Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

II Sportowa Gala

06.02.2002 00:00
Na dziesięciolecie Nowin Raciborskich postanowiliśmy uhonorować dziesięciu najbardziej utytułowanych i zasłużonych zawodników, trenerów oraz działaczy sportowych Raciborza, których dokonania opisywaliśmy na łamach naszej gazety. Nie wręczaliśmy dyplomów ani pucharów, lecz pomysłowe, jak myślimy, wizerunki naszych bohaterów. Jak państwo zobaczycie, ludzi sportu ubraliśmy w historyczne stroje mając nadzieję, że w historii Raciborza zapisali się już na trwałe. W restauracji „Perła” w Krzanowicach odbyła się 2 lutego II Sportowa Gala. Karnawałowe spotkanie rozpoczęło cykl imprez z okazji X-lecia „Nowin Raciborskich”. Do tańca przygrywał zespół pod kierownictwem Gracjana Humeniuka.

Gospodarzami gali byli prezes „NR” Arkadiusz Gruchot, dyrektor wydawnictwa Katarzyna Gruchot i redaktor naczelny tygodnika Grzegorz Wawoczny. Najważniejszym punktem programu było wręczenie dziesięciu najbardziej zasłużonym dla Raciborza zawodnikom i trenerom pamiątkowych portretów, które prezentujemy poniżej. Swoimi dokonaniami przyczynili się w ostatnim dziesięcioleciu do rozsławienia miasta w kraju i za granicą, tworząc jego sportową historię. O wydarzeniach tych mogli Państwo czytać na łamach Nowin Raciborskich. Kapituła Redakcji miała wiele pracy przy wyborze 10 asów. W Raciborzu jest wielu zawodników, trenerów i działaczy sportowych, których praca zasługiwałaby na uznanie. Mogliśmy jednak nagrodzić tylko dziesiątkę. Mamy jednak tę świadomość, iż na uznanie zasługuje znacznie szersze grono. Nagrody „NR” wręczali m.in.: prezydent Raciborza Adam Hajduk, wicestarosta raciborski Krzysztof Kowalewski, wiceprezydent Wojciech Krzyżek, przewodniczący Komisji Sportu Rady Powiatu Jerzy Kwaśny oraz Piotr Kielar z referatu Oświaty i Sportu Starostwa. Świetnie bawiący się przy doskonałej muzyce uczestnicy zabawy podkreślali doskonałą kuchnię restauracji „Perła”. Takich wieczorów się nie zapomina. Do zobaczenia za rok na III Sportowej Gali.

Marek Stryjecki - szachista „Rzemiosła” Racibórz, posiada tytuł mistrza międzynarodowego w szachach. Wielokrotny mistrz i medalista mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, pięciokrotnie awansował i brał udział w mistrzostwach Europy w kategoriach wiekowych. Dwukrotnie uczestniczył w szachowych mistrzostwach świata do lat 18 i do lat 20. Największy, bo medalowy sukces zanotował w III Drużynowych Mistrzostwach Świata do lat 20. Polacy w dalekiej Brazylii zdobyli złoty medal. Trenerem mistrza świata jest Zbigniew Wieczorek.

Remigiusz Trawiński - prezes Raciborskiego Towarzystwa Piłkarskiego „Unia”, trener, bez jego inicjatywy a przede wszystkim pasji nie byłoby IV ligi w naszym mieście. Współtwórca klas piłkarskich w Gimnazjum nr 2 i halowej piłki w wykonaniu panów i... pań.

Piotr Morka - trener - koordynator sekcji lekkoatletycznej MKS-SMS „Victoria” Racibórz. Szkolił wielu medalistów mistrzostw Polski i reprezentantów kraju na imprezy międzynarodowe m. in. Beatę Monicę, Patrycjusza Szwajnocha, Annę Piętoń czy też Aleksandrę Kazubek. Jest członkiem zarządu Śląskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.

Artur Paczyński - zwycięzca jednej z pierwszych edycji
Plebiscytu z 1991 roku na najlepszego sportowca Raciborza i kilkakrotny laureat plebiscytu. Wielokrotny mistrz i medalista Mistrzostw Polski, dwukrotny finalista na 200 m stylem klasycznym Mistrzostw Europy Juniorów we francuskiej
Dunkierce i Antwerpii, finalista Uniwersjady w Fukuoce. Rekordzista Polski w stylu klasycznym. Uczestnik pływackich Pucharów Świata. Największe swoje osiągnięcie zanotował na Mistrzostwach Europy Seniorów w 1996 roku w Rostocku.
W swojej ulubionej konkurencji 200 m „żabką”, po
pasjonującej walce zdobył tytuł wicemistrza Starego Globu.
Jest młodym ambitnym szkoleniowcem. Swoją wiedzą
dzieli się z młodymi pływakami w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Jego trenerami byli: Jerzy Stekiel, Andrzej
Ciesielski, Wojciech Nazarko, Ewa Lewandowska,
Sławomir Szwed i Paweł Słomiński.

