Niedziela, 22 grudnia 2024
imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
RSS
W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody...
Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.
Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.
Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.
Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.
Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...
RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.
Wody Polskie ruszają z nową kampanią edukacyjną „Wody to nie śmietnik”. Jej celem jest uświadomienie problemu śmiecenia w pobliżu zbiorników wodnych i nad rzekami.
„Kiedy zajmiecie się kopcącymi gratami jeżdżącymi po ulicach? To jest prawdziwy problem, a nie czepianie się, czym ludzie w domach grzeją”. Podobnych wypowiedzi sugerujących, że źródłem smogu w Polsce są samochody spalinowe, można spotkać w Internecie wiele. Ile jest w nich prawdy? Faktem jest zarówno to, że część zanieczyszczenia...
Racibórz znalazł się w niechlubnym rankingu miast charakteryzujących się największym zanieczyszczeniem powietrza. W 2020 roku jakość powietrza w naszym mieście nie spełniała zarówno norm WHO jak i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Stowarzyszenie Zielony Racibórz urządziło we współpracy z fundacją z Krakowa webinar (internetowe spotkanie) z radcą prawnym Miłoszem Jakubowskim, specjalizującym się w tematyce walki ze smogiem. Prawnik z fundacji Frank Bold omówił zapisy śląskiej uchwały antysmogowej (wchodzi w życie z początkiem nowego roku, ma na celu wyeliminowanie...
Urząd Miasta Racibórz informuje o zakupie oczyszcza powietrza dla Przedszkola nr 26.
Od 1 lipca 2021 r. Polacy będą mieli 12 miesięcy na zarejestrowanie swoich źródeł ciepła. Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, o którą zabiegał Polski Alarm Smogowy.
Z aktywistą antysmogowym, który od kilku lat podejmuje w Raciborzu szereg inicjatyw na rzecz walki ze smogiem rozmawialiśmy w naszej redakcji. Okazją była intensywna w ostatnich tygodniach akcja informacyjna stowarzyszenia Zielony Racibórz.
Stowarzyszenie Zielony Racibórz zaprasza mieszkańców powiatu raciborskiego do udziału w bezpłatnych webinariach nt. programu Czyste Powietrze oraz zapisów tzw. uchwały antysmogowej województwa śląskiego.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przeznaczy 21 milionów złotych na poprawę efektywności energetycznej. Część tej kwoty trafi do Raciborza.
Konkursy "Zbieramy butelki plastikowe" oraz "Chomikuj Baterie" trwały od 2 stycznia do 22 grudnia 2020 roku i adresowane były do raciborskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz innych placówek edukacyjnych dla dzieci.