Piątek, 5 lipca 2024

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

Spotkanie Komitetu Organizacyjnego Konferencji poświęconej życiu i dziełu prof. Aleksandra Orłowskiego

Start 23.05.2013 o godz. 16:00 wstęp wolny

Piotr Klima ze Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie Komitetu Organizacyjnego Konferencji poświęconej życiu i dziełu prof. Aleksandra Orłowskiego.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

DK Strzecha w Raciborzu

Racibórz, Londzina 38

Odbędzie się ono 23 maja (czwartek) o g. 16.oo w DK "Strzecha". Piotr Klima, ŚUTW, k. 501088491, e-mail: klimafarm@wp.pl

 

Ideą przewodnią Projektu jest stworzenie galerii wybitnych raciborzan i przedstawienie ich szerokiej publiczności Raciborza i Polski. Często byli to ludzie działający bez rozgłosu medialnego, oddani pracy dydaktycznej, tworzący ogniska artystyczne przy domach kultury, a ogrom ich prac widoczny jest po latach w dorobku artystycznym ich uczniów. Wiedza na temat ich dokonań przekazywana w formie warsztatów, seminariów czy koncertów jest dobrem kulturotwórczym i wymaga od kolejnych pokoleń wyjątkowej pielęgnacji.

Projekt skierowany jest głównie do mieszkańców Raciborza ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej i studentów ŚUTW. Projekt ma inspirować do aktywnego rozwijania zainteresowań w oparciu o artystyczne dokonania często zapomnianych wybitnych raciborzan. Postać prof. Aleksandra Orłowskiego, artysty i pedagoga ukazana poprzez warsztaty wokalne, koncert, sesje naukowe, wystawę pamiątek zapoczątkuje coroczne spotkania z twórczością Wielkich Raciborzan. Ideą projektodawcy jest, by w Raciborzu powstał pierwszy w kraju festiwal oparty na rodzimej twórczości, a przyciągający twórców i publiczność spoza Raciborza

Projekt „Cisi i Wielcy – Aleksander Orłowski” składać się będzie z czterech części; seminaryjnej, warsztatowej, ekspozycyjnej i koncertowej.

Przy Zarządzie ŚUTW w Raciborzu powstanie Biuro Organizacyjne Projektu, którego zadaniem będzie zaproszenie młodzieży na warsztaty, zaproszenie ekspertów do prowadzenia warsztatów, koncertu i seminarium, wybór komisarza wystawy, przygotowanie miejsc realizacji, przygotowanie i podpisanie umów z dostawcami zewnętrznymi i ekspertami.

Seminarium popularno-naukowe  pt. „ Aleksander Orłowski —życie i działalność” przebiegnie w czterech wątkach tematycznych czyli prof. A. Orłowski jako:

nauczyciel i wychowawca

twórca i kompozytor

propagator ruchu amatorskiego; założyciel i dyrygent chórów: ZZK „Sygnał”, „Echo”, Parafii WNMP, ZNP

społecznik i animator ruchu kulturalnego

 

Trzydniowe warsztaty wokalne pt. „Polonezy profesora”  prowadzone będą przez dwóch wybitnych znawców polskiej chóralistyki.

Wystawa pamiątek po prof. Orłowskim jak też zdjęć chórów z okresu działalności Profesora, a także zdjęć i przedmiotów oddających ducha epoki, w której ten wybitny raciborzanin działał.

Do koncertu zaproszeni zostaną uczestnicy warsztatów, uczniowie prof. Orłowskiego oraz chóry przez nich prowadzone.