Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Powiatowe „Święto dobrych urodzajów” w Boguchwałowie

29.09.2017 00:00 red

Piękne korony dożynkowe, wykonane przez niemal wszystkie sołectwa gminy Baborów uświetniły  powiatowo–gminne dożynki w Boguchwałowie. Tegoroczne „Święto dobrych urodzajów”  zorganizowane na sołeckim boisku poprzedziło dziękczynne nabożeństwo w Kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

Koncelebrujący mszę proboszcz ks. Szymon Suda przypomniał, że tym, który uprawia ziemię jest zawsze Bóg, dający człowiekowi na tę ziemię promienie słoneczne, deszcz, porę na zbiory: – Moi drodzy, nad ziemią trzeba się pochylić, trzeba tę ziemię rozumieć i kochać, trzeba zrobić wszystko, aby tę ziemię umiłować do końca, wtedy ta ziemia wydaje plon obfity, jeżeli współpracujemy w tym dziele z Panem Bogiem. Kiedy Bóg nam błogosławi, kiedy każdą rzecz bierzemy do ręki, z myślą o Panu Bogu, który uprawia tę ziemię – przekonywał i zachęcał do podziękowań.

Podczas uroczystości dożynkowej chleb z mąki z tegorocznych zbiorów, staroście powiatu głubczyckiego Józefowi Kozinie oraz burmistrz Baborowa Elżbiecie Kielskiej przekazali starostowie dożynek – Elżbieta i Robert Kosowie, prowadzący w Boguchwałowie ponad 30-ha gospodarstwo wyspecjalizowane w produkcji roślinnej.

Chwaląc pracę rolniczą, a także trud włożony w wyplecenie koron dożynkowych, burmistrz Elżbieta Kielska przyznała, że są one tak piękne, że zdecydowano w tym roku nie organizować konkursu, ale pokaz, gdyż wszystkie godne są nagrody.

Za tegoroczny chleb dziękował również, w imieniu całej społeczności powiatu głubczyckiego, starosta Józef Kozina, który przyznał, że: – Również u nas w powiecie głubczyckim tegoroczne plony są na zadowalającym poziomie, dzięki czemu radość z tegorocznego święta ziemi jest tym większa. Bo to ziemia jest warsztatem pracy rolnika – rodzi i karmi, a ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów. Pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką.

Przypomniał też, że przyroda w wielu regionach kraju wyrządziła szkody, na szczęście omijając płaskowyż głubczycki. – Pamiętajmy jednak, że jak chlebem należy się dzielić, tak trzeba wspierać osoby dotknięte klęskami żywiołowymi. Dlatego samorząd powiatu głubczyckiego wspiera pomocą jedną z rodzin powiatu kartuskiego. Pomagajmy, wspierajmy się wzajemnie, bo wobec coraz częstszych anomalii pogodowych każdy rejon jest narażony na taką ewentualność – zachęcał starosta.

Dożynki były okazją do uhonorowania najlepszych rolników Odznakami Honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Gmina wyróżniła nimi: Annę Bałuszyńską, Marię Bliźnicką, Stanisława Dąbrowskiego, Stanisława Dzikiego, Antoniego Górskiego, Elżbietę Kosę, Roberta Kosę, Stanisława Obsta, Mieczysława Szymańskiego, Witolda Konika, Krystynę Kałkun i Marcina Wołka. Powiat natomiast uhonorował: Jarosława Wąsika, Bogdana Łabę, Kazimierza Kościółka, Mirosława Ognistego, Józefa Dzieżę, Jana Bartoszewskiego, Stanisława Taratutę, Tomasza Czuja, Adama Karaczyna, Tomasza Szczepańskiego, Zygmunta Zająca i Lesława Woniakowskiego.

Ewa Osiecka

  • Numer: 26
  • Data wydania: 29.09.17
Czytaj e-gazetę