Kronika
- Przygotowania do jubileuszu 800-lecia kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu a jednocześnie wielkiej uroczystości parafialnej już się rozpoczęły w roku ubiegłym. „Musimy zadbać o wygląd obydwu świątyń przy raciborskim Rynku” - twierdzi obecny proboszcz ks. dziekan Ginter Kurowski. Rozpoczęte jesienią prace przy renowacji i czyszczeniu ceglanej elewacji kościoła św. Jakuba będą kontynuowane wiosną tego roku. Po ich zakończeniu przystąpi się do czyszczenia i fugowania taką samą technologią wszystkich ścian kościoła farnego. Ks. proboszcz Kurowski wspólnie z parafianami zamierza doprowadzić również do wymalowania i restauracji wnętrza tej zabytkowej świątyni która zaliczana jest do zabytków klasy zerowej i stanowi prawdziwą wizytówkę Raciborza, licznie odwiedzaną nie tylko przez gości i turystów. Opracowany i realizowany będzie szeroki program duszpasterski, przygotowujący parafian do obchodów tak wielkiego jubileuszu.
- Działający w raciborskiej parafii Matki Bożej młodzieżowy, 13-osobowy zespół muzyczno - wokalny „Przecinek” wydał niedawno płytę CD, między innymi z utworami własnej aranżacji. Kierownikiem artystycznym tej grupy jest Piotr Pisarczyk, a założycielem i opiekunem ks. Grzegorz Kokot. Ponieważ większość członków zespołu studiuje poza Raciborzem, mogą spotykać się na próbach jedynie w piątkowe wieczory i soboty. Ambitni, młodzi muzycy i wokaliści stale poszerzają repertuar i dbają o właściwy poziom artystyczny.
- 17 stycznia minęła 30 rocznica śmierci śp. ks. Alojzego Spyrki, pierwszego i długoletniego proboszcza parafii Matki Bożej w Raciborzu. Już 1 marca 1937 r, jako wikariusz parafii św. Mikołaja, której wówczas podlegało sanktuarium został wyznaczony przez proboszcza Karola Ulitzkę na samodzielnego duszpasterza tego pątniczego kościółka. Do wspólnoty parafialnej należało wtedy 1250 wiernych. Starsi parafianie zapamiętali śp. ks. Alojzego Spyrkę jako wielkiego i skromnego kustosza sanktuarium oraz oddanego orędownika kultu maryjnego. W uroczystościach pogrzebowych pod przewodnictwem ks. bp Franciszka Jopa - ordynariusza diecezji opolskiej, uczestniczyło kilka tysięcy wiernych z całej ziemi raciborskiej. Nad otwartą mogiłą ks. bp powiedział wtedy: „Odnówmy się w gorliwości święcenia świąt i odmawianiu różańca. Pamiętajmy też o żywym różańcu w rodzinach”. Były to słowa śp. ks. Alojzego Spyrki, które można uważać za duchowy testament tego oddanego Maryi duszpasterza.
- Legion Maryi liczący 30 osób przy par. p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu zorganizował spotkanie opłatkowe. Grupą opiekuje się ks. Piotr Figurniak.
- W niedzielę 27.01. dzieci z Borucina pod kier. katechetki Ireny Chlubek wystawiły jasełka w sali miejscowego Domu Kultury. Licznie zgromadzona publiczność nagradzała brawami młodych wykonawców.
- Parafie dekanatu Pietrowice Wlk. przygotowują się do sakramentu bierzmowania oraz do wizytacji kanonicznej. Odbywać się będzie od 15 do 22 marca.
- Począwszy od 21 lutego w czwartki co tydzień po wieczornej mszy św. w Domu Parafialnym przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa kontynuowane będą spotkania Kręgu Biblijnego pod przewodnictwem ks. Piotra Sługockiego. Tematyka spotkania to Apokalipsa św. Jana apostoła.
- Raciborski Klub Inteligencji Katolickiej 11 lutego w ramach cyklu problematyki społecznej organizuje jak co roku spotkanie z prezydentem Raciborza o godz. 18.30 w Domu Parafialnym przy ul. Warszawskiej.
- Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Radio Maryja sprawiło miły prezent swoim słuchaczom i sympatykom w Raciborzu oraz okolicznych gminach. Uruchomiono wysokiej klasy nadajnik na wieży w Strzybniczku. Silny sygnał pozwala na dobry, całodobowy odbiór programu tej katolickiej rozgłośni na częstotliwości FM 94,3 MHz.
- Podczas tegorocznych ferii zimowych Dom dla Dzieci przy klasztorze Annuntiata organizuje półkolonie z wyżywieniem dla 70-osobowej grupy stałych uczestników. Zajęcia całodzienne składają się między innymi z programu profilaktycznego „Nasze spotkania”, pogadanek i dyskusji w ramach kręgu biblijnego na temat przypowieści oraz uczestnictwie w codziennej mszy św. Będą też gry, zabawy, konkursy, wyjścia na seanse do kina „Przemko”. Specjalną terapię zajęć poprowadzą słuchaczki Studium Medycznego w Raciborzu Dorota Krzyżok i Barbara Pewniak. Dyrektorka domu s. Zygmunta oraz wolontariuszki Cecylia Krzyżok i s. Franciszka dokładają wszelkich starań aby dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących naszej pomocy czuły się tam jak najlepiej.
- Siostry ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego zapraszają na zimowe rekolekcje misyjne. Od 7 do 10 lutego w raciborskim klasztorze Annuntiata, a od 8 do 10 lutego w Laskowicach Pomorskich. Szczegółowych informacji udziela się pod nr tel. 032/415 5051 oraz 052/3318122.
- Podczas niedzielnych mszy św. ks. proboszczowie dokonali podsumowania tegorocznych odwiedzin duszpasterskich. Wynika z nich, iż podobnie jak w innych regionach naszego kraju kolędę przyjęło od 80 do 90 % rodzin zamieszkałych na terenie danej parafii. W wielu wioskach liczba ta była jeszcze wyższa. Tymczasem jak wynika z ubiegłorocznych statystyk, na niedzielne msze św. przychodzi od 35 do 60% mieszkańców. Jest to problem, który powinien się znaleźć w centrum uwagi nie tylko duszpasterzy ale również ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich.
Kronikę zredagował
Krystian Niewrzoł
Najnowsze komentarze