Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Przykładowe rezultaty szacowania szkód

20.10.2015 00:00 red

Na spotkaniu komisji rolnictwa rady powiatu raciborskiego, pod koniec września, przedstawiciele instytucji rolniczych Raciborszczyzny podzielili się swymi doświadczeniami z szacowania szkód i przyjmowania wniosków od rolników. Najwięcej, bo 21 zgłoszeń, było w Raciborzu, gdzie dominują gospodarstwa warzywnicze, jednak trzech rolników wycofało się. W sumie komisja oszacowała 18 gospodarstw, z czego 13 faktycznie poniosło straty powyżej 30 proc. Głównie są to gospodarstwa warzywnicze, ale też uprawiające kukurydzę i ziemniaki.

Do gminy Pietrowice Wielkie formalnie wpłynęło siedem wniosków, z czego czterech rolników zrezygnowało. Spośród tych złożonych, szansę na pozytywne rozpatrzenie, a w konsekwencji odszkodowanie będzie miał jeden rolnik, uprawiający warzywa.

Komisja w Krzanowicach nie rozpoczęła pracy, gdyż zainteresowanie rolników odszkodowaniami  zakończyło się na etapie zapytań i własnych kalkulacji. W Krzyżanowicach pobranych zostało kilkanaście wniosków, ale żaden nie wpłynął do urzędu. – Nasi rolnicy potraktowali sytuację nie jako klęskę suszy, ale jako znaczące obniżenie plonów, wynikające z pogody. W sumie zbierają o 50 proc. mniej kukurydzy, podobnie ziemniaków i buraków – wyjaśnia kierownik referatu ochrony środowiska i gospodarki gruntami UG w Krzyżanowicach, Wolfgang Kroczek.

W Rudniku złożono 13 wniosków, ale tylko dwa lub trzy gospodarstwa uprawiające warzywa przekroczyły wymagany próg 30 proc. W Kuźni Raciborskiej rolnicy po szczegółowych wyjaśnieniach wycofali swe wnioski, natomiast w Nędzy złożono sześć wniosków, ale gospodarstwom nastawionym na produkcję zwierzęcą raczej nie uda się przekroczyć 30 proc. progu, a warzyw w tej gminie nie uprawia się.

(ewa)

  • Numer: 13
  • Data wydania: 20.10.15
Czytaj e-gazetę