Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Jak działał poseł?

06.03.2002 00:00
Po pięciu miesiącach parlamentarnych bojów przyszedł czas na podsumowanie działań posła Andrzej Markowiaka.

Poseł Andrzej Markowiak (Platforma Obywatelska), przypomnijmy, otrzymał w powiecie raciborskim największą liczbę głosów pełniąc w trakcie wyborów funkcję prezydenta Raciborza. W Sejmie jest członkiem stałej Komisji Europejskiej oraz zastępcą przewodniczącego Nadzwyczajnej Komisji ds. rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących stanów nadzwyczajnych. Szczegółowe informacje dotyczące działalności posłów dostępne są na stronie www.sejm.gov.pl.
 
Podczas obrad parlamentu zabierał ośmiokrotnie głos, kilka razy prezentując stanowisko swojego klubu, czyli Platformy Obywatelskiej. Dla tych, którzy nie korzystają z internetu podajemy, że zainteresowanie posła Raciborszczyzny wzbudza nowelizowane właśnie prawo wodne. Wypowiedział się także w sprawie Śląskiej Spółki Cukrowej, przez którą trwa w zawieszeniu proces tworzenia koncernu Polski Cukier. Ma to związek z dość skomplikowanym obecnie procesem prywatyzacji śląskich cukrowni. Prawo do nabycia akcji skupiającej je ŚCC uzyskali Francuzi z Saint Luois Sucre (koncern kontrolowany całkowicie przez niemieckiego Südzuckera), ale nie wydano im ich ze względu na upływ terminu wprowadzonego przez ustawę o wspomnianym Polskim Cukrze. Stało się tak w związku ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zażądało od Francuzów wystąpienia o zgodę na nabycie każdej z cukrowni ŚCC osobno. Tymczasem uczynili oni tak w stosunku do całego śląskiego holdingu uważając stanowisko MSWiA za niezgodne z prawem. Po kilku miesiącach Naczelny Sąd Administracyjny przyznał im rację, ale minął ustawowy termin do prywatyzowania cukrowni. Wszystkie mają teraz wejść do Polskiego Cukru.
 
Saint Luois Sucre jednak nie rezygnuje. Skierował sprawę do sądu, który ma zdecydować, czy akcje im się należą, czy też nie. Do czasu rozstrzygnięcia sporu tworzenie Polskiego Cukru jest wstrzymane. W Sejmie toczy się teraz dyskusja na ten temat. W grę wchodzi nowelizacja ustawy o PC i wydanie akcji Francuzom. Wyeliminuje to nie tylko konflikt, ale i umożliwi szybkie tworzenie Polskiego Cukru. Sprawa jest ważka dla Raciborza. Tutejsza Cukrownia wchodzi w skład Śląskiej Spółki. Plantatorzy buraka cukrowego chcą prywatyzacji na rzecz Saint Luois Sucre. Podobne stanowisko w Sejmie zajął poseł Markowiak. Argumentował, że niektóre cukrownie znajdują się na krawędzi upadłości i jedynie szybkie przejęcie przez francuski koncern daje im szansę przetrwania, czego nie gwarantuje z kolei Polski Cukier nie będący nawet w fazie tworzenia.
 
Poseł Markowiak przedstawiał także stanowisko PO w sprawie rządowego projektu ustawy o europejskich radach zakładowych oraz sposobach informowania pracowników i konsultacji z pracownikami w przedsiębiorstwach i grupach przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym. Interpelował w sprawie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Rzecz dotyczyła finansowania placówki, a dokładnie tego, czy zapisane na 11 miesięcy funkcjonowania 1,638 mln zł będzie wystarczające. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że ostateczna wielkość dotacji zależna będzie od liczby studentów. Jedno z zapytań posła dotyczyło włączenia Radlina do wykazu gmin w strefie małego ruchu granicznego.
 
Sam poseł zaś podkreśla, że siła jego posłowania nie polega na jak największej liczbie publicznych wystąpień, ale załatwianiu ważnych dla miasta, powiatu i regionu spraw w parlamentarnych kuluarach.

(waw)

  • Numer: 10 (518)
  • Data wydania: 06.03.02