Zakazane rewiry. Okolice Raciborza wydobyte z wnętrza ziemi
Tablica z napisem „Zakaz wstępu” jest wyraźnym sygnałem, iż dalej iść nie należy. W przypadku obiektów związanych z kopalnictwem, ma to realne uzasadnienie i zakaz należy respektować. Jednak w takiej sytuacji budzi się w człowieku naturalna ciekawość poznania tego, co zakazane lub ukryte.
Raciborskie Centrum Informacji - Galeria OBOK
Racibórz, Długa 2- Jako człowiek z niejakim doświadczeniem w obcowaniu z ryzykiem, pozwoliłem sobie wkroczyć do rewirów, które ze względów bezpieczeństwa, jak i tytułu własności nie są przeznaczone do zwiedzania. Ryzyko nie jest przeznaczeniem turysty, więc niech fotografie posłużą jako forma bezpiecznej wędrówki po arcyciekawych krajobrazach, wydobytych z głębin śląskiej ziemi. A znajdują się one niedaleko Raciborza. Nierzadko mijamy je, bez świadomości ich skrytego i niebanalnego piękna. Wiele z tych obiektów znika w sposób nieodwracalny, pozostałe niech przetrwają za szyldami zakazów jako rezerwaty historii Śląska - informuje Grzegorz Pinior, autor wystawy.
Wystawa będzie dostępna dla wszystkich chętnych w dniach 13.08.2014 - 9.09.2014 w Raciborskim Centrum Informacji w Raciborzu przy ul. Długiej 1. Wernisaż wystawy rozpocznie się 13 sierpnia o godz. 17.00.
Relacje z podróży Grzegorza Piniora po równie pięknych co niebezpiecznych zakątkach naszego regionu prezentowaliśmy na portalu nowiny.pl w minionych miesiącach.
Polecamy obszerne reportaże i zdjęcia z tych niezwykłych wypraw:
- Piramidy na Śląsku, czyli hałdy kopalni Dębieńsko w Czerwionce,
- Wapienniki, skamieniałości i przyroda kamieniołomu w Mikołowie,
- Hałdy satelickie kopalni „Anna” i „Szczygłowice” w Bukowie i Trachach,
- Skarby odkrywkowej kopalni gipsu w pobliskich Kobericach ,
- Jakie tajemnice kryją kamieniołomy w okolicach Kietrza i Głubczyc,
- Hałda kopalni Marcel w Radlinie. Kolory, które wzbudzają zachwyt,
- Co łączy Adama Małysza z kopalnią piasku "Kotlarnia",
- Odkrywamy sekrety kopalni gipsu w Dzierżysławiu,
- Raciborzanie na hałdzie w Pszowie,
- Wyprawa na Mount Charlotta w Rydułtowach.
Najnowsze komentarze