Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Wiwat Akademia

30.01.2002 00:00
22 stycznia prof. dr hab. Joachim Raczek odebrał nominację na stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, która 1 lutego rozpoczyna formalną działalność. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnego kierunku.

Pierwszy rektor jest zawsze powoływany przez ministra edukacji narodowej. W ubiegłym tygodniu nominację na to stanowisko w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu z rąk szefowej MEN-u Krystyny Łybackiej odebrał w Warszawie prof. Joachim Raczek. Była to dla nas bardzo podniosła chwila - powiedział nam starosta Marek Bugdol, jedna z osób, która aktywnie działała na rzecz utworzenia placówki. Do Warszawy pojechali także inni członkowie raciborskiego zespołu ds. tworzenia szkoły wyższej.
 
Rektor naszej Alma Mater ma 66 lat i jest rodowitym raciborzaninem. W 1959 r. ukończył warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. W 1970 r. uzyskał tytuł doktora, zaś w 1980 r. obronił habilitację. Od 1988 r. jest profesorem. Był nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem lekkoatletyki. W sezonie 1971/72 trenował kadrę narodową biegaczy. Od 1981 r. pracuje na katowickiej AWF, gdzie sześć lat później doprowadził do utworzenia pierwszej w Polsce Katedry Motoryczności Człowieka, przez co pojawił się nowy przedmiot studiów - teoria motoryczności. W latach 1990-1996 był rektorem tej uczelni. Od 1993 r. jest członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Fizycznej PAN oraz od 1997 r. Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych przy premierze.
 
Najważniejsza osoba w raciborskiej uczelni ma na swoim koncie liczne zagraniczne staże, m.in. w: Kolonii, Mainz i Bielefeld. Wespół z naukowcami z uniwersytetów w Niemczech, USA, Rosji, Austrii, Szwajcarii, Izraelu, Czechach i Finlandii organizował i realizował liczne projekty naukowe związane z badaniami motoryczności człowieka, w tym szczególnie dzieci i młodzieży. Jest autorem około trzystu publikacji, w tym dwudziestu książek. Publikuje m.in. dla: „Journal of Human Kinetics”, „Gymnica”, „Leistungssport” oraz „Człowiek i ruch”. Wypromował piętnastu doktorów. Uczestniczy w pracach towarzystw naukowych oraz rad zagranicznych uczelni.
 
PWSZ w Raciborzu, przypomnijmy, kształcić będzie na poziomie licencjackim na kierunkach zbieżnych z Kolegium Nauczycielskim (wychowanie fizyczne i zdrowotne, pedagogika resocjalizacyjna z wychowaniem fizycznym) oraz, co stanowi novum, grafiki użytkowej. W przyszłości edukacja ma się również odbywać na kierunkach filologicznych oraz kończyć uzyskaniem tytułu magistra. Prorektorem ma zostać obecny dyrektor Kolegium Nauczycielskiego dr Jerzy Pośpiech. Jak dowiedzieliśmy się w Starostwie, w dużym stopniu sportowy charakter szkoły umożliwi uzyskanie znacznych środków pomocowych. Podczas spotkania w Warszawie obiecano pomóc z zmodernizowaniu instalacji oczyszczania wody na pływalni.
 
Czwartym, projektowanym obecnie kierunkiem będzie pielęgniarstwo. Członkowie zespołu ds. tworzenia wyższej szkoły zawodowej oraz specjaliści z Instytutu Medycyny Pracy zgodni są co do tego, że zaspokoi potrzeby rynku. Władze powiatu, które wyszły z inicjatywą, liczą, że oferta spotka się nawet z dużym zainteresowaniem. Dziś w Polsce jest co prawda około piętnastu tysięcy bezrobotnych pielęgniarek, ale za to tylko z wykształceniem średnim. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej będzie się zaś od nich wymagać dyplomu szkoły wyższej. Polski rząd prognozuje, że w naszym kraju zapotrzebowanie na tak wykwalifikowaną kadrę wyniesie około 60 tys. osób, których nie będzie komu wyszkolić, bo z mapy szkolnictwa znikną policealne studia medyczne. Położymy nacisk na nauczanie języków obcych, co otworzy przed absolwentkami drzwi zachodnich szpitali. Dziś chętnie przyjmowano je do pracy, ale niestety nie znają języka. Jednocześnie stworzymy podstawy pod uruchomienie kierunków filologicznych - dodaje starosta.
 
Wniosek o uruchomienie w Raciborzu kierunku ogólnopielęgniarskiego zostanie złożony w Ministerstwie Edukacji Narodowej do końca lutego. Będzie obejmował trzy specjalności: wychowanie zdrowotne, pielęgniarka osób starszych i upośledzonych fizycznie lub psychicznie oraz higiena pracy. Zespół otrzymał już deklarację pracy na kierunku czterech samodzielnych pracowników naukowych oraz sześciu asystentów.

(waw)

  • Numer: 5 (513)
  • Data wydania: 30.01.02