II Sportowa Gala
Gospodarzami gali byli prezes „NR” Arkadiusz Gruchot, dyrektor wydawnictwa Katarzyna Gruchot i redaktor naczelny tygodnika Grzegorz Wawoczny. Najważniejszym punktem programu było wręczenie dziesięciu najbardziej zasłużonym dla Raciborza zawodnikom i trenerom pamiątkowych portretów, które prezentujemy poniżej. Swoimi dokonaniami przyczynili się w ostatnim dziesięcioleciu do rozsławienia miasta w kraju i za granicą, tworząc jego sportową historię. O wydarzeniach tych mogli Państwo czytać na łamach Nowin Raciborskich. Kapituła Redakcji miała wiele pracy przy wyborze 10 asów. W Raciborzu jest wielu zawodników, trenerów i działaczy sportowych, których praca zasługiwałaby na uznanie. Mogliśmy jednak nagrodzić tylko dziesiątkę. Mamy jednak tę świadomość, iż na uznanie zasługuje znacznie szersze grono. Nagrody „NR” wręczali m.in.: prezydent Raciborza Adam Hajduk, wicestarosta raciborski Krzysztof Kowalewski, wiceprezydent Wojciech Krzyżek, przewodniczący Komisji Sportu Rady Powiatu Jerzy Kwaśny oraz Piotr Kielar z referatu Oświaty i Sportu Starostwa. Świetnie bawiący się przy doskonałej muzyce uczestnicy zabawy podkreślali doskonałą kuchnię restauracji „Perła”. Takich wieczorów się nie zapomina. Do zobaczenia za rok na III Sportowej Gali.
Marek Stryjecki - szachista „Rzemiosła” Racibórz, posiada tytuł mistrza międzynarodowego w szachach. Wielokrotny mistrz i medalista mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, pięciokrotnie awansował i brał udział w mistrzostwach Europy w kategoriach wiekowych. Dwukrotnie uczestniczył w szachowych mistrzostwach świata do lat 18 i do lat 20. Największy, bo medalowy sukces zanotował w III Drużynowych Mistrzostwach Świata do lat 20. Polacy w dalekiej Brazylii zdobyli złoty medal. Trenerem mistrza świata jest Zbigniew Wieczorek.
Remigiusz Trawiński - prezes Raciborskiego Towarzystwa Piłkarskiego „Unia”, trener, bez jego inicjatywy a przede wszystkim pasji nie byłoby IV ligi w naszym mieście. Współtwórca klas piłkarskich w Gimnazjum nr 2 i halowej piłki w wykonaniu panów i... pań.
Piotr Morka - trener - koordynator sekcji lekkoatletycznej MKS-SMS „Victoria” Racibórz. Szkolił wielu medalistów mistrzostw Polski i reprezentantów kraju na imprezy międzynarodowe m. in. Beatę Monicę, Patrycjusza Szwajnocha, Annę Piętoń czy też Aleksandrę Kazubek. Jest członkiem zarządu Śląskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.
Artur Paczyński - zwycięzca jednej z pierwszych edycji
Plebiscytu z 1991 roku na najlepszego sportowca Raciborza i kilkakrotny laureat plebiscytu. Wielokrotny mistrz i medalista Mistrzostw Polski, dwukrotny finalista na 200 m stylem klasycznym Mistrzostw Europy Juniorów we francuskiej
Dunkierce i Antwerpii, finalista Uniwersjady w Fukuoce. Rekordzista Polski w stylu klasycznym. Uczestnik pływackich Pucharów Świata. Największe swoje osiągnięcie zanotował na Mistrzostwach Europy Seniorów w 1996 roku w Rostocku.
W swojej ulubionej konkurencji 200 m „żabką”, po
pasjonującej walce zdobył tytuł wicemistrza Starego Globu.
Jest młodym ambitnym szkoleniowcem. Swoją wiedzą
dzieli się z młodymi pływakami w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Jego trenerami byli: Jerzy Stekiel, Andrzej
Ciesielski, Wojciech Nazarko, Ewa Lewandowska,
Sławomir Szwed i Paweł Słomiński.
