Z zapisków płońskich braci (2)
27 października 1985
U nas Kiermasz - uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła. Kazanie wygłosił ojciec Walenty. Według Kalendarza Liturgicznego dla diecezji polskich, który wszedł w życie od 1979 r., rocznicę poświęcenia kościoła obchodzi się w ostatnią niedzielę października.
4 - 12 listopada 1985
Dni Kultury Chrześcijańskiej w Raciborzu stały się już tradycją. Głównym inspiratorem jest ks. Prałat Stefan Pieczka. Finansują wszystkie parafie dekanatu. Prelekcje odbywają się głównie w salkach katechetycznych parafii WNMP. Sama salka katechetyczna siłą rzeczy nie może pomieścić dużej liczby ludzi. Ale też zainteresowanie prelekcjami nie jest wielkie. Nieco większą frekwencją cieszą się koncerty organowe. Duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, jest filmami o treści religijnej. W sumie Dni Kultury Chrześcijańskiej są zjawiskiem pozytywnym.
24 listopada 1985
Dzisiaj przeprowadzono liczenie frekwencji ludzi obecnych na niedzielnej Mszy Świętej. Do Urzędu Dziekańskiego i do Kurii Biskupiej w Opolu przekazano liczbę 880 obecnych na ogólną liczbę 2600 parafian. Możliwe, że tak niska liczba jest wynikiem pomyłki liczących ministrantów.
30 kwietnia 1986
Wstrząsająca wiadomość obiegła cały kraj: w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, 130 km na północ od Kijowa, nastąpiła awaria i spowodowała zniszczenie budynku reaktora oraz wyciek substancji radioaktywnych. Nad obszarem północno - wschodnich województw Polski przemieszcza się na dużej wysokości obłok radioaktywny. (...) Wybuch w Czarnobylu ludzie różnie komentują. Środkom masowego przekazu na ogół nikt nie wierzy. Zakazane jest podawanie bydłu zielonej paszy. Nastąpiło zmniejszone spożycie jarzyn. Dzieciom jednorazowo podano do wypicia lek przeciwjodowy. Odnotowano zmniejszony przyjazd turystów z zagranicy. Kraje zachodnie nie przyjmują towarów eksportowanych z Polski.
4 maja 1986
W tym roku obchodzimy wielki Jubileusz 750-lecia przybycia franciszkanów do Polski. Pierwszy klasztor franciszkański został założony we Wrocławiu w 1236 roku, a w rok później w Krakowie. (...)
15 maja 1986
Siostry Marianki w Raciborzu obchodziły jubileusz 100-lecia założenia Zakładu Świętej Notburgii, w którym obecnie znajduje się dom starców.(...) Na uroczystości jubileuszowe przybył ks. bp Jan Bagiński z Opola i ks. dziekan Stefan Pieczka z Raciborza. Na uroczystej Mszy Jubileuszowej śpiewał nasz chór parafialny z panem organistą Piotrem Joszko.
2 lipca 1986
Do naszego konwentu w Raciborzu przyjechał ojciec Justyn Przybyła. Jest on neoprezbiterem. Decyzją ostatniego Definitorium Prowincjalnego będzie on wikarym parafii i katechetą. Natomiast dotychczasowy wikary parafii O. Jacek został przeniesiony do Wrocławia. (...) O. Justyn udzielił w tutejszym kościele błogosławieństwa prymicyjnego w niedzielę, 13 lipca.
1 sierpnia 1986
Dzisiaj wczesnym ranem była silna burza z wyładowaniami atmosferycznymi. Uderzyło do telewizora. Szkody: zepsuty prostownik, wyrwany kontakt w telewizorze; równocześnie zepsuty wzmacniacz mikrofonowy w kościele.
21 września 1986
W dzisiejszą niedzielę w naszej parafii obchodziliśmy podziękowanie za żniwa. (...) W tym roku należało bardzo dziękować za żniwa. Był to bowiem rok obfitego urodzaju, mówiono nawet o „klęsce urodzaju” - gdyż nie potrafiono należycie wszystkiego spożytkować. Ceny warzyw i owoców w sklepach były bardzo niskie.
9 - 23 listopada 1986
Wyciekający przez kilka dni z cementowni w Ostrawie (Czechosłowacja) zasiarczony mazut skaził wody górnej Odry. Na terytorium Raciborza trwa intensywna akcja zbierania mazutu z Odry, na odcinku od granicy polsko - czechosłowackiej po Opole. Po kilku dniach Odrę pokryły plamy olejowe. Tym razem awaria w szpitalu w Bohuminie spowodowała zatrucie rzeki. Czechosłowacja całkowicie nie dba o czystość rzeki Odry. Rzeka jest bardzo brudna. Kompletnie nie ma ryb. Również nad rzeką nie ma żadnego życia.
30 kwietnia 1987
W dniach 30 kwietnia - 4 maja Ojciec Święty Jan Paweł II odbył 34. zagraniczną pielgrzymkę apostolską, tym razem do Republiki Federalnej Niemiec. W czasie pobytu przeprowadził w Kolonii beatyfikację Siostry Benedykty od Krzyża - Edyty Stein, niemieckiej Żydówki zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu oraz na stadionie olimpijskim w Monachium - beatyfikację o. Ruperta Mayera, znanego przeciwnika hitleryzmu, duszpasterza i działacza społecznego.
16 sierpnia 1987
W niedzielę, dnia 16 sierpnia, o godz. 10.00 rozpoczęła się rekoronacja Matki Bożej w Raciborzu na Starej Wsi. Korony zostały skradzione w nocy z 19 na 20 grudnia 1985 r. Poświęcenia nowych koron, jeszcze wspanialszych, dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze w Częstochowie, dnia 12 czerwca. Rekoronacji dokonał i kazanie o Matce Bożej, Patronce Raciborskiej Ziemi wygłosił ks. bp Ordynariusz Alfons Nossol. On też przewodniczył uroczystej mszy św. koncelebrowanej. W koncelebrze brał udział również ks. bp Gerard Kusz i liczni księża.
cdn.
opracowała Ewa Wawoczny
Najnowsze komentarze