Supermleko od superdostawców Opolszczyzny
Prezentacja gospodarstw połączona z wręczeniem nagród i pucharów przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Izby Rolniczej w Opolu, okręgowych spółdzielni mleczarskich, starostw i gmin była najważniejszym momentem XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu SUPERMLEKO 2014. Uroczystość podsumowująca to wydarzenie zorganizowana została w sali konferencyjnej Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
– Doskonale wiecie, jak dziś wygląda produkcja mleka, jak potężna restrukturyzacja producentów mleka, jeśli chodzi o liczbę gospodarstw, nastąpiła w okresie ostatnich 10 lat. Szacunek należy się wam wszystkim, którzy chcecie tę produkcję dalej prowadzić. Doskonale wiemy ile zdrowia i wyrzeczeń to kosztuje. Śmiem twierdzić, że produkcja mleka jest najcięższą produkcją rolniczą, bo trzeba na wielu sprawach się znać i umieć się znaleźć, aby dalej ją prowadzić – przyznał dyrektor OODR w Łosiowie Henryk Zamojski.
Typując najlepszych producentów mleka komisja konkursowa pod kierunkiem przewodniczącego, dyrektora Henryka Zamojskiego kierowała się w ocenie: liczbą drobnoustrojów i liczbą komórek somatycznych w 1 ml mleka, warunkami środowiskowymi gospodarstwa, objęciem gospodarstwa oceną wartości użytkowej bydła mlecznego oraz procentem wzrostu produkcji stada za 2012/2013 r.
Uczestnicy konkursu oceniani byli w trzech kategoriach: pierwszej – obejmującej gospodarstwa produkujące rocznie do 110 tys. l mleka, drugiej – powyżej 110 do 250 tys. l mleka, trzeciej – powyżej 250 do 600 tys. l mleka i czwartej – powyżej 600 tys. l mleka.
Wśród laureatów znaleźli się hodowcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Drugie miejsce w kategorii IV zajął Paweł Klose z Kędzierzyna-Koźla, trzecie miejsce w tej samej kategorii zdobył Krzysztof Chromik z Bierawy, również trzecie miejsce w kategorii III otrzymał ex aequo z hodowcami z Białej w powiecie prudnickim, Norbert Warzecha z Maciowakrza, gmina Pawłowiczki. Wyróżnienie w kategorii II przypadło natomiast Erwinowi Steuerowi z Kózek – gmina Pawłowiczki, a w kategorii III – Andrzejowi Huebnerowi z Grodziska, gmina Pawłowiczki. Poza hodowcą z Kędzierzyna Koźla, który oddaje mleko do Mleczarni Zott, pozostali rolnicy współpracują z OSM Głubczyce.
Życzenia zwycięzcom konkursu w imieniu wszystkich starostów złożył przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Opolskiego, starosta strzelecki Józef Swaczyna. – Śląsk opolski to zagłębie mleczne. Wiem, że nasze rolnictwo stoi bardzo wysoko, nie mamy się czego wstydzić i nie musimy mieć kompleksów, wszystko zaś dzięki waszej pracy, dzięki temu, że wasze gospodarstwa są takie fajne, a dziś widzimy, że są również bardzo wydajne. Sam jestem z wioski od urodzenia i mieszkam na wsi i wiem co to znaczy zawód rolnika – docenił ciężką pracę starosta Józef Swaczyna.
Spotkanie w Łosiowie przypadło w szczególnym momencie – pikiety mlecznej organizowanej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. O jej celu wspomniał kierownik opolskiego Oddziału PZHBiPM Aleksander Nozdryn-Płotnicki: – W szczególności chcemy zachęcić pana ministra do podjęcia działań, które zwolniłyby producentów mleka z kar za przekroczenie limitu produkcji. Ciężki jest okres dla wszystkich rolników i naszym zdaniem pobieranie kar za przekroczenie kwot mlecznych nie leży ani w ich interesie, ani całego sektora – tłumaczył.
(ewa)
Najnowsze komentarze