Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Akcja Zima 2002 r.

30.01.2002 00:00
Zbliża się okres zimowych ferii. Okres ten niesie za sobą wiele przyjemności, ale i nie mniej zagrożeń. O tych drugich piszemy poniżej w informacji Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Oddział Powiatowy WOPR w Raciborzu ostrzega przed zabawami i sportami zimowymi na zamarzniętych  stawach, jeziorach, rzekach i żwirowniach.
 
Niewątpliwie najlepszymi warunkami do uprawiania sportów zimowych są sztuczne lodowiska i sztuczne  tory saneczkowe. Jednak doświadczenie wskazuje, że nasza młodzież szuka mocnych wrażeń bawiąc się w  miejscach bardzo niebezpiecznych np. Żwirowni na Ostrogu. W takim zbiorniku wodnym proces zamarzania wody jest uzależniony od takich czynników jak:   

- temperatury powietrza,

- siły wiatru,

- gęstości wody,

- padającego śniegu lub śniegu
  z deszczem,                                                                                 

- prądów wodnych.
 
Trzeba pamiętać, że po nocnych przymrozkach lód może być zupełnie bezpieczny, a pod wpływem promieni słonecznych traci swoją wytrzymałość podczas dnia.
 
Jeżeli już jesteśmy na takim lodzie, przestrzegajmy kilku zasad bezpieczeństwa:

- przed wstąpieniem na taflę lodową przekonaj się czy lód jest, dostatecznie wytrzymały i gruby,

-   na lód wchodzimy dwójkami i bawimy się blisko  brzegu,

- w czasie zabaw na lodzie  pamiętamy o tym, aby nie trzymać rąk w kieszeni,

- po usłyszeniu trzeszczenia lodu zatrzymujemy się i szybko podążamy na ląd.
 
W przypadku załamania się lodu pod wpływem  ciężaru człowieka należy zachować spokój, nie wpadać w panikę. Działać trzeba szybko i zdecydowanie. Oprócz niebezpieczeństwa utonięcia może nastąpić przechłodzenie organizmu  i w wyniku tego śmierć.
 
Dla porównania człowiek w temperaturze +4 st. C na powierzchni może przeżyć około  6 godzin. Ten sam człowiek w wodzie o temperaturze +4 st. C wytrzymuje tylko 30-60 min., uzależnione to jest od  kondycji fizycznej i psychicznej, od rodzaju ubrania, ograniczenia ruchów w wodzie.
 
Udzielenie pomocy osobie będącej w wodzie musi być wykonane  rozważnie i z zabezpieczeniem  np. linką przymocowaną do brzegu jeziora lub stawu. Po wydobyciu ratowanego należy sprawdzić czy jest przytomny, czy jest oddech i tętno. W takich przypadkach, jeśli nie ma podstawowych czynności życiowych, ze względu na mniejsze zapotrzebowanie przechłodzonego organizmu na tlen, akcję reanimacyjną prowadzi się dwukrotnie wolniej (1 wdech na 5 ucisków przy 2 ratownikach, 2 wdechy na 15 ucisków przy 1 ratowniku).
       
Po odzyskaniu świadomości przez ratowanego można podać mu do picia ciepły napój, a w celu utrzymania względnie wysokiej temperatury otoczenia, pod koce okrywające wyratowanego wkładamy butelki napełnione ciepłą wodą.
 
Opisujemy tu jeden ze sposobów niesienia pomocy osobom znajdujących się pod lodem oraz ostrzegamy przed zagrożeniami jakie mogą towarzyszyć podczas zabaw i gier na lodzie w miejscach nieznanych.
 
W imieniu Oddziału Powiatowego WOPR w Raciborzu prezes Piotr Krużołek życzy wszystkim  zwolennikom sportów zimowych wspaniałej i rozsądnej zabawy na lodzie, a uczniom raciborskich szkół zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych.       

(MiR)

  • Numer: 5 (513)
  • Data wydania: 30.01.02