Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Oddział z ambicjami

20.02.2002 00:00
80 lat istnieje już w regionie raciborski oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Jubileusz organizacji obchodzono uroczyście w licznym gronie działaczy i hodowców. To także okazja do podsumowania ostatnich lat i wyróżnienia sukcesów, jakie oddziałowi raciborskiemu trafiały się często nie tylko na szczeblu okręgu, ale i w imprezach ogólnopolskich - nawet międzynarodowych.

Honory dla oddziału

Kilkudziesięcioletnia tradycja zobowiązywała działaczy do uroczystej oprawy jubileuszu. Po mszy św., odprawionej w kościele franciszkanów na Płoni przez ks. Józefa Żyłkę, kapelana Związku, podsumowania całego okresu dokonali we własnym gronie w brzeskiej restauracji Finezja. Gościem honorowym związkowców był m.in. prezydent Raciborza Adam Hajduk, wiceprezes Zarządu Głównego PZHGP Marek Heesch, wiceprezesi Zarządu Okręgu Katowice Norbert Kołodziej i Alfred Krzizok. Zarządowi raciborskiego oddziału składano wyróżnienia i gratulacje okolicznościowe. Wiceprezes Heesch przekazał na ręce obecnego prezesa oddziału Stanisława Bachryja puchary jubileuszowe - zarówno jego, jak i Władysława Fijasa, Eugeniusza Cubra, Henryka Tumulkę, Henryka Rzytkiego, Bernarda Bogdona, Stanisława Chromicza, Leona Bohra, Franciszka Komora i Helmuta Dziedziocha odznaczył Złotymi Odznakami PZHGP. Srebrne Odznaki otrzymali ponadto hodowcy: Zygfryd Granieczny, Henryk Żurawiec, Marian Nowak, Franciszek Solich, Kazimierz Jakubiak i Marian Kowalczyk. Listy gratulacyjne i pamiątkowe puchary przekazał również gronu działaczy w imieniu starosty raciborskiego Marka Bugdola inspektor Piotr Kielar.

Olimpijska dekada
 
Raciborski oddział PZHGP powstał dokładnie 12 lutego 1922 roku. Przez wiele lat związany był ze strukturami związku na Górnym Śląsku, po wojnie zaś należał do strefy opolskiej. Dziś jest jednym z oddziałów w Okręgu Katowice (jednym z największych na świecie - gdzie zaliczono prawie 6 tysięcy hodowców, posiadających kilkanaście tysięcy ptaków). Największe osiągnięcia oddział zaczął notować w latach 90, włącznie z mistrzostwami w regionie i na skalę krajową. Od 1995 r. prezesem jest Stanisław Bachryj, a wiceprezesami Władysław Fijas i Eugeniusz Cuber. Nowa, stała siedziba oddziału mieści się aktualnie przy ul. Adamczyka - w lokalu udostępnionym przez magistrat. Aktualnie oddział liczy 6 sekcji: Stara Wieś, Nowe Zagrody, Bojanów, Płonia, Ocice i Studzienna.
 
Raciborscy hodowcy mieli udane ostatnie lata. W 1997 r. Aleksander Bąkowski zdobył tytuł mistrza okręgu na krótkich dystansach - rok później wicemistrzowskie tytuły zdobywał Franciszek Lipiński, jeden w punktacji ogólnej, drugi na krótkich lotach (było to równocześnie 11 miejsce w kraju). Sam oddział notował się wysoko na wystawach - w 1998 r. zajmując pierwsze miejsce w ogólnej punktacji okręgowej wystawy w Rudzie Śląskiej. W tymże roku zanotował trzecią lokatę we współzawodnictwie organizacyjnym okręgu, poprawiając się po roku o jeszcze jedną pozycję w górę.
 
Nie brakło również akcentów olimpijskich w ostatniej historii - w 1999 r. gołąb Władysława Fijasa zajmował 5 miejsce w krajowej klasyfikacji i znalazł się w reprezentacji Polski na Olimpiadę w angielskim Blackpool i być może byłby tam wysoko notowany, gdyby nie niedopatrzenia organizatorów i pechowy transport ptaków - olimpijczykiem w tym czasie był również gołąb Bertholda Fojcika z sekcji Pietrowice Wielkie. W 2001 r. kolejnym olimpijczykiem został ptak Franciszka Komora - szósty w kraju, reprezentował barwy raciborskie w południowoafrykańskim Kapsztadzie.

(sem)

  • Numer: 8 (516)
  • Data wydania: 20.02.02