Specjalista radzi: Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne
Odpowiada: Wiesław Mika specjalista Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Raciborzu
Pomoc przyznawana jest tym rolnikom, którzy kwalifikują się do systemu wsparcia dla małych gospodarstw ustanowionego w rozporządzeniu dotyczącym płatności bezpośrednich i trwale przekazują swoje gospodarstwo rolne innemu rolnikowi.
Może otrzymać ją rolnik, który w roku poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie pomocy kwalifikował się do uczestniczenia w systemie dla małych gospodarstw, ustanowionym zgodnie z tytułem V rozporządzenia w sprawie płatności bezpośrednich i który trwale przekaże swoje gospodarstwo rolne innemu rolnikowi.
Gospodarstwo przejmujące grunty od beneficjenta musi posiadać lub osiągnąć, po przejęciu gruntów od beneficjenta działania, co najmniej wielkość odpowiadającą:
• średniej wielkości gospodarstwa w Polsce lub
• średniej wielkości gospodarstwa w danym województwie, jeśli średnia powierzchnia gospodarstw w danym województwie jest większa niż średnia wielkość gospodarstwa w Polsce.
Według załącznika do Ogłoszenia Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 17 września 2014 r. średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju w 2014 r. wynosiła 10,48 ha. Średnia wielkość gospodarstwa dla województwa śląskiego wynosiła 7,37 ha.
W naszym województwie gospodarstwo przejmujące musi uzyskać obszar powyżej średniej krajowej.
Kryteria wyboru uwzględniają:
• wielkość przekazywanego gospodarstwa (preferencja dla gospodarstw większych);
• wielkość gospodarstwa przejmującego grunty (preferencja dla gospodarstw mniejszych);
• preferencję dla przekazywania gruntów młodym rolnikom.
Istotną rzeczą jest trwałe przekazanie (sprzedaż lub darowizna) oraz, że po przekazaniu gospodarstwa beneficjent nie będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Roczna stawka pomocy odpowiada 120% rocznej płatności, do otrzymania której beneficjent kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Opisana wyżej stawka pomocy przysługuje za rok, w którym beneficjent trwale przekazuje swoje gospodarstwo i w latach następnych, do 2020 r. włącznie. Pomoc wypłaca się jednorazowo.
Najnowsze komentarze