KRUS odpowiada na pytania czytelników e-mail: agro@nowiny.pl
Odpowiada: Krystyna Nowak, kierownik raciborskiej placówki.
Jestem ubezpieczony w KRUS od 9 lat i prowadzę gospodarstwo o powierzchni 15 ha. Od dwóch miesięcy przebywam na zasiłku chorobowym. Chciałbym się dowiedzieć, w jakich przypadkach ubezpieczony w KRUS, przebywający na zasiłku chorobowym może utracić prawo do tego zasiłku.
Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia (na przykład ulega wypadkowi przy pracy rolniczej), traci prawo do zasiłku chorobowego za okres objęty zaświadczeniem lekarskim.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu za cały okres niezdolności do pracy (nawet orzeczony na kilku kolejnych zaświadczeniach lekarskich), jeżeli niezdolność spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego. Okoliczności te stwierdza się na podstawie sądu albo prawomocnego orzeczenia kolegium do spraw wykroczeń.
Jeśli niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za okres pierwszych pięciu dni tej niezdolności.
W trakcie korzystania z zasiłku chorobowego z KRUS przebywałem na rehabilitacji w Centrum Rehabilitacji Rolników. Niestety z powodu śmierci małżonki musiałem przerwać rehabilitację i korzystałem z niej krócej niż przez 21 dni. Czy KRUS wypłaci mi zasiłek chorobowy za te dni, w czasie których zmuszony byłem przerwać rehabilitację?
W przypadkach, w których ubezpieczony rolnik przebywał krócej niż 21 dni na rehabilitacji z przyczyn od niego niezależnych (np. śmierć małżonka, dziecka), KRUS wypłaci zasiłek chorobowy za dni, w których nie przebywał w Centrum Rehabilitacji Rolników.
Najnowsze komentarze