Wacławczyk, Tomaszewska i Polowy jednym głosem o Raciborzu bez węgla
28 października przed Urzędem Miasta Racibórz zorganizowano konferencję prasową poświęconą sprawie wprowadzenia w Raciborzu zakazu spalania paliw stałych.
Ankieta
zobacz wszystkieCzy Racibórz powinien być strefą bez węgla i drewna (paliw stałych)?
Przypomnijmy, 22 października większość członków Komisji ds. czystego powietrza opowiedziała się za rekomendowaniem prezydentowi Dariuszowi Polowemu podjęcia działań, których efektem będzie wprowadzenie w mieście zakazu spalania paliw stałych do końca 2025 roku. Wyjątkiem mają być kotły na pellet, które będzie można użytkować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, ale tylko do 2028 roku.
Z myślą o osobach w trudnej sytuacji materialnej ma zostać przygotowany specjalny program osłonowy, który ułatwi im sprostanie rzeczywistości bez węgla i drewna. - Jako klub (RSS Nasze Miasto - red.) i Rada Miasta Racibórz chcielibyśmy wesprzeć prace nad programem osłonowym, który musi się pojawić - zapewnia radna Zuzanna Tomaszewska.
Przewodniczący Komisji ds. czystego powietrza Dawid Wacławczyk wyjaśnia, że taki program powinien wyrównać różnicę w opłatach za ciepło, która powstanie po wymianie kotła zasilanego paliwem stałym na kocioł gazowy lub podłączenie do sieci ciepłowniczej.
Formalnie wprowadzenie nowego prawa leży w kompetencjach samorządu województwa. Dlatego prezydent Raciborza, posiadając rekomendację Komisji ds. czystego powietrza, powinien podjąć kroki zmierzające do przygotowania stosownej uchwały oraz przyjęcia jej przez Sejmik Województwa Śląskiego. Dariusz Polowy zaznacza, że zostanie to poprzedzone analizami ekonomicznymi oraz logistycznymi. - Uważam, że terminem rozstrzygającym powinien być koniec tego roku. Wtedy powinniśmy zakończyć analizy i rozpocząć procedurę związaną z procedowaniem tego rozwiązania na poziomie wojewódzkim - mówi D. Polowy.
To nie będzie proces łatwy, to nie będzie proces tani. On będzie trudny dla mieszkańców, ale jeszcze trudniejszy dla zasobu miejskiego
Dawid Wacławczyk
Jak długo będzie to trwało? - Biorąc pod uwagę doświadczenia Krakowa, zajmie to kilka miesięcy - mówi Dawid Wacławczyk. Wyjaśnia, że władze województwa będą zobligowane do przeprowadzenia konsultacji społecznych. W Krakowie przeprowadzono również badanie sondażowe, aby sprawdzić czy mieszkańcy rzeczywiście popierają wprowadzenie zakazu spalania paliw stałych. Niewykluczone, że Racibórz pójdzie tą samą drogą. - Kluczowe będzie zdanie nie komisji, nie prezydenta, nie radnych, tylko mieszkańców. W Krakowie poparcie dla tej uchwały wyniosło 94%. Ogólne dane dla całej Polski mówią o poparciu na poziomie osiemdziesięciu kilku procent dla tego typu rozwiązań - dodaje D. Wacławczyk.
Radny Dawid Wacławczyk apeluje do mieszkańców, którzy do tej pory nie mają dostępu do infrastruktury gazowej, aby nie zwlekali ze składaniem wniosków o przyłączenie do sieci. Prosi również o propagowanie wiedzy o tworzonym prawie wśród rodziny i sąsiadów, tak aby konieczność wymiany ogrzewania nikogo nie zaskoczyła. - To nie będzie proces łatwy, to nie będzie proces tani. On będzie trudny dla mieszkańców, ale jeszcze trudniejszy dla zasobu miejskiego - mówi Dawid Wacławczyk.
Zapytaliśmy jakie sankcje przewidziano dla osób, które zignorują zakaz spalania paliw stałych w Raciborzu. - Nie koncentrowaliśmy się na karach i nie analizowaliśmy ich. To pytanie bardziej do prawników - odpowiedział. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w przypadku wspomnianego już Krakowa. Tam za złamanie zakazu palenia węglem lub drewnem można otrzymać 500 zł mandatu. Osoba, która nie przyjmie mandatu, musi liczyć się z karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
Ludzie:
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza
Dawid Wacławczyk
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Zuzanna Tomaszewska
Była radna Miasta Racibórz
Komentarze
37 komentarzy
@Bożrna123 Ten piec nie nnadaje się do EU ale na stepy mongolskie."Ta koza z Banku Światowego ma poważną wadę otóż nie ma wydajnego systemu odpopielania i sie zatyka, to jest koza przewidziana dla kuchni na stepie lub w Afryce gdzie kobieta siedzi cały czas w kuchni i rusza rusztem bo ma na to czas. U nas czasu nie ma bo trzeba pracować na podatki.
Konstrukcja zupełnie nie nadaje sie do kotła w Polsce, trzeba doszczętnie przebudować ruszta a to zmienia całą konstrukcję. Wiem bo też się tym bawiłem owszem moc jest, czyste spaliny także ale co z tego skoro muszę chodzić do kotłowni raz na 30 minut. Konstrukcja musi być przystosowana do polskich warunków czyli podpalić, wsypać 2 wiadra węgla i do rana się nie widzimy tutaj tak się nie da. Mam nadzieje, że konstruktor tej kozy rozwiąże i ten problem jakoś racjonalnie.
