Wtorek, 24 grudnia 2024
imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza
RSS
W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody...
Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.
Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.
Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.
Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.
Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...
RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.
Szef komisji ds. czystego powietrza Dawid Wacławczyk był gościem Nowin Raciborskich. Rozmawialiśmy z nim o kolejnych krokach do uruchomienia w mieście strefy bez paliw stałych, na wzór tej, która już od września jest w Krakowie.
Program rządowych dotacji do wymiany pieców i ociepleń domów – „Czyste Powietrze” będzie obsługiwany w urzędzie miasta w Raciborzu. To propozycja dla mieszkańców, ale nie Miasta, właściciela kamienic opalanych węglem. Czy goszczący w magistracie wiceprezes Adam Lewandowski z WFOŚiGW ma ofertę dla samorządu w zakresie likwidacji niskiej emisji?
Fundusz z Katowic porozumiał się z raciborskim urzędem i od stycznia będzie tu specjalista od programu „Czyste Powietrze”. W ciągu 1,5 roku z Raciborza zgłoszono w nim 100 wniosków. Teraz może ich być nawet 300 rocznie.
Działające przy raciborskiej bibliotece Centrum Edukacji Ekologicznej gościło Jolantę Reisch-Klose. Autorka książek dla dzieci i dorosłych przyjechała do biblioteki z wykładem na temat zagrożeń ekologicznych. Spotkania odbyły się w Filii nr 8 na ulicy Żorskiej, w Eurece przy ul. Kasprowicza i w Filii nr 9 na Brzeziu.
Prezydent miasta Dariusz Polowy i wiceprezes WFOŚiGW Adam Lewandowski podpisali w magistracie porozumienie o współpracy. Dzięki temu w Raciborzu będzie można składać wnioski o dotacje z programu Czyste Powietrze, powstałego by walczyć ze smogiem na Śląsku.
43% Polaków negatywnie ocenia działania polskiego rządu w zakresie ochrony środowiska i zapobiegania niekorzystnym zmianom klimatycznym, podejmowane w ciągu ostatnich 4 lat, a pozytywnie postrzega je 31% badanych. Najmniej krytyczni są najmłodsi w wieku 18-24 lata.
Na podwórku przy ulicach Bończyka/Ogrodowej rosła lipa, którą na wniosek MZB Racibórz wycięto rankiem w czwartek 31 października. - Nigdy nie spadła z niej nawet gałązka. Dawała radość i cień - wspomina drzewo radny powiatowy Dawid Wacławczyk, zbulwersowany wycinką. Napisał o tym na swoim Facebooku. Komentujący podzielają irytację...
28 października przed Urzędem Miasta Racibórz zorganizowano konferencję prasową poświęconą sprawie wprowadzenia w Raciborzu zakazu spalania paliw stałych.
Położony pod Raciborzem rezerwat Łężczok to nie tylko stawy, ale również bogate gatunkowo lasy łęgowe oraz łąki. Te ostatnie poddane zostały właśnie pracom pielęgnacyjnym.
Mimo że rozstrzygniecie konkursu na Odnawialne Źródła Energii (OZE), ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Katowicach, nie był dla nich optymistyczny, to odwołali się od decyzji i nadal liczą, że otrzymają wnioskowane pieniądze. Mowa m.in. o dotacji dla Kuźni Raciborskiej.