środa, 22 marca 2023

imieniny: Katarzyny, Bogusława, Kazimierza

RSS

Drgnienia Lutni – Festiwal Muzyki Baroku

Start 18.12.2022 o godz. 19:00 wstęp wolny

Centrum Kultury i Sportu TKALNIA zaprasza 18 grudnia o godz. 19:00 na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w Kościele pw. Św. Tomasza Apostoła. Wstęp wolny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koncerty z cyklu "Drgnienia Lutni- Festiwal muzyki baroku" mają za zadanie przywrócenie polskiemu społeczeństwu brzmienia wspaniałej muzyki doby baroku i pamięci o najwybitniejszym europejskim kompozytorze którym był Silvius Leopold Weiss urodzony w 1687r., w Grodkowie na terenie gminy w której znajduje się Pałac Sulisław, partner koncertów. Kultura muzyczna Baroku oraz dźwięk lutni wydają się już odległą historią. Pragniemy historię tę przywrócić do życia i podać współczesnym w pociągającej, a wręcz zjawiskowej formie. Dlatego też wybór do wykonań muzycznych wnętrz pałacowych w których muzyka dawna uzyskuje należną jej mistyczną barwę i bezbłędną akustykę, tak naturalną dla dawnych architektów, a tak niedostępną współczesnym inżynierom. Główną ideą koncertu jest odnalezienie "jedności miejsca, przestrzeni i muzyki". Muzyka S.L. Weissa wykonywana w unikatowy sposób, bo na dwie lutnie jednocześnie brzmi w sposób niezwykły. Idąc za głosem współczesnych mistrzowi melomanów - naocznych świadków wspólnych improwizacji Weissa z Bachem - wykonania te były zjawiskowe. Lutnia brzmi niesłychanie subtelnie zwłaszcza w otoczeniu i we wnętrzach zabytkowych - wydarzenia te przenoszą nas, naszą percepcję, świadomość w sposób artystyczny, niemal duchowo, nadrealnie w czasy Baroku. Poprzez takie działania chcemy uwrażliwić współczesnego odbiorcę na tę możliwość wewnętrznego rozwoju odczuwania, wrażliwości, percepcji. Wkład twórczy Weissa w kulturę muzyczną epoki Baroku to wspaniały wkład w kulturę regionalną, narodową i światową. Warto dodać że Silvius Leopold Weiss był nadwornym muzykiem rodu Sobieskich. To dzięki polskiej rodzinie królewskiej wszedł na salony i został objęty mecenatem kulturalnym przez braci- królewiczów Jakuba, Aleksandra i Konstantego Sobieskich z Oławy a także królową Marysieńkę grywając w jej teatrze w Rzymie. Następnie Weiss związał się z dworem drezdeńskim elektora saskiego, będącego równocześnie królem Polski-Augusta II Mocnego.

W skład festiwalu wchodzi realizacja w 2022 roku łącznie w całej Polsce aż 16 koncertów muzyki S.L Weissa w wykonaniu różnych artystów. W Pałacu Sulisław odbędą się dwa koncerty z cyklu „Drgnienia lutni – Festiwal Muzyki Baroku”.

Wystąpi jedyny w Europie i na świecie zespół Lute Duo Plus, który profesjonalnie zajmuje się muzyką S.L. Weissa.

Koncerty DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY W RAMACH PROGRAMU „MUZYKA”, REALIZOWANEGO PRZEZ NARODOWY INSTYTUT MUZYKI I TAŃCA.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Ars Restituta, a partnerem Pałac Sulisław.

/Materiały prasowe/