Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Promocja zielonej oazy

06.03.2002 00:00
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z Katowic postanowiła promować miejscowość ze środków programu Unii Europejskiej pod nazwą RADA.

Rudy, XIII-wieczna miejscowość w powiecie raciborskim związana przez ponad 550 lat z działalnością cystersów i ponad 150 lat z książętami raciborskimi z rodu Hohenlohe-Schillingsfürst, to dziś przysłowiowa zielona enklawa na Górnym Śląsku powoli leczącym się z ran długoletniego okresu totalnej industrializacji. Wielki przemysł nigdy do Rud nie dotarł, choć początki śląskiego górnictwa i hutnictwa przypisać należy właśnie cystersom, którzy, co ciekawe, prowadzili swoją gospodarkę klasztorną w zgodzie z przyrodą. Znany jest fakt, kiedy postanowili zamknąć swoją hutę szkła, gdy okazało się, że niszczy środowisko naturalne. Zrobili tak mimo nacisków rządu pruskiego, który działalność huty chciał utrzymać.
 
Wokół Rud rozciągają się wielkie lasy będące ostoją wielu gatunków fauny i flory. W celu ochrony tych wartości na początku lat 90. utworzono Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, wchodzący obecnie w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Jego centrum stanowią, rzecz jasna, Rudy wraz ze swoim zespołem klasztorno-pałacowym otoczonym dawnym książęcym parkiem, który powoli diecezja gliwicka, właściciel zabytku, przywraca do życia. O popularności Rud i okolic, które aż się prosi, by przemierzać w pogodne dni rowerem czy też pieszo, świadczy coraz większa liczba turystów. Od pachnącej wiosny do złotej polskiej jesieni, w każdy weekend, zagląda tu od kilkuset do kilku tysięcy osób. Widać, że powoli
kształtuje się moda na Rudy. Mieszkańcy Raciborza, Rybnika, Gliwic czy Knurowa lubią tu wypoczywać.
 
Program RADA (w tłumaczeniu z angielskiego Alternatywy Rozwoju Terenów Wiejskich) finansowany jest ze środków Unii Europejskiej ECOS-OUVERTURE, które, poprzez regionalne agencje rozwoju, wydawane są na działania mające sprzyjać rozwojowi gospodarczemu wytypowanego obszaru. RADA realizowana jest w Polsce, Czechach, Francji, Hiszpanii i Irlandii. Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z Katowic, która w programie uczestniczy od ubiegłego roku, postanowiła wspomóc rozwój Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.
 
Działania realizowane są w trzech aspektach: pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw, opracowanie planu promowania i wspierania rozwoju turystyki i agroturystyki oraz poprawa jakości i dostępności oferty turystycznej. Do dziś udało się wykonać mapę z naniesionymi miejscami, które każdy turysta powinien obejrzeć. Wydrukowano ją w formie ściennej i kieszonkowej z opisami na drugiej stronie w językach polskim, niemieckim i angielskim. Wydano również dwie ulotki reklamowe; jedną dla rudzkiego Skansenu Kolejki Wąskotorowej, która zaprasza od wiosny do jesieni na przejażdżki parowozem oraz dla Gospodarstwa Agroturystycznego Oskara Kiszki ze Stanicy. Strona promocyjno-informacyjna o GARR S.A. i projekcie RADA znalazła się w wydawnictwie „Scripta Rudensia”.
 
Na tym jednak nie koniec. W następnej kolejności zostanie wykonane oznakowanie terenu, dzięki czemu wędrówka po Rudach i okolicach będzie znacznie łatwiejsza, a przede wszystkim pozwoli dotrzeć do najciekawszych miejsc. Planuje się również zorganizowanie cyklu szkoleń dla lokalnych przedsiębiorców, którym przekazana zostanie wiedza na temat możliwości oparcia swoich dochodów na ruchu turystycznym. Wciąż dużym, ale niewykorzystanym atutem parku jest bowiem agroturyzm.

(waw)

  • Numer: 10 (518)
  • Data wydania: 06.03.02