Nagrody Funduszu
Laureatami nagród są instytucje, które zdaniem jury Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyróżniły się w działalności ekologicznej na rzecz Górnego Śląska. Dwudziestu siedmiu laureatów otrzymało w sumie 1,22 mln zł przeznaczone na: edukację ekologiczną, ochronę przyrody i krajobrazu, profilaktykę zdrowotną dzieci i młodzieży oraz szeroko rozumianą ochronę środowiska.
Na liście laureatów znaleźli się: Instytut Inżynierii Środowiskowej Polskiej Akademii Nauk za osiągnięcia wydawnicze w 40-leciu działalności; Pałac Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach za osiągnięcia w prowadzeniu edukacji ekologicznej w 50-leciu działalności; Wojewódzki Ośrodek Chorób Płuc i Gruźlicy i Młodzieży w Istebnej za zasługi w profilaktyce młodego pokolenia; Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci im. dr A. Szebesty w Rabce za zasługi w profilaktyce dzieci i młodzieży; Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego za osiągnięcia w ochronie przyrody i edukacji ekologicznej; Śląski Ogród Zoologiczny za działalność popularyzatorską i edukację ekologiczną; Nadleśnictwo Siewierz za wyjątkowe zaangażowanie w działalność na rzecz ochrony lasów; Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach za propagowanie wiedzy o efektywności ekonomicznej przedsięwzięć energooszczędnych; Ekoład Sp. z o.o. w Wilkowicach za wzorcowe osiągnięcia w zakresie selektywnej zbiórki odpadów potwierdzone nagrodą w konkursie o „Szklaną Statuetkę”; Beskid Sp. z o.o. w Żywcu za modelowe osiągnięcia w selektywnej zbiórce odpadów oraz edukacji ekologicznej; Polska Izba Ekologii w Katowicach za wkład pracy w przygotowaniu aktów prawnych w dziedzinie ochrony środowiska; Śląskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Bratek” w Piekarach Śląskich za osiągnięcia w realizacji programu profilaktyki zdrowotnej dla dzieci zagrożonych ołowicą; Stowarzyszenie Charytatywne na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Daj im szansę” w Żorach za działalność profilaktyczną oraz kształtowanie postaw proekologicznych młodzieży; Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego, Fundacja Ekologiczna „Silesia” w Katowicach, Polski Klub Ekologiczny - Okręg Górnośląski w Katowicach, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja” w Bielsku Białej, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Liga Ochrony Przyrody - Zarządy Okręgu w Bielsku Białej, Częstochowie i Katowicach, Stowarzyszenie „Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot” w Bystrej, Fundacja im. prof. Adolfa Dygacza w Katowicach, Stowarzyszenie „Zieloni” oraz Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska za wieloletnie działania na rzecz edukacji ekologicznej; Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Mieszkańców Gmin Powiatu Zawierciańskiego za działalność edukacyjną, wydawniczą i organizacyjną w dziedzinie ochrony środowiska a także Górnośląskie Koło Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „proNatura” w Bytomiu za opracowanie „Waloryzacja przyrodnicza gminy Lubomia”.
Uroczystość wręczenia laurów odbyła się 28 stycznia w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego. Po niej wystąpili artyści z Akademii Muzycznej w Katowicach.
(mat)
Najnowsze komentarze