Ekologia naszą nadzieją
„Ekologia naszą nadzieją” to cykl spotkań, które organizowane będą w tym roku przez Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Centrum z bogatymi zasobami od kilku lat mieści się w czytelni przy Rynku. Pierwsze odbędzie się już 22 marca pod hasłem „Dzień wody, dzień Bałtyku. Woda znaczy życie”. „Oko w oko z rybą” to tytuł prelekcji Andrzeja Lemirowskiego z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Mowa też będzie o niebezpieczeństwach czyhających nad rzekami i akwenami, wałach przeciwpowodziowych i regulacji rzek. O tych ostatnich kwestiach mówić będą specjaliści z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej i Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
1 i 5 czerwca dyskusję zdominuje las i jego funkcje. W roli prelegentów wystąpią leśnicy z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i nowoczesnej szkółki kontenerowej w Nędzy. Mowa będzie również o projektowaniu terenów zielonych, działalności Zielonej Ligi i lesie w obiektywie, czyli walorach krajobrazowych i kompozycyjnych kompleksów leśnych z punktu widzenia fotografika. Te spotkania towarzyszyć będą tegorocznym obchodom Dni Ziemi.
Już jesienią, w dniach od 19 do 26 września, trwać będzie tydzień gatunków zagrożonych wyginięciem. O dzikiej faunie i florze oraz ich naturalnych siedliskach będą opowiadać naukowcy z raciborskiej Pracowni Zachowania Bioróżnorodności Górnego Śląska, która działa w Gimnazjum nr 3 przy ul. Żorskiej w ramach tworzonego ogrodu botanicznego pod nazwą Arboretum Bramy Morawskiej.
Na zakończenie od 4 do 11 października potrwa tydzień zwierząt. Tym razem wiedzę przekażą myśliwi zrzeszeni w kołach łowieckich, również leśnicy, naukowcy z Arboretum.
Wszystkie nasze spotkania adresowane są do dzieci i młodzieży, a organizowane w godzinach rannych i popołudniowych. Szkoły chętne do wzięcia w nich udziału proszone są o kontakt z naszą placówką - mówi kierowniczka oddziału Anna Ligacz. Jeśli ta forma edukacji przyrodniczej spotka się z przychylnym przyjęciem placówek, wówczas możliwe będzie zwiększenie liczby spotkań. Telefon kontaktowy 415 44 49.
(mat)
Najnowsze komentarze