Wieści gminne
Rudy
Pod koniec kwietnia w odbudowywanym zespole klasztorno-pałacowym ma się odbyć wernisaż grafik i rycin prezentujących kościoły diecezji gliwickiej, wykonanych przez studentów Politechniki Śląskiej. Zorganizowana ma być z okazji przypadającego w tym roku 10-lecia diecezji.
Dwa kolejne portrety opatów rudzkich przekazano do renowacji. Zajmie się tym Pracownia p. Trzos z Tychów. Wchodzą one w skład XVIII-wiecznego, nie wiadomo czy kompletnego, cyklu dwunastu obrazów przedstawiających opatów rudzkich: Piotra II, Mikołaja III, Piotra III, Mikołaja IV Tobolego, Emeryka, Marcina II, Jana V Dorna, Franciszka Stezecnego, Bernarda II, Józefa Strachwitza, Bernarda III Thilla i Augusta Rennera. Dwa z nich poddano renowacji. Reszta, mocno zniszczona, czeka na niezbędne zabiegi konserwatorskie.
Nędza
Na koniec grudnia 2001 r. w gminie było 287 bezrobotnych, w tym 178 kobiet. Stanowi to 6 proc. bezrobocia w całym powiecie raciborskim.
Krzanowice
Zarząd miasta pracuje nad gminnym programem przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy. Dokument będzie opiniować Rada Miejska na sesji 22 lutego. Będzie to główny temat obrad obok tematów ochrony środowiska. Na koniec grudnia 2001 r., według danych Powiatowego Urzędu Pracy, w gminie było 172 bezrobotnych, w tym 99 kobiet. Stanowi to 3 proc. bezrobocia w całym powiecie raciborskim.
W budynku Domu Kultury działa już świetlica opiekuńczo-terapeutyczna, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 18.00. Doświadczony terapeuta i pedagog organizują tu zajęcia dla dzieci i młodzieży. Świetlicę zorganizowano dzięki środkom z funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi, a więc pochodzącym z wpłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Od 7 lutego, dzięki funduszowi, w budynku administracyjnym Spół-dzielni Śląska działa również punkt konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym, członków ich rodzin oraz ofiar przemocy. Punkt czynny jest w każdy czwartek w godzinach od 16.00 do 18.00.
Michał Kamiński, uczeń drugiej klasy Gimnazjum w Krzanowicach, został powołany do siatkarskiej kadry narodowej młodzików.
Władze miasta analizowały problem bezpieczeństwa w gminie. Z danych policji wynika, że w ubiegłym roku popełniono tu 38 przestępstw, najwięcej, bo 20 w Krzanowicach, 7 w Wojnowicach, 5 w Bojanowie oraz po trzy w Borucinie i Pietraszynie. Najwięcej było włamań i kradzieży, uszkodzeń mienia oraz przestępstw przeciwko rodzinie. Krzanowice nie odbiegają pod tym względem od obrazu przestępczości w całym powiecie raciborskim. Zanotowano także 11 kolizji drogowych.
Władze miasta wysłały do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Andrzeja Zolla społeczny protest w sprawie wprowadzenia w życie przepisów celnych ograniczających przywóz do Polski towarów z Czech, głównie alkoholu. Obostrzenia dotknęły przede wszystkim mieszkańców strefy nadgranicznej, w tym gminy Krzanowice. Raz w miesiącu mogą wwieźć jedynie pół litra alkoholu. Krzanowiczanie, których w formie uchwały poparła Rada Powiatu, czują się dyskryminowani. Zarzucają władzom państwowym to, że traktują ich jak przemytników.
Krzyżanowice
1 lutego w zamku w Chałupkach wójt Wilhelm Wolnik gościł na konwencie samorządowców ziemi raciborskiej - przewodniczących zarządów gmin i powiatu.
Rudnik
Szereg ciekawych imprez zapowiada w tym roku Centrum Kultury im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach. W kwietniu ma się odbyć trzeci Festiwal Młodzieżowych Teatrów Niemieckojęzycznych, w maju seminarium na temat historii Śląska, w październiku odczyty o historii Raciborza oraz regionu zakończone wystawą. Towarzystwo im. Eichendorffa chce uroczyście obchodzić rocznicę urodzin poety, zaś w październiku, wespół z nyskim DFK, jego śmierci. W maju Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców chce po raz kolejny zorganizować festyn, w czerwcu konkurs wiedzy o Eichendorffie, zaś w październiku konkurs języka niemieckiego. W okresie wakacji letnich Łubowice na specjalnych kursach gościć będą nauczycieli języka niemieckiego. W czerwcu planuje się także rajd rowerowy „Śladami Eichendorffa”.
W czerwcu Ludowy Klub Sportowy „Dąb” Brzeźnica będzie uroczyście obchodzić swoje 50-lecie. Z tej okazji otrzymał prawo organizacji mistrzostw kraju kobiet w zapasach.
Na koniec grudnia 2001 r. w gminie było 147 bezrobotnych, w tym 87 kobiet. Stanowi to 3 proc. bezrobocia w całym powiecie.
Pietrowice Wielkie
Na koniec grudnia 2001 r. w gminie było 221 bezrobotnych, w tym 138 kobiet. Stanowi to 4 proc. bezrobocia w całym powiecie.
Kornowac
Na koniec grudnia 2001 r. w gminie było 183 bezrobotnych, w tym 105 kobiet. Stanowi to 4 proc. bezrobocia w całym powiecie.
Najnowsze komentarze