Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Liryczny wieczór w WCK

Start 09.07.2020 o godz. 18:00 wstęp wolny

Podczas kolejnej odsłony wydarzenia „COOLturalny gość WCK” spotkamy się z poetami z wodzisławskiej Grupy Lokalnych Twórców. Zapowiada się liryczny wieczór wypełniony słowem i muzyką. A wszystko to w ramach akcji #siećzkulturąwdomu w czwartek, 9 lipca o godz. 18:00 podczas internetowej transmisji na żywo z WCK.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławskie Centrum Kultury

Wodzisław, Kubsza 17

Co łączy Grupę Lokalnych Twórców? Na pewno zamiłowanie do słowa. Ale nie tylko. Wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, trafność w formułowaniu spostrzeżeń, odwaga w podejmowaniu trudnych tematów i umiejętność przelewania słów na papier. Tym między innymi charakteryzuje się poezja Izabeli Gardian, Jolanty Walencik, Katarzyny Glenc, Wiktorii Krawiec, Barbary Macharzyńskiej i Zbigniewa Bubaka. Grupa Lokalnych Twórców zawiązała się w lutym 2018 roku w Wodzisławiu Śląskim. Zrzeszeni w niej artyści swoją twórczość prezentowali podczas wielu wydarzeń, takich jak wieczorki poetyckie czy akcje charytatywne, w różnych miejscowościach na Śląsku.

– Tym razem w ramach naszej akcji #siećzkulturąwdomu proponujemy internetowe spotkanie z wrażliwymi twórcami z Wodzisławia Śląskiego, którzy doskonale współtworzą kulturalny klimat tego miejsca. Razem z nimi włączamy się w jego pielęgnowanie, promując zarazem miasto i jego artystyczny potencjał – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Każda z tych osób ma swój indywidualny styl, nacechowany osobistymi refleksjami i emocjami wynikającymi z doświadczania życia zarówno w jego pięknych odsłonach, jak i trudnych momentach. Jolanta Walencik w swojej twórczości porusza prawdziwe, życiowe tematy, okraszone bogatym wachlarzem emocji. Znajdziemy w niej coś dla zakochanych, coś dla zwykłego przechodnia życia, coś dla utrapionych. Poezja Izabeli Gardian emanuje lekkością i trafnością spostrzeżeń. Delikatność i wrażliwość autorki jest wyczuwalna niemal w każdej strofie. O zmartwieniach, problemach dnia codziennego mówi z subtelnością i pokorą. Wiersze Katarzyny Glenc długo przeleżały w szufladzie, zanim ujrzały światło dzienne. W swej twórczości podejmuje się tematów trudnych i ważnych, nakłaniając tym samym odbiorcę do refleksji nad odmiennością spostrzeżeń i doświadczeń. Zwiewna i delikatna – taka jest liryka Wiktorii Krawiec, która odzwierciedla cechy samej autorki. Poezją zainteresowała się w klasie maturalnej i od tamtej pory jest ona dla niej przyjaciółką, której zwierza się niemal ze wszystkiego. Z kolei w życiu Barbary Macharzyńskiej poezja pojawiła się zupełnie przypadkowo i pełni w nim rolę arteterapii. To w niej upycha te mniej pozytywne myśli i przeżycia. Spod pióra Zbigniewa Bubaka wyszło sporo tekstów piosenek, bajek, a przede wszystkim wierszy. Jego poezja to strofy płynące prosto z serca, mówiące o życiu, codzienności i najwyższych wartościach.

/Materiały prasowe/