Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Bezpieczeństwo oparte na wiedzy

20.10.2015 00:00 red

Statystyki raciborskiego KRUS wskazują, że rolnicy powiatu raciborskiego licznie biorą udział w szkoleniach i są zainteresowani ciągłym podnoszeniem swej wiedzy na temat zapobiegania wypadkom w rolnictwie.

Do tematu aktywnego udziału rolników w działaniach prewencyjnych, podejmowanych przez KRUS na rzecz zmniejszania liczby wypadków i chorób zawodowych w gospodarstwach rolnych, nawiązuje prezes KRUS, Artur Brzóska, w liście skierowanym do rolników.

Dziękując za aktywny udział w działaniach KRUS na rzecz zmniejszania liczby wypadków i chorób zawodowych w gospodarstwach rolnych, pan prezes podkreśla otwartość i zaangażowanie rolników, dzięki którym wiele zagrożeń wypadkowych zostało zlikwidowanych, a poziom bezpieczeństwa pracy rolniczej uległ znaczącej poprawie. Świadczy o tym obniżenie wskaźnika wypadkowości z 24,6, w początkach działalności Kasy w 1993 r., do 10,8 w 2014 r.

W ostatnich latach działania prewencyjne Kasy są w dużej mierze ukierunkowane na przeciwdziałanie najliczniej występującym wypadkom przy pracy rolniczej. Spośród nich niemal połowa jest skutkiem upadków osób, kolejne 25 proc. wypadków ma związek z pochwyceniem i uderzeniem przez ruchome części maszyn i urządzeń oraz z uderzeniem, przygnieceniem, pogryzieniem przez zwierzęta.

Mając na uwadze główne ryzyka wypadków, Kasa przypomina o nich pod znaczącymi hasłami:

– „Upadek to nie przypadek”– przypomina, że dbałość o stan nawierzchni ciągów komunikacyjnych, ład i porządek w obejściu, stosowanie właściwej odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, skutecznie ograniczają ryzyko upadków osób podczas pracy w rolnictwie;

– „Nie daj się wkręcić” – ma na celu zapobieganie groźnym w skutkach pochwyceniom i uderzeniom przez ruchome części maszyn i urządzeń, poprzez dbanie o ich właściwy stan, o kompletność osłon i zabezpieczeń ruchomych części, przestrzeganie zaleceń producentów, zawartych w instrukcjach obsługi, takich jak, np. konieczność wyłączenia napędu przed rozpoczęciem napraw i regulacji;

– „Dobrze traktujesz, mniej ryzykujesz” – to nowe hasło, związane z problemem wypadków podczas kontaktów ze zwierzętami. Bezpieczeństwo i higiena pracy z żywym inwentarzem w dużej mierze zależy od warunków jego bytowania w gospodarstwie rolnym. Zapewnienie zwierzętom odpowiedniej przestrzeni do życia oraz pożywienia i wody, traktowanie ich przyjaźnie, zmniejsza ryzyko przygniecenia, uderzenia i pogryzienia, a przestrzeganie higieny podczas ich obsługi zapobiega zakażeniom chorobami odzwierzęcymi.

Bezpieczeństwo pracy i życia w gospodarstwach rolnych w dużej mierze zależy od świadomości i postawy ich właścicieli i użytkowników. Bieżące informacje o szkoleniach, konkursach, pokazach i innych działaniach organizowanych przez oddziały regionalne i placówki terenowe KRUS znaleźć można w internetowym Kalendarzu Wydarzeń Prewencyjnych, pod adresem: www.wydarzenia-prewencyjne.krus.goy.pl.

  • Numer: 13
  • Data wydania: 20.10.15
Czytaj e-gazetę