Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Roczek zaprzyjaźnionych rycerzy

13.02.2002 00:00
Współczesne rycerstwo to nie zabawa, to sposób na życie. Z takiego założenia wychodzą miłośnicy kultury wieków średnich, którzy, mimo zimowego okresu, mieli okazję spotkać się 2 lutego na będzińskim zamku, by omówić sprawy ważne dla każdego rycerza i białogłowy. W imprezie, obok kilku innych śląskich i małopolskich bractw wzięli również udział członkowie Załogi Grodu Raciborskiego.

Impreza na będzińskim zamku została zorganizowana z wielką pompą. Po pierwsze okazją do spotkania był jubileusz tamtejszego bractwa, które obchodziło roczek swojego istnienia, po drugie, specjalnie na tę okazję przygotowano chorągiew, którą woje z Będzina z dumą zawiesili po raz pierwszy na drzewcu. Odtąd chorągiew z orłem w żółto-czerwonych barwach, będzie godłem będzińskiego zrzeszenia.
 
Uroczystość, nawiązująca do średniowiecznych tradycji, rozpoczęła się w samo południe. Zostali na nią zaproszeni włodarze miasta oraz rycerze i damy z zaprzyjaźnionych bractw. Kobiety w kolorowych strojach reprezentujące prawie każde stulecie średniowiecza oraz mężczyźni w kolczugach i wielobarwnych tunikach zjechali tego dnia na będziński zamek. Podczas uroczystości rozległ się huk armaty, a przy średniowiecznym jadle i napitku rycerstwo bawiło się do wieczora. Organizatorem średniowiecznej zabawy był Czarny Rycerz, kasztelan Kasztelanii Będzińskiej oraz założyciel bractwa.
 
Do grona przyjaciół będzińskiego bractwa należą również raciborzanie, którzy tego dnia już wczesnym rankiem wyruszyli do Zagłębia z prezentem dla jubilatów. Załoga Grodu Raciborskiego od początku istnienia będzińskiego bractwa współpracuje z jego członkami. Mężczyźni obu miast razem zgłębiają tajniki szermierki u swojego mistrza Zbigniewa Sawickiego, który kształci ich według średniowiecznych traktatów dotyczących tzw. szermierki dawnej.
 
Roczek bractwa będzińskiego był również okazją do przedyskutowania ważnych dla rycerstwa spraw. Ważne jest, by przed rozpoczęciem sezonu turniejowego omówić kwestię organizacji wspólnych imprez, zsynchronizowania ich w czasie oraz stworzenia pewnego rodzaju porozumienia co do reprezentacji Śląska podczas tegorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Zależy nam, by podczas takich spotkań wymieniać się doświadczeniami co do technik walki oraz uzbrojenia - tłumaczy Paweł Ryś z Załogi Grodu Raciborskiego. Od innych fascynatów kultury średniowiecznej można dowiedzieć się również o producentach mieczy, szabli i zbroi płytowych oraz w jaki sposób wykonać różne elementy ubioru i uzbrojenia - dodaje Grzegorz Musioł.

E.Wa

  • Numer: 7 (515)
  • Data wydania: 13.02.02