Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Wiosenne wędrówki

06.03.2002 00:00

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna, czas budzenia się do życia świata roślin i zwierząt. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć przyrodę w jej najpiękniejszej postaci, kiedy kwitną kwiaty i drzewa. Baczni obserwatorzy natury powinni więc przygotować się na ten moment wykorzystując ostatnie dni zimowej pluchy na przestudiowanie literatury, dzięki której świat ten przestanie być tajemniczy.
 
Najpierw radzimy sięgnąć po „Osobliwości przyrodnicze województwa śląskiego”, stosunkowo niedawno wydaną pracę zbiorową, autorstwa wyśmienitych biologów, dendrologów i geologów. Czytelnik znajdzie tu wszystkie potrzebne informacje na temat unikalnych krajobrazów, świata śląskiej fauny i flory oraz skał. Autorzy opisali wszystkie unikatowe zespoły roślin, lasy, ciekawostki dendroflory, świat zwierząt i grzybów, rezerwaty przyrody, parki oraz obszary chronionego krajobrazu. Słowem kompleksowa wiedza dla każdego zainteresowanego i co najważniejsze wzbogacona licznymi zdjęciami. Być może dzięki nim czytelnik nauczy się rozpoznawać gatunki kwiatów czy drzew. Co ważne, jest to też wiedza najnowsza, pokazująca to, co rzeczywiście istnieje. Natura jest bowiem żywa. Jedne gatunki znikają, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Stare opracowania bardzo często zawierają wiadomości historyczne, a więc opisują stan, który już nie istnieje.
 
Wiosenne wędrówki po naszym mieście warto odbyć z „Osobliwościami przyrodniczymi Raciborza” w ręku. Praca autorstwa Jana Dudy ukazała się nakładem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej w ubiegłym roku i jest jeszcze dostępna w księgarniach. Nie jest to prosty katalog po świecie roślin i zwierząt, ale przewodnik po miejscach najciekawszych. Do czytania zachęcają tytuły rozdziałów, m.in.: „Śnieżyczki przebiśniegi - zwiastuny wiosny z lasów Łężczoka, Obory i z ...wiersza Józefa von Eichendorffa”, „Nieco o ssakach, zwłaszcza o maleńkiej, łagodnej i pięknej orzesznicy, czyli o zwierzątku, które żyje w raciborskich lasach, o czym nie wiedzieli zoologowie”, „Co dają mrówkom i ludziom czosnki niedźwiedzie rosnące w raciborskich parkach?” oraz „O tym, kiedy w Raciborzu zaczyna się prawdziwa wiosna, czyli o magnolii pośredniej i innych raciborskich magnoliach”.

(mat)

  • Numer: 10 (518)
  • Data wydania: 06.03.02