Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Gimnazja do raportu

16.01.2002 00:00
W lutym rozpocznie się diagnozowanie pracy raciborskich gimnazjów.

Diagnoza zostanie przeprowadzona przez władze miasta w ramach programu POST, czyli Polityki Oświatowej Samorządu Terytorialnego. Wcześniej objęto nią przedszkola i podstawówki. Z materiałem prezentującym oceny uczniów, nauczycieli i rodziców zapoznała się już Rada Miasta. Wynika z niego wprost, jak uczniowie i rodzice oceniają pracę pedagogów, a jak nauczyciele zaangażowanie i zdolności swoich podopiecznych. Zawarto też dane na temat patologii w szkole, aspiracji edukacyjnych dzieci i młodzieży, finansowania placówek i demografii. Do pełnego obrazu oświaty brakuje nam diagnozy pracy gimnazjów z tej prostej przyczyny, że działają dopiero trzeci rok i mają obecnie pierwsze trzecie klasy - mówi Marek Kurpis, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta. Wielkie „wypytywanie” w gimnazjach rozpocznie się w połowie lutego.
 
W kwietniu Rada Miasta zapozna się z materiałem podsumowującym ten etap badań. W październiku nastąpi finał POST-u. Nowa Rada Miasta, jeśli zgodnie z zapowiedziami wybory samorządowe odbędą się w maju, przyjmie w październiku politykę oświatową gminy na kolejne lata. Określi w niej priorytety, docelową strukturę placówek, politykę kształcenia a także zatrudnienia. Już dziś wiemy na przykład, że demografia sięgnęła kolejnego dna, choć mieliśmy nadzieję, iż liczba urodzeń zacznie w końcu rosnąć. W 2001 r. urodziło się mniej dzieci, niż w 2000 r. Te dane trzeba uwzględnić w polityce władz miasta - dodaje naczelnik Kurpis.
 
16 stycznia (przedszkola) i 17 stycznia (podstawówki oraz gimnazja) o godz. 17.00 w sali błękitnej ratusza władze miasta spotkają się przedstawicielami rad rodziców. Mowa będzie o celach i korzyściach z programu POST.

(waw)

  • Numer: 3 (511)
  • Data wydania: 16.01.02