Spotkanie z paraolimpijczykiem Januszem Rokickim w raciborskiej bibliotece
Życie nie jest łatwe i nie chodzi o to, by zawsze takie było. Czasem trzeba upaść, aby na nowo wstać. O budowaniu życia od nowa wie dużo Janusz Rokicki, polski lekkoatleta, kulomiot i trzykrotny medalista Igrzysk paraolimpijskich. 11 kwietnia na spotkaniu w raciborskiej bibliotece opowie jak doszedł do sportowej sławy, na przekór życiowej tragedii.
Janusz Rokicki jest trzykrotnym wicemistrzem paraolimpijskim, zdobywcą tytułów Mistrza Świata i Mistrza Europy w pchnięcie kulą. Swoją karierę sportową rozpoczął od treningów pływackich (mistrz Polski na 100 m stylem klasycznym), następnie przerzucił się na podnoszenie ciężarów, po czym zajął się lekkoatletyką w której osiągnął największe sukcesy. Specjalizuje się w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem – aktualnie jest zawodnikiem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cieszynie, gdzie trenuje pod okiem Zbigniewa Gryżbonia .
Życie Janusza Rokickiego zmieniło jedno wydarzenie – w 1992 roku został napadnięty i zostawiony bez przytomności przez sprawców na torach kolejowych. Odzyskując przytomność w szpitalu w Cieszynie musiał zmierzyć się z tragiczną rzeczywistością, która na osiem lat uwięziła go w domu. Amputacja obu nóg nie powstrzymała jednak Rokickiego od podjęcia walki. Za sprawą Czesława Banota rozpoczął swoją sportowa karierę, która sprawiła że urodzony w Wiśle Rokicki wystąpił m.in. na paraolimpiadach w Atenach, Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio.
11 kwietnia, godzina 11.00
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka bez barier” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
źródło: MiPBP w Raciborzu
Najnowsze komentarze