Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Folklor ze zdwojoną siłą

27.02.2002 00:00
Od 13 lutego, przez pięć dni, odbywały się warsztaty folklorystyczne „Taniec - śpiew - muzyka”, w których uczestniczyło ponad 50 osób z Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” i ZPiT „Vladislavia” z Wodzisławia Śląskiego.

Warsztaty, które odbyły się w murach RCK-u, miały zintegrować obie grupy miłośników folkloru z Raciborza i Wodzisławia, bowiem wielokrotnie spotykały się na różnych przeglądach, ale jeszcze nigdy nie miały okazji przedstawić wspólnego repertuaru. Celem warsztatów była wymiana poglądów i doświadczeń między zespołami w pracy nad tworzywem, jakim jest folklor. Muzycy grający w kapelach mogli poprzez wspólne granie i dyskusję poznać inne metody i formy prezentowania folkloru muzycznego i sposobu jego wykonywania na płaszczyźnie współpracy z grupą taneczną przy tworzeniu programu artystycznego - mówi Dorota Klimek, kierownik ZPiT „Strzecha”.
 
Podczas warsztatów raciborzanie i wodzisławianie razem pracowali nad dwoma tańcami ze Spisza i Górek Żywieckich, by zaprezentować je podczas imprezy, która odbędzie się najprawdopodobniej we wrześniu w amfiteatrze byłej „Strzechy”. Tancerzy przygotowywał 25-letni Jakub Rusin z Wodzisławia, student etnografii w Cieszynie i instruktor tańców folklorystycznych oraz Dorota Klimek z Raciborza. Poprzez taniec, śpiew i muzykę młodzież biorąca udział w warsztatach miała okazję lepiej poznać kolegów z innego zespołu folklorystycznego, a dzięki nawiązanym znajomościom zrozumieć, że nadrzędnym celem działalności naszych grup jest ochrona tradycji i dorobku kulturalnego naszych przodków - dodaje choreograf Jakub Rusin.
 
Warsztaty odbywały się już od środy we wszystkich salach RCK-u przy ul. Chopina i Londzina. Tancerze uczestniczyli w zajęciach z zakresu figur charakterystycznych, wokalnych i muzycznych. Ćwiczono folklor ziemi żywieckiej, Spisza, Cieszyna, okolic Wodzisławia i Raciborza oraz Beskidu Śląskiego a nawet tańce i przyśpiewki Rzeszowa. Wiek uczestników był dosyć zróżnicowany. Wzięły w nich udział zarówno osoby kończące gimnazjum,  jak i dorośli po czterdziestce.
 
Już za niedługo raciborzanie ze „Strzechy” poszerzą krąg uczestników warsztatów integracyjnych o zespół „Bejatka” z czeskiej Štitiny. Najprawdopodobniej wraz z nimi, i oczywiście z przyjaciółmi z Wodzisławia, będą uczestniczyć w kolejnej edycji spotkań z folklorem.

E.Wa

  • Numer: 9 (517)
  • Data wydania: 27.02.02