Poniedziałek, 23 grudnia 2024
imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona
RSS
W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody...
Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.
Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.
Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.
Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.
Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...
RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.
Do Kuźni Raciborskiej trafiło wsparcie na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Mowa aż o ośmiu obiektach, które przejdą metamorfozę. Realizacja ma przyczynić się do poprawy powietrza.
Nabór wniosków o dotację do wymiany starych źródeł ciepła i termomodernizację w ramach raciborskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji rozpoczął się 30 stycznia i potrwa do końca lutego.
W Urzędzie Miasta Racibórz podsumowano konkursy ekologiczne "Zbieramy butelki plastikowe" i "Chomikuj baterie", których organizatorem był prezydent.
Od poniedziałku 20 stycznia mieszkańcy Pietrowic Wielkich mogą zgłaszać się do urzędu gminy o pomoc ekodoradcy przy ubieganiu się o środki z programu "Czyste Powietrze".
Zgodnie z wnioskiem złożonym przez radnych Mirosława Lenka i Zuzanny Tomaszewskiej, na styczniowej sesji Rady Miasta Racibórz zostanie podsumowana działalność speckomisji do spraw czystego powietrza. Jej szefem jest Dawid Wacławczyk, były radny miejski, a obecnie powiatowy (klub PiS). Komisja rekomeduje wprowadzenie w Raciborzu strefy bez węgla.
- Miasto Racibórz pozyskało prawie trzy i pół miliona złotych dofinansowania na kompleksową termomodernizację kolejnych kamienic - informuje Urząd Miasta Racibórz. Środki przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Pietrowice Wielkie to trzecia gmina powiatu raciborskiego po Kuźni Raciborskiej i Raciborzu, gdzie pojawił się ekodoradca. Dzięki temu w kolejnej miejscowości będzie można składać wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, walczącego ze smogiem.
Od tygodnia w Urzędzie Miasta Racibórz funkcjonuje punkt przyjmowania wniosków w ramach programu "Czyste Powietrze".
86 mln zł będzie kosztowało dostosowanie miejskich kamienic do wdrożenia w Raciborzu strefy bez paliw stałych. W MZB wyliczono, że potrzeba na to 10 lat, z uwzględnieniem pozabudżetowych dofinansowań oraz operacją tymczasowego przesiedlenia mieszkańców lokali komunalnych i socjalnych. Tymczasem lokalny PiS zgłosił weto dla węglowego zakazu.
Były prezydent Raciborza oczekuje, że przed radą miasta pojawi się Dawid Wacławczyk szef komisji ds. czystego powietrza by zdać oficjalny raport z jej prac. - Była konferencja prasowa, była fotka, czekamy na dyskusję - dopingował rządzących Mirosław Lenk. Jego dopinguje miejscowy ekolog Bogusław Siwak.