Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zwierzaki to nie pluszaki – KRUS w trosce o bezpieczeństwo dzieci na wsi

23.06.2015 00:00 red

Środowisko wiejskie, w którym żyją i bawią się dzieci jest pełne zagrożeń, dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy piąty konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych z terenów wiejskich, pod hasłem „Zwierzaki to nie pluszaki”.

Nieograniczona dziecięca wyobraźnia w połączeniu z atrakcyjnymi nagrodami sprawiły, że do Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie napłynęły 462 prace z 63 szkół podstawowych całego województwa, w tym 140 prac z 12 szkół wiejskich powiatu raciborskiego. W gronie 21 laureatów znalazło się aż dziewięcioro uczniów z Raciborszczyzny. Dwa drugie miejsca zajęły dziewczynki z gminy Kornowac – Emilia Nowak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogrzebieniu w grupie wiekowej (klasy 0-3) oraz Klaudia Depta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowie w grupie wiekowej (klas 4-6), III miejsce zdobyła Sandra Kuśka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach. Dzieci otrzymały atrakcyjne narody w postaci tabletów i upominków rzeczowych ufundowanych przez KRUS w Częstochowie.

Wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu sprawił, że komisja dodatkowo nagrodziła wyróżnieniami 15 prac. Z naszego powiatu dyplomy i upominki (plecaki z wyposażeniem, odblaski i malowanki KRUS) otrzymali Wiktor Karasiewicz i Łukasz Kwiatkowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowie, Julia Kowalska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogrzebieniu, Martyna Nowak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kobyli, Robert Bogaczyk z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy i Michał Kuhn z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach.

– Udział naszych dzieci w tym konkursie wpisuje się już w tradycję szkoły, przy tak atrakcyjnych nagrodach, nie trzeba specjalnie je zachęcać, już czekają z niecierpliwością na kolejną edycję – zapewnia dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogrzebieniu Joanna Krasek.

Zachwycona nagrodą Klaudia Depta przyznaje, że od pierwszej edycji maluje prace na konkurs, ale dopiero w tym roku udało się jej zostać jego laureatką. Wcześniej natomiast w konkursach udział brała zdobywając nagrody Julia Kowalska. W tym roku to już jej drugie wyróżnienie i nagroda rzeczowa: – Wiem, że zwierzęta gospodarskie mogą być niebezpieczne, lepiej się do nich nie zbliżać.

Mieszkające na wsi dzieci dostrzegają niebezpieczeństwa ze strony zwierząt hodowlanych i domowych, są też coraz bardziej świadome, że nawet najłagodniejsze może zachować się w sposób nieprzewidywalny. – Podzieliłam kartkę na cztery części i narysowałam różne zwierzęta, i że nie wolno ich ciągnąć za ogon, kopać, bić, one muszą być odgrodzone od dzieci, by dzieci były bezpieczne – mówi zdobywczyni tabletu Emilia Nowak.

Zadowoleni z nagród są również laureaci z Krzyżanowic Michał Kuhn i Sandra Kuśka. Michał nie spodziewał się, że jego praca zostanie zauważona, a Sandra nie wierzyła, że przystępując do tego konkursu otrzyma w nagrodę tablet. Uczniowie podkreślali, że do uczestnictwa namówiła ich nauczycielka Małgorzata Humeniuk.

– Mamy świadomość, że bez zachęcania dzieci przez nauczycieli i życzliwego podejmowania  wszelkiego rodzaju inicjatyw KRUS przez dyrektorów szkół powiatu raciborskiego, ten jak i inne konkursy, pogadanki czy prelekcje nie miałyby dużych szans powodzenia – podkreśla kierownik raciborskiej placówki KRUS Krystyna Nowak.

W ogólnopolskich konkursach plastycznych organizowanych przez KRUS już od 5 lat, dzieci z powiatu raciborskiego biorą liczny udział. Do raciborskiej placówki KRUS zgłaszanych jest średnio około 140 prac rocznie. Zazwyczaj przed konkursem pracownik prewencji placówki KRUS przeprowadza w wybranych szkołach prelekcje, podczas których uwrażliwia dzieci na zagrożenia czyhające w środowisku wiejskim, wpaja zasady bezpiecznego zachowania się i zachęca do udziału w konkursie.

Agnieszka Plaskacz – PT KRUS w Raciborzu

  • Numer: 9
  • Data wydania: 23.06.15
Czytaj e-gazetę