Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Szansa na kolejną przygodę życia!

17.11.2015 00:00 red

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie już od 2011 r. z powodzeniem prowadzi wymianę międzynarodową dla młodzieży z Klubów 4H województwa opolskiego do Stanu Indiana, USA. Przedsięwzięcie to stanowi niezwykłe połączenie trzech obszarów doświadczeń: kulturowego, społecznego, a w końcu poznawczo-edukacyjnego. Młodzież musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, komunikując się w języku angielskim, poznając proekologiczne i prozdrowotne zachowania swoich rówieśników, w końcu obcując z ludźmi, którzy w jednym dniu są dla nich nieznajomymi, a już w następnym stają się niemal rodziną.

Z perspektywy czterech lat, śmiało można stwierdzić, iż wymiana międzynarodowa, podczas której istnieje możliwość nie tylko „przesiąknięcia” inną kulturą, ale też integracji pomiędzy ludźmi z dwóch jakże różnych kontynentów, to przykład wartości dodanej w życiowym CV młodego człowieka. Dlatego tak cieszy nas pojawiająca się szansa współtworzenia kolejnego programu wymiany. Mowa tu o Stowarzyszeniu Międzynarodowej Wymiany Młodzieży (IFYE), powstałym po II wojnie światowej, jako forma odbudowania relacji międzyludzkich. IFYE jest organizacją pozarządową skupiającą młodzież od 19. roku życia, dla której zrozumienie drugiego człowieka i poznanie nowych kultur jest istotnym elementem egzystencji. Idea programu opiera się na pobycie uczestnika, najczęściej przez okres 6 miesięcy, w wybranych rodzinach goszczących oraz pracy fizycznej w gospodarstwie. Ważnym podkreślenia jest jednak fakt, iż dany uczestnik nie jest turystą, któremu trzeba zapewnić rozrywkę, staje się niemal członkiem danej rodziny, pomagając jej w codziennych czynnościach.

W ostatnich dniach sierpnia, w trakcie swojego miesięcznego tournée po Europie w poszukiwaniu nowych kanałów współpracy międzynarodowej, prezes Stowarzyszenia IFYE Alan Lambert, odwiedził także Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Godziny poranne spędził na rozmowach z dyrektorem Ośrodka, Henrykiem Zamojskim, opowiadając o zaletach programu oraz zasadach uczestnictwa. Popołudnia należały do bardziej poznawczej części pobytu, Alan Lambert odwiedził fermę bydła mlecznego Mlekoland Sp. z o.o. Dzięki uprzejmości Stanisława Tomczaka, jednego z właścicieli gospodarstwa, gość z Ameryki miał możliwość obserwacji zbioru kukurydzy na kiszonkę. Dodatkowo główny hodowca fermy Paweł Brychcy przybliżył mu technologię stosowaną przy hodowli bydła mlecznego w gospodarstwie. Omówione zostały także osiągnięte wyniki z zakresu wydajności krów, jak i rozwój gospodarstwa na przestrzeni ostatnich lat.

W trakcie rozmów z dyrektorem Ośrodka ustalony został plan działań na 2016 r., tj. grupa czterech Amerykanów przyleci do Polski, zatrzymując się u rodzin z terenu województwa opolskiego, wybranych przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Skutkować to będzie tym, iż w kolejnym 2017 r., ta sama liczba młodych ludzi z Opolszczyzny będzie miała możliwość aplikowania o co najmniej 3-miesięczny –wyjazd do Stanów Zjednoczonych.

Pochodzący z Południowej Dakoty Alan Lambert już od przeszło 30 lat związany jest ze Stowarzyszeniem IFYE, będąc przez pierwsze 10 lat wolontariuszem w Klubach 4H, a także uczestnicząc w ramach IFYE w programie wymiany do Zachodnich Niemiec w 1980 r.

Mówiąc o głównych założeniach programowych wymiany międzynarodowej, należy przede wszystkim wymienić:

– wiek uczestnika: ukończone 19 lat.

– czas trwania wymiany: 3-6 miesięcy.

– zakwaterowanie: rodziny goszczące, nierzadko pochodzenia rolniczego.

– okres zakwaterowania u jednej rodziny: ok. 3 tygodni;

– stopień znajomości języka angielskiego: swobodne porozumiewanie się z rodziną goszczącą.

Jeśli do wyżej wymienionych warunków dodamy czynniki czysto społeczne, tj. wielokulturowość rodzin starannie wybranych przez Stowarzyszenie oraz fakt, że każdy uczestnik zaangażowany będzie w 100 proc. w życie danej społeczności dla jej lepszego zrozumienia, uzyskamy program wymiany, którego główną cechą jest unikatowość i możliwość zdobycia doświadczenia życiowego procentującego w przyszłości.

Na oficjalnej stronie IFYE czytamy, iż misją programu jest koordynowanie wymiany międzynarodowej oraz edukowanie młodych ludzi, poprzez podnoszenie ich świadomości o kulturze państw i zwyczajach ludzi spoza Ameryki, sposobie prowadzenia gospodarstwa i stosunku do posiadanej ziemi. Tysiące osób z różnych stron świata wzięło już udział w opisywanej wymianie, liczymy zatem, iż Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie będzie kolejnym łącznikiem na mapie Stowarzyszenia IFYE, pozwalającym młodym Polakom na odbycie podróży życia, podróży, która w dużej mierze opiera się na prorolniczych i prospołecznych założeniach.

Alicja Brychcy

  • Numer: 14
  • Data wydania: 17.11.15
Czytaj e-gazetę