Dzień Kobiet jak za dawnych lat
Podczas piątkowego spotkania swoją prelekcję wygłosił dr n. med. Roman Kurzbauer, który poruszył najważniejsze tematy dotyczące profilaktyki zdrowotnej kobiet. Po dwóch wykładach „Objawy i symptomy, których nie można lekceważyć” i „Czy kochać się można w każdym wieku?” ze swoim recitalem poetyckim wystąpił Jerzy Dębina, raciborski poeta i aktor. Były też kwiaty, kawa, słodycze oraz piwo i chleb ze smalcem. Nieprzypadkowo organizatorem imprezy był Związek Żołnierzy LWP. Mieni się on bowiem kontynuatorem dobrych żołnierskich tradycji LWP i dobrych obyczajów. Szacunek i podziw dla kobiet jest ważnym tego elementem - mówi Jan Wojtak, prezes Raciborskiego Koła Rejonowego ZŻLWP. W skali kraju jest nas kilkanaście tysięcy. W Raciborzu koło liczy 20 członków. Zaliczamy się do ugrupowań o orientacji lewicowej. W ostatnich wyborach parlamentarnych ZŻ LWP podpisał z SLD umowę o sojuszu wyborczym na szczeblu kraju - dodaje prezes koła.
Związek Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego zrzesza byłych żoł-nierzy służby czynnej i zawodowej od szeregowca do generała oraz tych, którzy szanują wkład żołnierzy LWP w odzyskanie niepodległości i powojenną odbudowę i rozwój Polski. Najkrócej oddaje to hasło przyjęte przez raciborską organizację: „Łączy nas patriotyzm i żołnierskie koleżeństwo zrodzone w służbie i pracy dla ojczyzny”.
Związek powstał w 1993 roku w Warszawie. Był to odruch samoobrony przed fałszowaniem historii i szkalowaniem żołnierskiej służby LWP przez nieodpowiedzialnych, aczkolwiek krzykliwych polityków, którzy uznali, że wszystko co nie jest antyludowe, antykomunistyczne i antyradzieckie to zdrada ojczyzny - tłumaczy J. Wojtak. Związek zaczął skupiać się na problematyce społecznej i socjalnej organizując pomoc byłym żołnierzom i kombatantom LWP, ich rodzinom, wdowom i sierotom po zmarłych żołnierzach oraz byłych pracownikach cywilnych wojska. Chcemy współdziałać w tym zakresie z innymi związkami parawojskowymi. Jesteśmy otwarci na każdą organizację i ludzi szanujących honor i godność żołnierską. Nie godzimy się na próby dzielenia żołnierzy kombatantów na bardziej i mniej zasłużonych dla ojczyzny, na tych co szli z Zachodu i tych ze Wschodu - dodaje. Stowarzyszenie jest również organizatorem imprez kulturalnych i sportowych dla swoich członków i sympatyków.
Członkowie ZŻLWP pragną przywrócić obchody rocznicy wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną oraz należny szacunek dla żołnierskich mogił. Chcą, by ponownie ujęto w raciborskim kalendarzu rocznice historycznych wydarzeń, na przykład 31 marca jako Dzień Zakończenia Walk o Racibórz, a 9 maja jako Dzień Powrotu Raciborza do Polski.
E.Wa
Najnowsze komentarze