Eko informacje
- 7 marca w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina odbędzie się konferencja pt. „Polskie rolnictwo w Unii Europejskiej - szanse i zagrożenia”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry - Euroregion Silesia. Udział zapowiedzieli przedstawiciele Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urzędów Wojewódzkich oraz przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa poseł Czesław Mojzesowicz i prezes Śląskiej Spółki Cukrowej Adam Sebzda. Początek obrad o godz. 10.00.
- W Katowicach powołano do życia Związek Stowarzyszeń pod nazwą Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie-Mokrem. Jego celem ma być utworzenie ogrodu, czyli m.in. przygotowanie jego projektu, programu rozwoju oraz oszacowanie kosztów funkcjonowania. Stowarzyszenie będzie prowadziło również działalność naukową i edukacyjną w zakresie ekologii, a także promocję zdrowego stylu życia. Podczas spotkania założycielskiego dyskutowano głównie nad statutem stowarzyszenia. Jego założycielami są Województwo Śląskie, Uniwersytet Śląski, Towarzystwo na rzecz Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego, Miasto Mikołów, Starostwo Powiatowe w Mikołowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych oraz Miasto Racibórz. Działania zmierzające do utworzenia ogrodu zostały zainicjowane w 1996 r. przez Towarzystwo na Rzecz Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego. W roku 2000 Sejmik Województwa podjął uchwałę w sprawie jego utworzenia. Zapis o utworzeniu Ogrodu znalazł się w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego. Ogrody botaniczne tworzone są w Raciborzu (las Obora) oraz Mikołowie-Mokrem.
- 5 kwietnia Urząd Miasta Rybnika i firma Arka Konsorcjum S.A. organizują w rybnickim magistracie szkolenie na temat działań w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia technologiczne, rozwiązanie prawne i wzory działań. Początek o godz. 11.00. Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do 28 marca pod numerem telefonu 42 23 011.
- Rada Miasta zgodziła się na zaciągnięcie 94 tys. zł pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która sfinansuje modernizację systemu ogrzewania w budynku SP 7 przy ul. Tuwima na Ocicach. Łączny koszt modernizacji kotłowni, instalacji c.o. oraz termorenowacji wyniesie 644,2 tys. zł. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetu gminy oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Spore sukcesy na ekologicznym polu ma raciborski zakład znanego światowego koncernu Henkel. Od 1999 r. posiada certyfikaty ISO w zakresie jakości i ochrony środowiska, zaś od 2000 r. jest uczestnikiem międzynarodowego programu bezpieczeństwa ekologicznego „Odpowiedzialność i troska”. W 2001 r. zakład odnotował wzrost produkcji i sprzedaży, której 70 proc. trafia na krajowy rynek. Stale zwiększa się moce produkcyjne i inwestycje proekologiczne.
- Jeszcze tylko do 15 marca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha przyjmowane są zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Festiwalu Ekologicznej Piosenki i Wiersza dla dzieci i młodzieży szkolnej. Odbędzie się on w dniach od 16 do 22 kwietnia. Od 16 do 18 kwietnia trwać będą zajęcia warsztatowe z zakresu problematyki wiersza ekologicznego oraz zajęcia warsztatu wokalnego. Od 19 do 21 kwietnia trwać będą przesłuchania konkursowe. 22 kwietnia odbędzie się Koncert Galowy. W części wokalnej mogą uczestniczyć soliści i zespoły wokalne (do 4 osób) w trzech kategoriach wiekowych: 7-12, 13-16 i 17-20 lat. Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie dwóch piosenek o tematyce ekologicznej. Szczególnie preferowane mają być utwory autorskie. Wymagane są profesjonalne podkłady muzyczne (tzw. półplayback). Najlepsi wezmą udział w Koncercie Galowym, który zostanie nagrany live i wydany na płycie CD. Konkurs poetycki odbędzie się pod hasłem „Ziemia-nasza zielona ojczyzna” w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. By wziąć w nim udział, na adres MDK-u trzeba przesłać trzy wcześniej niepublikowane wiersze propagujące ideę ekologii. Najlepsze utwory wydane zostaną w formie tomiku. Więcej informacji można uzyskać w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha, tel. 415 23 28. Tam też dostępne są karty zgłoszeniowe.
Najnowsze komentarze