Sławomir Szwed - pływacki szkoleniowiec. W jego trenerskim dorobku widnieją nazwiska doskonałych pływaków, medalistów mistrzostw Polski i reprezentów kraju na mistrzowskie zawody międzynarodowe jak: Artur Paczyński, Artur Przywara, Zbigniew Szczerbik, Marta Kłosowska, Katarzyna Dulian, szkolił również Michała Saponia. Wchodzi w skład Rady Trenerów PZP, jest wiceprezesem Śl. OZP, prezesem MKS-SMS „Victoria” Racibórz, członkiem Komisji Sportu Rady Miasta. Dał się poznać jako menadżer, organizator mistrzostw Polski w pływaniu, zawodów Grand Prix i imprez masowych w naszym mieście. Dzięki m.in. jego zapobiegliwości pozyskano środki finansowe na modernizację krytej pływalni przy ul. Śląskiej. Współpracuje aktywnie z raciborskimi mediami tworząc m.in. retransmisje z mistrzostw Polski w pływaniu. Od ponad ośmiu lat jest stałym współpracownikiem „NR”.
Beata Monica-Szyjka - najlepsza jeszcze aktualnie lekkoatletka „Victorii”. Również absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego, która swoje zawodnicze umiejętności przekazuje młodym adeptom sportu, ucząc w Sportowej Szkole Podstawowej nr 15. Medalistka mistrzostw kraju w biegach przełajowych, medalistka i uczestniczka międzynarodowych, sztafetowych biegów maratońskich w Japonii i Korei, mistrzyni Polski nauczycieli w biegach przełajowych. Jej trenerem jest Piotr Morka
Krzysztof Pacelt - trener - koordynator sekcji pływackiej „Victorii” Racibórz, trener instytucja nie tylko raciborskiego pływania, wychowawca wielu medalistów i rekordzistów Polski, reprezentantów naszego kraju na mistrzowskie zawody międzynarodowe, wielokrotnie trener kadry naszych pływaków. Szkolił m.in. takie znakomitości jak: Bolesław Szuter, Ewa Rokicka czy Michał Sapoń.
Krzysztof Mehlich - olimpijczyk, lekkoatleta raciborskiej
„Victorii”, obecnie reprezentuje barwy AZS AWF Katowice. Absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Mistrz Polski
w 1996 r., wicemistrz w latach 1997, 1998, w 1999 roku
w biegu na 110 m ppł. Reprezentant kraju. Życiowy sukces osiągnął, kwalifikując się do biegu półfinałowego na
Igrzyskach Olimpijskich w 1996 roku w Atlancie.
Jego talent szlifował pan Jarosław Gasilewski,
który odebrał nagrodę za swojego wychowanka.
Piotr Starzyński - prezes Miejskiego Klubu Zapaśniczego „Unia”. Był trenerem m.in. mistrza olimpijskiego Ryszarda Wolnego i innych doskonałych zapaśników. Obecnie jest prezesem i siłą napędową MKZ „Unia”, cenionym w kraju działaczem sportowym. Dzięki niemu możemy w Raciborzu być świadkami mistrzostw Polski, gościć najlepszych zapaśników kraju. I co ważne, zawsze te zawody przynoszą sukces organizacyjny. Jest członkiem Komisji Sportu Rady Miasta.
Ryszard Wolny - od ponad 15 lat należy do ścisłej
światowej czołówki. W swojej bogatej kolekcji
medalowej może poszczycić się medalami i to w
większości złotymi w mistrzostwach Europy juniorów
i seniorów, mistrzostwach świata. Jest 10-krotnym
mistrzem Polski seniorów, a przede wszystkim
mistrzem olimpijskim z 1996 roku w Atlancie.
Obecnie jest wiceprezesem MKZ „Unia” i walczącym
nadal szkoleniowcem w sekcji zapaśniczej.
Najnowsze komentarze