Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Okruchy nadziei

06.03.2002 00:00
W sobotę, 23 lutego, w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina, odbyło się rozstrzygnięcie dwóch konkursów poetyckich - „Okruch” i „Nadzieja 2002”. W tym roku po raz pierwszy uczestników obu konkursów zaproszono na wspólny wieczór finałowy, na którym odczytano najciekawsze prace i nagrodzono najlepszych.

Tego wieczoru do sali kameralnej RCK-u przybyli autorzy wierszy, którzy do tegorocznej edycji „Okrucha” i „Nadziei” nadesłali swoje utwory. Spotkanie otworzył koncert Grzegorza Zimałki, który wraz ze swoją grupą muzyków zagrał kilka najciekawszych utworów.

W pierwszej części nagrodzono autorów najciekawszych „okruchów”. W tegorocznej edycji konkursu tych krótkich utworów poetyckich pisanych zazwyczaj na nudnych lekcjach, samotnych spacerach i wieczorach pełnych zadumy, napłynęło do biblioteki kilkaset wierszy czterdziestu młodych poetów. Organizatorzy otrzymali prace, przede wszystkim te, które powstały pod piórem raciborskiej młodzieży, a nawet poetów z Rybnika, Katowic, Żor, Wodzisławia Śląskiego i Dąbrowy Górniczej. Liczba nadsyłanych okruchów była dowolna. Rzadko autorzy przysyłali pojedyncze utwory. Zwykle było ich kilka, czasami nawet przysyłano całe tomiki wierszy. W ubiegłych latach w konkursie brało udział więcej dzieci. Obecnie dominuje młodzież i osoby dorosłe. Wiek uczestników jest bardzo zróżnicowany, począwszy od pięcioletnich uczestników, a skończywszy na autorach powyżej pięćdziesiątego roku życia - mówi Jolanta Dzumyk, organizator konkursu i instruktor teatralny RCK-u.
 
Głównym jurorem poetyckiego konkursu jest od czterech lat Natalia Usenko, poetka i pisarka dla dzieci i młodzieży, córka Danuty Wawiłow - inicjatorki „Okrucha”. Jurorka w kategorii młodzieżowej postanowiła przyznać cztery nagrody i siedem wyróżnień, natomiast w kategorii dziecięcej - trzy wyróżnienia. Albumy fotograficzne dla najlepszych ufundował raciborski fotografik Bolesław Stachow. Swoje prace artystyczne dla zwycięzców przekazali również: Adam Szramowski, Janusz Rzodeczko i Wiesław Grąziowski. Jak co roku, nagrodą dodatkową, obok nagród rzeczowych, będzie publikacja najciekawszych prac na łamach miesięcznika „Filipinka”.
 
Najlepszymi autorami „okruchów” okazali się Damian Knaś i Rafał Kmiecik z Gimnazjum nr 6. Nagrody otrzymali również: Dagmara Lewandowska z Radzionkowa i Teresa Pawłowska - Chwalczyk. Wyróżnieniami uhonorowano: Iwonę Dengel (II LO), Magdalenę Rudek z Krzyżanowic, Rafała Mireckiego (G 6), Żanetę Sługę z Żor, Natalię Ząbek, Ewelinę Kuśkę z Jastrzębia Zdroju, Martynę Woch z Wodzisławia Śląskiego, Annę Lebok i Alicję Hendryk z Twardawy. Wyróżnienie przyznano również najmłodszemu - pięcioletniemu uczestnikowi konkursu - Pawłowi Maciągowi z Chałupek.
 
W drugiej części sobotniego spotkania jurorzy Marek Rapnicki, Herbert Dengel i Jerzy Dębina, po długich naradach przyznali pierwszą nagrodę Iwonie Dengel. Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymały Weronika Władarz z Łazisk Rybnickich i Tatiana Tokarczuk z Kietrza. Brązowym laurem uhonorowano Aleksandrę Zimoń. Zwycięzców wyłoniono spośród autorów 41 zestawów wierszy, które napłynęły na tegoroczną, dwunastą już edycję konkursu poezji „Nadzieja 2002”.

E.Wa

  • Numer: 10 (518)
  • Data wydania: 06.03.02