Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

W skrócie

27.02.2002 00:00

RACIBÓRZ
 
11 marca o godz. 11.00 w Raciborskim Centrum Kultury, a nie jak wcześniej informowaliśmy w ratuszu, odbędzie się promocja wspomnień Herberta Hupki „Niespokojne sumienie”. Weźmie w niej udział sam autor. Obok niego obecny będzie również dr hab. Eugeniusz Cezary Król, tłumacz wspomnień a także dyrektor berlińskiej placówki Instytutu Studiów Politycznych PAN. Organizatorami promocji oraz spotkania autorskiego są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Urząd Miasta oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. O książce pod tytułem „Niespokojne sumienie. Wspomnienia” pisaliśmy w poprzednim numerze NR. Przypomnijmy, że wydała ją Oficyna Wydawnicza Rytm oraz Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

„Opieka farmaceutyczna w aptece nad pacjentem wymagającym szczególnej troski” - to temat sesji naukowej, która odbyła się 23 lutego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu z okazji Międzynarodowego Dnia Chorego i Pracowników Służby Zdrowia. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele towarzystw naukowych, organizacji, stowarzyszeń oraz firm produkcyjnych i handlowych. Organizatorami byli OSWdNiS w Raciborzu, Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz Stowarzyszenie Techników Farmaceutycznych RP. Honorowy patronat sprawowali nad nią rektor Śląskiej AM prof. Tadeusz Wilczok, przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu RP prof. Barbara Błońska oraz starosta raciborski Marek Bugdol.

1 marca o godz. 10.00 wiceprezydent Mirosław Lenk spotka się w ratuszu z przedstawicielami raciborskiego wolontariatu.

Zarząd miasta powołał radę programową mającą działać na rzecz organizacji Festiwalu Producentów Żywności „Raciborskie kulinaria 2002”. Opracuje ona założenia koncepcyjne, powoła biuro organizacyjne, przyjmie projekt budżetu oraz - po jej zakończeniu - zatwierdzi sprawozdanie rzeczowo-finansowe.

22 lutego w SP 1 na Ostrogu odbył się międzyszkolny konkurs pt. „Lubię matematykę”.

Miasto dostało dodatkowe środki na opiekę społeczną. 345,72 tys. zł przeznaczone zostanie na wypłatę dodatków mieszkaniowych oraz 65,1 tys. zł na dożywianie uczniów w szkołach.

Od 17 do 21 marca władze Raciborza z prezydentem Adamem Hajdukiem na czele gościć będą w Leverkusen. Podczas wizyty ma być podpisana umowa o partnerstwie obu miast.

Przedszkole nr 24 przy ul. Bielskiej na Ostrogu przyjmuje zapisy dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat do grup 3, 4, 5 i 6-latków oraz do grupy „O” (bez wyżywienia) i  specjalnej (jedynej w mieście) na rok szkolny 2002/2003. Placówka zapewnia zajęcia z rytmiki i języka angielskiego oraz gimnastyki korekcyjnej, wyśmienitą kuchnię oraz profesjonalną opiekę pedagogów, psychologa i logopedy.

W nakładzie tysiąca egzemplarzy Starostwo Powiatowe w Raciborzu wydało „Informator jakościowy”. Broszura zawiera podstawowe informacje o działaniach urzędu powiatowego i sposobach załatwiania spraw. Dostępna jest w placówkach Starostwa przy ul. Klasztornej i Bosackiej oraz na pl. Okrzei na Ostrogu.

4 marca po raz kolejny odbędą się dyżury radnych Rady Miasta. W godzinach od 18.00 do 19.00 będą czekać w następujących lokalach: świetlica RCK w Brzeziu, SP 14 w Markowicach, SP 7 na Ocicach, SP 5 w Studziennej, budynek Fundacji SOS Dzieciom w Miedoni, SP 11, Gimnazjum nr 3, SP 4, SP 8, Gimnazjum nr 2, biblioteka przy SP 2 (wyjątkowo od 17.00 do 18.00) oraz camping OSiR-u. W każdy poniedziałek radni dostępni są w biurze Rady Miasta, w godzinach od 15.00 do 16.00. W każdy wtorek od godz. 15.00 do 16.00 w biurze Rady dyżuruje przewodniczący Tadeusz Wojnar.

