Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Wyższe plony u punktualnie siejących rolników

07.03.2017 00:00 red

Doświadczenia demonstracyjne w miejscowości Chechło prowadzone przez firmę Bayer, z pewnością pomagają rolnikom w wyborze najlepszych odmian roślin oraz terminów ich siewu, przekładając się na optymalny plon. Spostrzeżeniami ze swej pracy dzielił się prowadzący je specjalista wsparcia wiedzy technicznej Adrian Sikora. 

Jesienią ubiegłego roku wysiał w Chechle rzepaki ozime i zboża ozime na ok. 1700 poletek, zajmujących ok. 4,5 ha ziemi. Prawie o 30 proc. więcej niż jesienią 2015 r. Specjalista chwali bardzo dobrą współpracę z miejscowymi rolnikami – państwem Sładkami, od których firma dzierżawi grunty rolne. To właśnie ten rolnik, poza pracą na własnych gruntach, wspiera Adriana Sikorę na poletkach doświadczalnych. – W minionym roku pan Sładek zaorał nam ziemię, jednocześnie wykorzystując w tych pracach pług z wałem uprawowym, poza tym dodatkowo włókowaliśmy glebę pod zboże ozime, które wysialiśmy 2 października – mówił o przygotowaniach jesiennych specjalista Bayera. Ponieważ, w odróżnieniu od innych miejsc, gdzie rolnicy ze względu na suszę mieli problemy ze wschodami, retencja wodna w Chechle jest dość wysoka i wschody były tam praktycznie 100 proc. Co więcej zaraz potem zaczęły padać obfite deszcze i rolnicy, którzy nie dotrzymali terminu mieli problem z wysiewem.

Kłopoty pojawiły się też przy przedwczesnych wysiewach, ok. 20 września, ponieważ ziemia była sucha i ziarno trafiające w pył, częściowo uległo zniszczeniu.

Adrian Sikora, który wysiał rzepaki ozime na ok. 700 poletkach i zboża ozime na ok. 1000 poletek, uskarżał się na brak miejsca na inne doświadczenia. – W tym roku będziemy musieli z burakami wyjść poza „demo”, na grunty pana Sładka. Dodatkowo przeprowadzimy doświadczenia warzywne, np. z ziemniakami. Jesienią zakładaliśmy też po raz pierwszy doświadczenie o charakterze selektywnościowym, aby ocenić wpływ danego preparatu chemicznego (herbicydu) na plonowanie. Będziemy obserwować czy nie ma on negatywnego wpływu na roślinę uprawną i oczywiście ocenimy plon – tłumaczył specjalista.

A jaki był na poletkach „demo” w Chechle styczeń? Spadło tam ok. 10-12 cm śniegu, który przykrył pola. 7 stycznia odnotowano najniższą temperaturę, która na wysokości 2 m sięgała -24,2 0C. Co ciekawe podobnie było 7 stycznia 2016 r., kiedy również wystąpiła najniższa temperatura -14,1 0C. Wówczas nie było jednak śniegu.

– Oglądałem poletka i myślę, że nie będzie żadnych uszkodzeń po zimie – twierdzi pan Adrian. Aby uniknąć strat, doświadczenia w Chechle ogrodzone zostały pastuchem elektrycznym, a także rozłożono preparaty odstraszające dziki.

Specjalista zachęcał rolników do stosowania sprawdzonych już w doświadczeniach praktyk, które nie tylko przełożą się na plon, ale także przysporzą oszczędności. – W Chechle nawożenie fosforowo-potasowe, a także azotowe stosujemy zawsze według wskazań zasobności gleby. Co roku wykonujemy badania na wszystkich naszych doświadczeniach – przekonywał do nich rolników.

Namawiał też do stosowania się do optymalnych w części południowo-zachodniej Polski wysiewów. Na przykład rzepak najlepiej wysiewać od 25 do 30 sierpnia, a mieszańce do 2 września. Potwierdzają to doświadczenia przeprowadzone w terminie normalnym i opóźnionym. – W terminie normalnym na 40 roślin wyszło 22,7, a w opóźnionym – 30,7. Przy czym na wiosnę, gdy ruszyła wegetacja, przy styczniowej temperaturze -14,1 0C rzepaki z terminu późniejszego miały większe problemy z wegetacją, niż te wysiane w terminie optymalnym. Różnice pojawiły się też w plonach: z terminu optymalnego osiągnęły 7,1 dt a opóźnionego – 4,9 dt. Przy czym dodatkowo uwzględnić należy efekt brzegowy, który może obniżyć plon nawet o 25 proc.

  • Numer: 24
  • Data wydania: 07.03.17
Czytaj e-gazetę