Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Plony buraka zapowiadają się niższe niż w ubiegłym roku

23.06.2015 00:00 red

Na przeszło 2,6 tys. ha dobrych ziem Raciborszczyny firma AGROMAX oprócz pszenicy, kukurydzy na ziarno i rzepaku, sieje również buraki cukrowe. Doświadczeniem z ich uprawy z „AgroNowinami” podzielił się prezes zarządu i dyrektor Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego AGROMAX w Raciborzu Bogusław Berka.

– Jaki areał został obsiany burakiem cukrowym w tym roku przez Agromax i czy na polach firmy jest go więcej niż w latach poprzednich?

– W tym roku burakiem cukrowym obsialiśmy 100 ha naszego pola, to areał mniejszy w stosunku do ubiegłego roku, kiedy roślina ta uprawiana była na 150 ha.

– Jakie odmiany buraka dominują na państwa polu i czy są one polecane także mniejszym, indywidualnym plantatorom?

– Zasialiśmy Finezję, Naturę i Gardenię, które polecamy do uprawy również rolnikom indywidualnym. Odmiany te znajdują się na liście odmian nasion buraka cukrowego rekomendowanych na 2015 r. Plantatorom Südzucker Polska.

– Jaką agrotechnikę w uprawach buraka cukrowego stosuje Agromax?

– Prowadzimy uprawę przedsiewną agregatem uprawowym z wałem dogniatającym, siew siewnikiem punktowym 18-rzędowym z nawigacją GPS. Stosujemy opryski herbicydowe powschodowe w odstępach 7 – 10 dni, trzy opryski na szkodniki łączone z dokarmianiem dolistnym nawozami z mikroelementami, od jednego do dwóch oprysków na zwalczanie  chwościka buraka, a także dwukrotne nawożenie pogłówne azotem – razem 130 N/ha. Zbiór odbywa się 6-rzędowym samobieżnym kombajnem.

Największym zagrożeniem dla buraka są chwasty, szkodniki i choroby, które zwalczamy zgodnie z zaleceniami Instytutu Ochrony Roślin.

– Czy tegoroczna aura sprzyja wysokim plonom? Czy można je prognozować na poziomie ubiegłego roku?

– Jak na razie tegoroczny przebieg pogody nie sprzyja wysokim plonom. W zeszłym roku uzyskaliśmy plon 880 q/ha.

  • Numer: 9
  • Data wydania: 23.06.15
Czytaj e-gazetę