Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

KRUS odpowiada na pytania czytelników

25.11.2014 00:00 OQL

Krystyna Nowak kierownik raciborskiej placówki.

Jestem ubezpieczony w KRUS od lutego 2010 r. po zwolnieniu z zakładu pracy, posiadam gospodarstwo o powierzchni 4 ha. Ponieważ jest to małe gospodarstwo, a mam na utrzymaniu żonę (też ubezpieczoną w KRUS) i dwoje uczących się dzieci, zmuszony byłem podjąć pracę poza gospodarstwem rolnym. Do pracy za granicę wyjechałem w maju 2010 r. Najpierw pracowałem tam po kilka tygodni i wracałem do domu, dalej jednak prowadziłem swoje gospodarstwo. Od 2012 r. otrzymałem już umowę na stałe. Mam tam też ubezpieczenie. Jakie dokumenty mam dostarczyć do KRUS i co będzie ze składkami za okres, w którym byłem ubezpieczony za granicą?

Podlega Pan innemu ubezpieczeniu społecznemu i zostanie Pan wyłączony z ubezpieczenia w KRUS w okresach zatrudnienia za granicą. Należy przedstawić zaświadczenie od pracodawcy zagranicznego potwierdzające okres zatrudnienia i okres zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Nienależnie opłacone składki zostaną zwrócone na wskazane przez Pana konto bankowe lub za pośrednictwem poczty.

e-mail: agro@nowiny.pl

  • Numer: 2 (2)
  • Data wydania: 25.11.14
Czytaj e-gazetę