Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Ponad 18 tysięcy wypadków w rolnictwie

05.06.2018 00:00 red

Należy zadbać o bezpieczeństwo w szczycie sezonu prac polowych. W minionym roku rolnicy zgłosili do KRUS ponad 18 tysięcy wypadków przy pracy, odnotowano także 69 wypadków śmiertelnych. W 2016 r. wypadków było jeszcze więcej, bo 19 110, ale o 5 proc. mniej niż w 2015 r. W powiecie raciborskim w 2017 r. w KRUS odnotowano zaledwie 15 wypadków, z czego 60 proc. to upadki osób, trzy wypadki z maszynami, dwa wypadki przy obsłudze zwierząt i jedno zdarzenie, które nie zostało uznane za wypadek.

Niezmiennie do najczęstszych należą te powstałe na skutek upadku (50,2 proc.), pochwyceń lub uderzeń przez części ruchome maszyn i urządzeń (11,7 proc.) oraz uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta (11,2 proc.). Jak więc przygotować się do sezonu prac polowych?

Konieczne jest przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka będącego najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy. Jeśli więc połowa z nich powstaje na skutek upadku, warto zadbać o odpowiednie obuwie – antypoślizgowe oraz chroniące kostki przed skręceniem. Równie istotne, szczególnie podczas pracy z wykorzystaniem maszyn rolniczych, jest odpowiednie dopasowanie odzieży. W żadnym wypadku nie możemy zakładać luźnych, powiewających ubrań. Na ile to możliwe, powinny przylegać do ciała – szczególnie nogawki i mankiety – które mogą zostać wciągnięte przez wirujące części maszyn. Natomiast równie ważne jest korzystanie z elementów ochronnych – jak rękawice, maski, okulary, fartuchy czy słuchawki ochronne – jeśli pracujemy w środowisku dużego natężenia dźwięku.

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, prawie połowa wypadków ma miejsce na terenie podwórza oraz obejścia gospodarstwa rolnego. Zanim więc rozpoczniemy najintensywniejszy okres pracy, przypadający na miesiące wiosenne i letnie, warto wyrównać nawierzchnie głównych ciągów komunikacyjnych, a przede wszystkim zabezpieczyć wszystkie otwory w ziemi. Porozrzucane przedmioty, nieużywane narzędzia, ale też niezabezpieczone wrota stanowią istotne zagrożenie nie tylko dla pracowników, ale również wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego.

Trudno przewidzieć wszystkie ryzykowne sytuacje, dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek niezdolności do pracy, a często również kosztownej rehabilitacji. Na rynku dostępne są już ubezpieczenia sprofilowane właśnie pod kątem osób szczególnie narażonych na wypadki.

Praca na wysokościach, ciężkie załadunki, awarie maszyn i urządzeń, praca w nocy i przy zwierzętach – zawód rolnika wymaga połączenia tak naprawdę umiejętności dedykowanych kilku profesjom. Należy więc do najbardziej niebezpiecznych i dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy.

Zgłaszanie zdarzeń wypadkowych musi nastąpić niezwłocznie, w ciągu 14 dni. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ łatwiej ustalić okoliczności zdarzenia.

  • Numer: 29
  • Data wydania: 05.06.18
Czytaj e-gazetę