitwy aby nią objąć cały świat”. Odbywają się one w soboty co miesiąc od godz. 10.00 do 15.30. Program obejmuje: konferencję, dzielenie się Słowem Bożym, medytację, adorację Najświętszego Sakramentu, mszę św. W trakcie przewidziano również obiad i podwieczorek. Siostry ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego zapraszają na kolejne spotkania w dniach 20 kwietnia, 25 maja i 22 czerwca.
  • 22 marca II L.O. zorganizowało etap eliminacji szkolnych Ogólnopolskiego konkursu Wiedzy Biblijnej. Udział wzięło 37 uczniów. I miejsce zajęła Jolanta Kubasik. Na drugim miejscu znalazła się Maria Koloch, a na trzecim Agnieszka Antonik. Tematem wiodącym były pisma Apostoła Jana. Laureaci z II L.O. - jak twierdzi ks. Piotr Sługocki - zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, który na pewno będzie przydatny podczas etapu diecezjalnego, już 26 kwietnia na Uniwersytecie Opolskim.
  • Trwają przygotowania do obchodów 70-lecia parafii p.w. św. Paschalisa w Raciborzu na Płoni. Od początku istnienia prowadzona jest przez ojców franciszkanów. Przedtem Płonia należała do parafii na Ostrogu. Zarówno obecny proboszcz o. Justyn Przybyła jak i rada duszpasterska postanowili uczcić tę okrągłą rocznicę w dniach od 17 do 19 maja. Wstępny program przewiduje mszę św. i okolicznościowe nabożeństwo już w piątek wieczorem. Natomiast w sobotę o godz. 15.00 odprawiona zostanie msza dziękczynna, a następnie pod dużym namiotem obok kościoła rozpocznie się festyn parafialny zakończony zabawą taneczną. W niedzielę o godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem bp o. Bonifacego Antoniego Reimana z Boliwii. Kazanie wygłosi prowincjał franciszkanów o. Błażej Kurowski, a o godz. 15.30 po nieszporach kontynuowany będzie festyn dla parafian i gości. O. Justyn wydał jeszcze pod koniec ubiegłego roku ok. 200 zaproszeń, które zostały wysłane do byłych parafian, mieszkających głównie na terenie Niemiec. Szczegółowy program zapowiada się interesująco. Będzie on również opublikowany na łamach naszej gazety, sprawującej patronat medialny nad obchodami tej rocznicy.
  • 12 maja o godz. 15.30 w kościele p.w. WNMP w Raciborzu odbędzie się wielki koncert dwunastu chórów ziemi raciborskiej. Gościnnie wystąpi chór Liceum Ogólnokształcącego z Głubczyc. Koncert poświęcony będzie pieśniom ku czci Najświętszej Marii Panny. Program przewiduje wspólne wyśpiewanie przez około 500 chórzystów dwóch pieśni - Ave Maria i Sancta Maria oraz indywidualne występy chórów.
  • 2.04. odbyła się pielgrzymka maturzystów na Górę św. Anny z diecezji opolskiej i gliwickiej. Wśród młodzieży raciborskiej była również 60-osobowa grupa z II L.O.


             Kronikę zredagował 
             Krystian Niewrzoł

  • Numer: 14 (522)
  • Data wydania: 03.04.02