Śladami Masarczyka
Choć urzeczywistniony dopiero teraz, pomysł zorganizowania takiego przeglądu rodził się jeszcze 1996 r. Roman Masarczyk, zbieracz pieśni ludowych, urósł już do rangi symbolu na ziemi raciborskiej. My zamierzamy kultywować jego ideę i przenosić ją z pokolenia na pokolenie - powiedział dyrektor RCK Leszek Wyka.
Galę zorganizowaną w sali kameralnej raciborskiej „Strzechy” otworzył Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” oraz Kapela Regionalna ZPiT „Strzecha”. W koncercie wystąpili niemal wszyscy laureaci przeglądu, których wyróżniło jury. W jego skład weszli muzycy folkloryści: Henryk Mańka (przewodniczący) i Katarzyna Nochcińska oraz Bernadeta Chłapek - filolog folklorysta. Nagrodzono solistów, przyznając w kategorii dziecięcej I miejsce Kristynie Pravdovej z Narodowego Zespołu „Bejatka” w Stitinie, II miejsce Barbarze Zachnik z Piekar Śląskich oraz wyróżnienie za interpretację i ekspresję wykonania Patrycji Zisch z Centrum Kultury w Tworkowie. W kategorii młodzieżowej solistów I miejsce zajęła Ewa Vilaskova z NZ „Bejatka” w Stitinie.
Spośród prezentujących się grup śpiewaczych, w kategorii dziecięcej komisja wyróżniła za wartości wychowawcze i popularyzowanie pieśni ludowej wśród najmłodszych grupę śpiewaczą z Przedszkola w Bieńkowicach, w kategorii młodzieżowej nagrodziła I miejscem grupę śpiewaczą Stitinske Devuchy, a w kategorii dorosłych przyznała I miejsce grupie śpiewaczej „Mszanianka” z Mszany, II miejsce grupie śpiewaczej „Małokończanie” z Kończyc Małych. Przegląd znajdzie swą kontynuację w przyszłym roku.
(os)
Najnowsze komentarze