Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Konferencja New Age Farming – "Nowoczesne żywienie kóz i owiec mlecznych"

15.12.2015 00:00 red

28 listopada u naszych południowych sąsiadów, niemalże w bezpośrednim sąsiedztwie Głubczyc,  odbyło się spotkanie hodowców kóz i owiec z  Europy Środkowej. Organizatorem całego przedsięwzięcia  był dr  Lukas Hlubek, znany lekarz weterynarii (specjalista chorób racic)  i właściciel jednej z największych koziarni w Czechach.  Na swoją fermę, w miejscowości Krmelin obok Ostravy, zaprosił wybitnego specjalistę z dziedziny hodowli kóz - Emiela van Harrena. Spotkanie miało charakter międzynarodowy, ponieważ poza lektorem z Holandii w gronie sześćdziesięciu słuchaczy znaleźli się Czesi, Polacy, Słowacy, Węgrzy oraz Austriacy. Pomiędzy gośćmi z Polski znalazła się również delegacja Top Gen Sp. z o.o., której na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, iż doktor Lukas Hlubek  jest  naszym partnerem od wielu lat, a impulsem do rozpoczęcia działalności w zakresie produkcji mleka koziego było spotkanie organizowane przez Top Gen w sali Top Farms Głubczyce w 2014 r. Na spotkaniu tym zgromadziliśmy kilkadziesiąt osób zainteresowanych chowem i hodowlą kóz, a prelegentem była przedstawicielka Evolution (dawniej Sersia) – Charlotte  Chombart.   Ze wszystkich osób uczestniczących w  spotkaniu jedynie dr Hlubek odważył się na ten krok i  zakupił w połowie 2014 r. we Francji materiał hodowlany w postaci 300 kóz rasy Saaneńskiej.  W chwili obecnej jest on właścicielem stada 600 kóz, które po uzupełnieniu stanu pogłowia będą przeznaczane na sprzedaż. Docelowo stado pana Lukasa ma liczyć 1500 sztuk kóz.

Impreza rozpoczęła się od wykładu doktora Lukasa Hlubka  na temat samej idei spotkania oraz działalności fermy. Następnie głos zabrał główny lektor, który przybliżył gościom temat żywienia kóz i owiec. Według relacji uczestników przekazywane wiadomości były ciekawe, przydatne i pomimo dużych różnic językowych zrozumiałe dla wszystkich, dzięki odpowiedniej organizacji tłumaczenia. Po części teoretycznej odbywającej się w sali hotelowej grupa przeniosła się na koziarnię. Na miejscu został przeprowadzony przez pana van Harrena audyt kontrolny fermy, połączony ze szczegółowym omówieniem jej funkcjonowania, dzięki czemu  słuchacze mieli możliwość poznania „od podszewki” zagadnień związanych z intensywnym chowem kóz.

Trzecia część spotkania, polegająca na omówieniu wyników kontroli fermy, ponownie miała miejsce w hotelu. Jak się okazało,  nawet najbardziej postępowe gospodarstwa nie są pozbawione wad. Na szczęście,  poza przedstawieniem problemów zostały również zaprezentowane ich rozwiązania.

Wieczorne spotkanie towarzyskie obfitowało w wymianę doświadczeń i kontaktów. Widoczne było dążenie  hodowców z Europy Środkowej do poprawy wyników wydajności  swoich zwierząt,  niezależnie od tego czy posiadają  ich dwadzieścia,  czy dwa tysiące.

Duże zainteresowanie tematem oraz pozytywne relacje uczestników stanowią najlepszą motywację dla organizatorów do kontynuacji przedsięwzięcia. Top Gen planuje organizację  cyklicznych konferencji tego typu traktujących o zagadnieniach związanych z hodowlą i towarowym chowem kóz.

Justyna Krzyżewska

Top Gen Sp. zo.o.

  • Numer: 15
  • Data wydania: 15.12.15
Czytaj e-gazetę