Apteka bez barier
Pierwsze spotkanie odbyło się 22 lutego w Sosnowcu, a miejscem drugiej sesji naukowców, odbywającej się dzień później, była aula raciborskiego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Dlaczego taka sesja w naszej placówce? Odpowiadając na wyżej postawione pytanie trzeba rozważyć kilka aspektów działania naszego ośrodka. Pierwszym jest fakt, że jest to placówka kształcąca dzieci i młodzież niepełnosprawną. Drugim jest daleko idąca integracja ludzi niepełnosprawnych ze środowiskiem, w którym żyją. Ostatnim zaś chęć pomocy osobom niepełnosprawnym nie tylko w okresie ich kształcenia, ale również w dorosłym życiu - tłumaczy dyrekcja OSWSiN.
Celem obu sesji było rozważenie działań dotyczących poprawy jakości komunikowania się pacjentów szczególnej troski z aptekarzami, lepszego przystosowania aptek do ich potrzeb oraz uzyskania informacji o leku w przystępny dla nich sposób. W ciągu dwóch dni i w Raciborzu, i Sosnowcu, wygłoszono dziesięć wykładów o potrzebach, obsłudze i opiece farmaceutycznej osób niepełnosprawnych. Głos w sprawie osób nieslyszących zabrali: prof. zw.dr.hab. Bohdan Szczepankowski z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Siedlcach oraz prof.dr.hab Aniela Korzon z Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Ciekawy wykład z zabawnymi przykładami dotyczącymi umiejętności komunikowania się farmaceutów z pacjentami wygłosił ks. dr Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach. Referaty zaprezentowali również pracownicy naukowi Śląskiej Akademii Medycznej: dr Marian Ciesielski, mgr Adam Klasik, dr n.med. Jadwiga Pyszakowska, dr Anna Trzecieniecka - Green, dr farm. Lucyna Bułaś, mgr Bożena Stępień oraz raciborzanin Roman Kurzbauer. W planach znajduje się wydanie materiałów zjazdowych, zawierających streszczenie wykładów oraz inne artykuły poświęcone temu zagadnieniu.
Honorowy protektorat nad sesją objęli: prof. zw. dr hab. Barbara Błońska - Fajfrowska, Przewodnicząca Komisji Zdrowia Sejmu RP, prof. zw. dr hab. Tadeusz Wilczok, rektor ŚAM oraz prof. dr hab. Marek Bugdol, Starosta Raciborski. W komitecie organizacyjnym sesji zasiadła Agata Tańska, dyrektor OSWNiS. Mamy nadzieję, że propagowany i promowany przez nas temat zainspiruje władze powiatu i miasta oraz urzędy, instytucje, organizacje, stowarzyszenia, firmy, zakłady, ugrupowania polityczne, związki zawodowe do opracowania i realizacji hasła „Racibórz bez barier” - zachęca Piotr Klima, prezes oddziału PTF w Katowicach.
Oba spotkania obyły się w ramach X Międzynarodowego Dnia Chorych i Pracowników Służby Zdrowia oraz ogłoszonego przez ONZ na rok 2003 Roku Osób Niepełnosprawnych.
E.Wa
Najnowsze komentarze