O przyszłości szkolnictwa wyższego w Raciborzu rozmawiali, 21 lutego, radni powiatowi podczas obrad Komisji Oświaty i Kultury. Ich gościem był rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu prof. Joachim Raczek. O sytuacji rodzin zastępczych w powiecie raciborskim rozmawiali z kolei, 20 lutego, radni - członkowie Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Polityki Prorodzinnej i Wspierania Osób Niepełnosprawnych.

1 marca o godz. 18.00 w klasztorze Annuntiata przy ul. Starowiejskiej otwarta zostanie wystawa i wernisaż malarstwa Kazimierza Frączka pt. „Obraz staje się zwierciadłem, w którym każdy może zobaczyć siebie”.

I LO im. Jana Kasprowicza przyjmuje zapisy uczniów klas III gimnazjum na kurs przygotowawczy do klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim.

12 i 13 kwietnia Ludowy Klub Sportowy „Dąb” Brzeźnica zaprasza na Mistrzostwa Polski Juniorek w Zapasach w stylu wolnym oraz Mistrzostwa Polski Juniorek w sumo. Impreza odbędzie się w hali sportowej przy ul. Łąkowej. „Dąb” ma duże osiągnięcia w tej dyscyplinie. W podraciborskiej Brzeźnicy trenuje m.in. Sylwia Bileńska, aktualna mistrzyni kraju, szósta na Mistrzostwach Świata, członkini kadry narodowej na igrzyska w Atenach.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach filia w Raciborzu proponuje następujące nowości: B. Lipnicka - „Kształtowanie zdolności i talentu dziecka”, M. Lipowska - „Profil rozwoju kompetencji fonologicznej dzieci w wieku przedszkolnym”, M. Magda - „Edukacja od źródeł”, W. Mikołajewicz - „Kształcenie i doskonalenie nauczyciela dla edukacji alternatywnej”, „Nowe konteksty dla edukacji alternatywnej XXI wieku”, J. Pociecha - „Metody statystyczne w badaniach marketingowych”, P. Randall i J. Parker - „Autyzm. Jak pomóc rodzinie”, S. Rimm - „Dlaczego zdolne dzieci nie radzą sobie w szkole” oraz S. Rimm - „Mądre wychowanie”.

2 czerwca odbędzie się VIII Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Jak co roku, będzie organizowana na stadionie OSiR przy ul. Zamkowej w Raciborzu. Początek o godz. 10.00. Związek Kynologiczny przyjmuje zapisy na szkolenie psów w zakresie podstawowym PTI, tj. abc dobrego wychowania, które jest pomocne w kształtowaniu psychiki psa w relacji człowiek-pies. Są one przyjmowane w biurze Oddziału w Raciborzu przy ul. Londzina 49 (naprzeciw „Strzechy”) w pon. 15.00 - 17.00 i w czw. 17.00 - 19.00, lub telefonicznie 415 59 44. Przewidywany termin rozpoczęcia kursu - początek kwietnia. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.psy-raciborz.com.pl; e-mail: zkrac@psy-raciborz.com.pl.

Z bibliotecznej półki

W Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej Rynek 12 MiPBP w Raciborzu są już m.in. „Nie zadręczaj się drobiazgami w miłości” R. Carlsona, „Mądre kobiety to wiedzą” S. Cartera, „Szkic do portretu Ślązaczki: refleksje feministyczne” E. Górnikowskiej-Zwolak, „Etyka w działaniu” J. Hołówki, „Zaczarowany świat czyli rady, które ułatwią życie każdej zabieganej kobiecie” V. Moran, „Język kobiet - język mężczyzn: jak porozumiewać się w miejscu pracy” K. Oppermann, „Ćwiczenia z logiki” B. Stanosz, „Kobiety, które za bardzo kochają i ciągle liczą na to, że on się zmieni” R. Norwood oraz „Informator dla maturzystów 2002/2003”. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00 i w soboty 9.00 do 14.00.

  • Numer: 9 (517)
  • Data wydania: 27.02.02