Wieści gminne
Kuźnia Raciborska
Od 1 lutego komendantem Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej zostanie Stanisław Melnarowicz, dotychczas szef Komisariatu w Krzyżanowicach.
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przedstawił propozycję podwyżek opłat za wywóz i składowania odpadów. Mają one wynieść (w złotych): miesięcznie dla wszystkich właścicieli z 4,90 do 5,40, za wywóz pojemnika 1100 l z 40 do 45, opłata od jednego mieszkańca budynków administrowanych przez ZGKiM z 4,70 do 5,50. Zarząd wstępnie przyjął, że stawka dla najemców mieszkań w blokach nie powinna wzrosnąć. Ostateczna decyzja należy jednak do Rady Miejskiej.
Parafia w Rudach złożyła na ręce władz miejskich wniosek o przemianowanie nazwy ulicy Zamkowej na Cysterską. Na razie trwa opiniowanie wniosku.
W drodze przetargu władze gminy chcą wydzierżawić na trzy lata ośrodek wodno-rekreacyjny w Kuźni Raciborskiej.
Na trzy lata wydzierżawiono teren naprzeciwko kościoła. Posłuży jako postój TAXI.
Na wniosek Miejskiego Zespołu Oświaty zarząd zgodził się na obniżenie o 50 proc. opłaty stałej w przedszkolach za miesiąc luty. Jest to związane z przerwą feryjną.
23 stycznia Rada Miejska przyjęła budżet gminy na 2002 r. Dochody wyniosą 13,2 mln zł, zaś wydatki 13,3 mln zł.
Rada Miejska przyjęła statut jednostki pomocniczej gminy „Osiedle nr 1”. Za głosowało szesnastu radnych. Wedle dokumentu organem uchwałodawczym będzie zebranie mieszkańców. Osiedle będzie też miało zarząd i przewodniczącego.
Kuźnia Raciborska w tym roku ponownie włączy się w organizację Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Kobiet. 2 maja na terenie gminy odbędzie się indywidualna jazda na czas.
Od 1 stycznia nie Miejski Zespół Oświaty a Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej administruje mieszkaniami nauczycielskimi.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu dokonała przeglądu miejscowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej pod względem przygotowań do działań ratowniczo-gaśniczych. Wydano zalecenia pokontrolne. Porządkowe zdecydowano wykonać w trybie natychmiastowym, inne, wymagające nakładów finansowych, w zależności od posiadanych środków.
Komisariat Policji w Kuźni Raciborskiej zwrócił się do władz gminy o jednorazową pomoc finansową. Ze względu na brak pieniędzy zarząd odmówił wsparcia.
Władze gminy nie zgodziły się na odkupienie od Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A. w Gliwicach działki przy ul. Staszica 5 (teren przy stacji benzynowej). Jej cena wywoławcza (68,6 tys. zł) okazała się za wysoka.
Terenowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu zgłosiła zastrzeżenia pokontrolne co do stanu technicznego obiektów oświatowych w gminie. Ratusz uznał, że należy renegocjować z Sanepidem niektóre zalecenia, zaś najbardziej pilne prace wykonać w ramach środków z rezerwy budżetowej na 2002 r.
Kuźnia Raciborska prawdopodobnie wstąpi w szeregi Związku Gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego i Aglomeracji Rybnickiej. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Rady Miejskiej.
Trwa ostateczna likwidacja Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Kuźni Raciborskiej. Likwidatorem została księgowa jednostki. Zadania ZLA realizuje teraz prywatna spółka lekarska.
Na blankietach decyzji wymiaru podatku gruntowego władze gminy umieszczą informację o obowiązkowym ubezpieczeniu rolników od ognia i innych zdarzeń losowych.
Krzyżanowice
Sporo prac przewidują władze gminy w zakresie poprawy infrastruktury terenowej. Wykonane zostanie: odwodnienie przy ul. Wojska Polskiego w Owsiszczach, czyszczenie rowów i ścinka poboczy przy ul. Głównej w Nowej Wiosce, rozrysowanie pasów na skrzyżowaniu ul. Moniuszki w Krzyżanowicach, remont końcowy odcinka ul. Wiejskiej w Roszkowie wraz z umocnieniem skarpy przy potoku, poszerzenie ul. Polnej w Bolesławiu, odwodnienie ul. Krzyżanowickiej w Tworkowie oraz remont rowu przy ul. Myśliwskiej w Bieńkowicach.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, w ramach zadań rządowych opłacanych z budżetu państwa, planuje w tym roku objąć pomocą stałą 120 podopiecznych. Kolejnych 55 ma zapewnioną opiekę okresową. 18 kobiet będzie miało pomoc z tytułu ochrony macierzyństwa. Osiem rodzin ma otrzymać zasiłki rodzinne dla 14 dzieci. 31 osób otrzyma zasiłki pielęgnacyjne. 150 rodzin otrzyma pomoc z budżetu gminy, m.in. zasiłki celowe.
Nędza
Niewykluczone, że jeszcze w tym roku Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych przystąpi do budowy obwałowań rzeki Suminy na wysokości Nędzy. Władze gminy prowadzą w tej sprawie zaawansowane rozmowy.
15 lutego odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy. Głównym tematem dyskusji będzie możliwość zakupu w Niemczech wozu strażackiego. Podobny ma już OSP w Zawadzie Książęcej. Aby zakup doszedł do skutku, radni muszą zabezpieczyć w budżecie odpowiednie środki.
Rudy
Obraz św. Bernarda z Clairvaux z ołtarza bocznego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oddano do renowacji.awansowane rozmowy.
Najnowsze komentarze