Poniedziałek, 27 maja 2024

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Nie bądź ofiarą

27.03.2002 00:00
Kobieta posiada zaledwie od 50 do 70% siły fizycznej, którą dysponuje mężczyzna. Ma więc wyraźnie mniejsze szanse, kiedy staje się on dla niej zagrożeniem.

Jak zachować się w sytuacji zagrożenia - tego już niedługo będą mogły się dowiedzieć kobiety, podczas cyklu szkoleń w ramach akcji prewencyjnej „Bezpieczna kobieta”. Rozpoczną się one 10 kwietnia w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu.
 
Zajęcia poprowadzą specjaliści z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu i Biura Ochrony Tygrys w Wodzisławiu. Przewidzianych jest dziesięć spotkań w cyklu tygodniowym - co środę o godz. 18.00. Kobiety będą szkolone pod kątem teoretycznym i praktycznym, przechodząc trening zachowań w sytuacjach ekstremalnych.
 
Kobiety to ponad 25 proc. bezpośrednich ofiar wszystkich przestępstw. Będziemy starać się zatem udzielić wskazówek, jak uniknąć różnych niebezpiecznych sytuacji oraz doradzić paniom, jak zachować się gdy już niestety do nich dojdzie - podczas starcia z napastnikiem na ulicy, w parku, na klatce schodowej, w windzie - wyjaśnia starszy aspirant Krzysztof Janoch z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, który w ramach programu będzie prowadził kilka godzin zajęć. Przestępcy stają się coraz bardzie agresywni i pewni siebie. Na przykład w marcu doszło do tego, że dwóch zamaskowanych napastników zaatakowało łomem na klatce schodowej listonoszkę roznoszącą emerytury. Zranili ją, po czym skradli pieniądze.     Krzysztof Janoch zwraca uwagę na to, że czasem napastnika może sprowokować wyeksponowana biżuteria lub torebka luźno zawieszona na pasku. Robiąc zakupy nie powinno się pokazywać zawartości portfela, przygotowawszy wcześniej potrzebną kwotę. Istotną rzeczą jest również to, aby podróżując pociągiem nie siadać w pustym przedziale lub w towarzystwie podejrzanych mężczyzn. Kobiety powinny unikać samotnych, nocnych powrotów, wyludnionych parków, opustoszałych ulic, zaciemnionych przystanków autobusowych. Nie należy wsiadać do przygodnie zatrzymanego samochodu, tym bardziej jeśli znajduje się w nim kilku mężczyzn lub gdy jest on prowadzony przez samotnego mężczyznę. W ramach cyklu zajęć można będzie dowiedzieć się tego wszystkiego, jak i zdobyć wiele innych ważnych informacji, dzięki którym kobieta będzie mogła poczuć się bardziej bezpieczna. Koszt udziału w przeszkoleniu wyniesie 30 zł.

Ewa Halewska

  • Numer: 13 (521)
  • Data wydania: 27.03.02