Innowacyjność w parze z ekologią otworzyły się na opolską wieś
W otoczeniu pięknego, jesiennego parku Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowe trwały Europejskie Targi Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich.
Impreza stwarzała okazję do prezentacji firm specjalizujących się: w urządzeniach z dziedziny odnawialnych źródeł energii (panele fotowoltaiczne, urządzenia do produkcji pelet), w wytwarzaniu produktów na wsi i w gospodarstwie (rzemiosło, sztuka ludowa, wypieki), czy też w ogrodnictwie (krzewy ozdobne). Wśród prezentujących się na targach swe stoisko z regionalnymi wyrobami alkoholowymi posiadali goście z zaprzyjaźnionego powiatu Kusel.
W malowniczym pałacu odbyła się natomiast konferencja połączona z podsumowaniem konkursu „W przyjaźni z naturą”. Otworzył ją dyrektor OODR w Łosiowie Henryk Zamojski, a jej uczestnicy mogli wysłuchać wykładów m.in. na temat: „Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich”, „Systemów utrzymania bydła mięsnego w aspekcie produkcji wołowiny”, czy też nowych regulacji rynku zielonej energii w ustawie o OZE oraz możliwości zastosowania urządzeń OZE w gospodarstwie.
Dwudniowe spotkanie wzbogacił program artystyczny, na scenie prezentowały się zespoły ludowe, młodzieżowe, przygotowano zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych oraz występy amatorskich zespołów muzycznych.
Drugiego dnia targów odbył się Wojewódzki Zlot Dzieci i Młodzieży z Klubów 4H woj. opolskiego, a także prezentacja prac konkursowych „Ekologia – dobrostan zwierząt” pn. „Mój zwierzak jest szczęśliwy”, połączona z podsumowaniem tego konkursu oraz konkursów na „Najbardziej oryginalna potrawę – baby, babki, babeczki” i na „Najładniejsze stoisko”.
– Wcześniej przez 10 lat odbywało się u nas Święto Ziemniaka w Krzyżowicach, następnie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie przejął inicjatywę i wspólnie ze stroną niemiecką przygotowaliśmy partnerski wniosek na Europejskie Targi Chłopskie. Ponieważ realizujemy zadania związane z innowacyjnością i przedsiębiorczością, pojawił się pomysł na Europejskie Targi Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich, które jako nasze nowe zadanie odbywają się od 2011 r. Dotychczas targi zawsze były we wrześniu, a w tym roku wyjątkowo są w październiku – mówi zaangażowana w ich organizację kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Ekologii, Ochrony Środowiska i Regionalne Centrum Ekoenergetyki, Stanisława Mędrala.
Na targach w w Łosiowie zaprezentowało się m.in. Gospodarstwo Ekologiczne Ewy i Władysława Tomaszewskich, które zajęło pierwsze miejsce w konkursie na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne woj. opolskiego”. – W ciągu 13 lat prowadzenia gospodarstwa nauczyliśmy się pracować zupełnie inaczej. Ponieważ nie możemy stosować środków chemicznych, musieliśmy wypracować własne metody, żeby pozbyć się chwastów i szkodników. Nie stosujemy ani nawozów sztucznych, ani żadnych oprysków, tylko obornik i kompost. Szkodniki staramy się niszczyć innymi sposobami, robiąc różnego rodzaju gnojówki ze skrzypu, pokrzywy, cebuli, czosnku. Mszyce można pryskać np. serwatką – mówi Ewa Tomaszewska. Państwo Tomaszewscy na przeszło 7 hektarach, uprawiają: ziemniaki, marchew, pietruszkę, kapustę, buraczki i dynie. Oprócz produkcji roślinnej posiadają też zwierzęta: maciorę, od której odchowują prosiaki, krowę, a także kury i kaczki.
Gospodarstwo ekologiczne jest dużo trudniejsze w prowadzeniu, w porównaniu z gospodarstwem konwencjonalnym. Nie stosując nawozów, trzeba spodziewać się mniejszych plonów. Coraz większa świadomość ludzi sprawia jednak, że gospodarstwo państwa Tomaszewskich ma dużo stałych klientów, którzy z przekonania chcą się dobrze i zdrowo odżywiać.
(ewa)
Najnowsze komentarze