Sławomir Szwed - pływacki szkoleniowiec. W jego trenerskim dorobku widnieją nazwiska doskonałych pływaków, medalistów mistrzostw Polski i reprezentów kraju na mistrzowskie zawody międzynarodowe jak: Artur Paczyński, Artur Przywara, Zbigniew Szczerbik, Marta Kłosowska, Katarzyna Dulian, szkolił również Michała Saponia. Wchodzi w skład Rady Trenerów PZP, jest wiceprezesem Śl. OZP, prezesem MKS-SMS „Victoria” Racibórz, członkiem Komisji Sportu Rady Miasta. Dał się poznać jako menadżer, organizator mistrzostw Polski w pływaniu, zawodów Grand Prix i imprez masowych w naszym mieście. Dzięki m.in. jego zapobiegliwości pozyskano środki finansowe na modernizację krytej pływalni przy ul. Śląskiej. Współpracuje aktywnie z raciborskimi mediami tworząc m.in. retransmisje z mistrzostw Polski w pływaniu. Od ponad ośmiu lat jest stałym współpracownikiem „NR”.

Beata Monica-Szyjka - najlepsza jeszcze aktualnie lekkoatletka „Victorii”. Również absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego, która swoje zawodnicze umiejętności przekazuje młodym adeptom sportu, ucząc w Sportowej Szkole Podstawowej nr 15. Medalistka mistrzostw kraju w biegach przełajowych, medalistka i uczestniczka międzynarodowych, sztafetowych biegów maratońskich w Japonii i Korei, mistrzyni Polski nauczycieli w biegach przełajowych. Jej trenerem jest Piotr Morka

Krzysztof Pacelt - trener - koordynator sekcji pływackiej „Victorii” Racibórz, trener instytucja nie tylko raciborskiego pływania, wychowawca wielu medalistów i rekordzistów Polski, reprezentantów naszego kraju na mistrzowskie zawody międzynarodowe, wielokrotnie trener kadry naszych pływaków. Szkolił m.in. takie znakomitości jak: Bolesław Szuter, Ewa Rokicka czy Michał Sapoń.

Krzysztof Mehlich - olimpijczyk, lekkoatleta raciborskiej
„Victorii”, obecnie reprezentuje barwy AZS AWF Katowice. Absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Mistrz Polski
w 1996 r., wicemistrz w latach 1997, 1998, w 1999 roku
w biegu na 110 m ppł. Reprezentant kraju. Życiowy sukces osiągnął, kwalifikując się do biegu półfinałowego na
Igrzyskach Olimpijskich w 1996 roku w Atlancie.
Jego talent szlifował pan Jarosław Gasilewski,
który odebrał nagrodę za swojego wychowanka.

Piotr Starzyński - prezes Miejskiego Klubu Zapaśniczego „Unia”. Był trenerem m.in. mistrza olimpijskiego Ryszarda Wolnego i innych doskonałych zapaśników. Obecnie jest prezesem i siłą napędową MKZ „Unia”, cenionym w kraju działaczem sportowym. Dzięki niemu możemy w Raciborzu być świadkami mistrzostw Polski, gościć najlepszych zapaśników kraju. I co ważne, zawsze te zawody przynoszą sukces organizacyjny. Jest członkiem Komisji Sportu Rady Miasta.

Ryszard Wolny - od ponad 15 lat należy do ścisłej
światowej czołówki. W swojej bogatej kolekcji
medalowej może poszczycić się medalami i to w
większości złotymi w mistrzostwach Europy juniorów
i seniorów, mistrzostwach świata. Jest 10-krotnym
mistrzem Polski seniorów, a przede wszystkim
mistrzem olimpijskim z 1996 roku w Atlancie.
Obecnie jest wiceprezesem MKZ „Unia” i walczącym
nadal szkoleniowcem w sekcji zapaśniczej.

  • Numer: 6 (514)
  • Data wydania: 06.02.02