Druga sprawa to wymiary i dostosowanie do polskich kotłowni koza w wersji kotła też ma nietypowy wymiennik oraz podłączenia. Niestety rynek europejski to coś innego niż kraje 3go świata."
Wprowadzacie Państwo rewolucyjne zmiany, podczas gdy już wiadomo, że można spalać węgiel czysto w domowej kotłowni. Ani węgiel ani drewno to nie są brudne paliwa, problemem jest ich niewłaściwy sposób spalania. Tymczasem istnieją proste tanie piece węglowe w których "emisja pyłu jest na poziomie kotła olejowego, dalece wyprzedzając nasze Ecodesigny. O ponad 90% spada też emisja sadzy (to też pyły) a sprawność rośnie z marnych 30% do ponad 80%" Zakaz to najgorsze rozwiązanie. https://czysteogrzewanie.pl/2019/02/czysty-i-tani-piec-weglowy-w-raporcie-banku-swiatowego/
@~Kasprzak
Kto na co dzień i od święta
Strzelał ostro w Prezydenta?
Kto ,no powiedz kto?
Kto na Rynku do obłędu
Propagował referendum ?
Kto ,no powiedz kto?
Kto tak dzielnie żonie sprostał,
Że błękitną kartkę dostał ?
Kto ,no powiedz kto?
Kto podsłuchał w sklepie gości
Czym dał dowód niewinności?
Kto ,no powiedz kto?
Kto się w necie śmiał z betonu
Potem likwidował strony?
Kto ,no powiedz kto?
Tak bardzo się starałam, pięknie w słowa ubrałam
A Ty nadal nie wiesz kto, powiedz mi dlaczego nie wiesz kto???
Czemu nadal wciąż udajesz , mówisz, że on ci nieznany
Powiedz czy naprawdę nie wiesz kto?
~Kasprzak a czemu by to miało mieć związek z Polowym ? chłop jest prawie wygolony na zero, a z koncertów uznaje tylko te patriotyczne czyli woli pierwszą brygadę od brygady kryzys.
a tych kruszących beton to było wielu...przed Polowym.Pamięć ludzka jest krótka.
Brawo wy „głupie ludzie”,”obrońcy mułu” i „ciemnota energetyczna” znowu jesteście na samym szczycie GŁUPOTY,bo jak inaczej można nazwać palenie czarnym syfem w XXIw?
https://tvnmeteo.tvn24.pl/smog/warszawa,3441/smogiem-oddychaja-nawet-przez-jedna-trzecia-roku-ranking-miast-z-najgorszym-powietrzem,306305,0.html
Każdy kto broni zakazu palenia węglem bierze na siebie odpowiedzialność za życie innych i powinien za to słono zapłacić.
Trzymam mocno za strefę bez węgla w całej Polsce nie tylko w kilku śląskich miastach.
To Dariusz Polowy nosił kiedyś irokeza i jeździł na zadymy do Jarocina? Niezłe
O tempora! O mores!
Daro nosił irokeza
Chciał być królem Jarocina,
Elektryczne robił cosie
Z musu walił tanie wina.
Daro zawsze ostro dymił
Rzucał w twarz postulatami
I drukował hasła w nocy ;
Że Bóg jest z ideowcami!!
Już nie zrobi rewolucji
Wypiął się na barykady.
A młodzieńcze ideały
Przehandlował dla zasady
Daro zgolił irokeza
Szukał fuchy przy ratuszu,
Ach, jak się podobał żonie
Kiedy młotem beton kruszył!!!
Teraz często w delegacji,
Selfie strzela z UB – kami.
I tak się wypełnia hasło
Że Bóg jest z ideowcami.
Już nie zrobi rewolucji
Wypiął się barykady.
A młodzieńcze ideały
Przehandlował dla zasady.
No i teraz będzie gadanie o ognisku na rynku, zamiast o kluczowej dla mieszkańców kwestii zakazu! Bardzo łatwo ludźmi manipulować podsuwając tematy zastępcze.
To ognisko to bardzo szkodliwy pomysł. Chodzi oczywiście o dawanie przykładu i o zatruwanie powietrza. Proszę o korektę i zaniechanie tego ogniska i nie popełnianie takich błędów na przyszłość. Proszę o całkowity zakaz spalania paliw stałych w Raciborzu.
to ognisko na rynku to obraz i symbol tego czasu : spalą wszystko co dobre , zostanie smród i resztki popiołu. no i smoog .
tylko co na to straż pożarna?
p.s A nie lepiej spalić trochę kalorii bo za chwilę kadr pęknie?
Tu śmiech do kamery i walka ze smogiem. ALE RYNEK podpalac też będą razem z pieśnią na ustach! Oby dymem ich okadzilo w imię smogowej kpiny.
Mało precyzyjne czym będą ogrzewane bloki ,kamienice , UM, gazem może elektrycznie
Racibórz się wyludni. Mieszkanie tutaj będzie bardzo drogie. W Krakowie pracuje się za dużo wyższe pensje niż tutaj. Jak w dzielnicach za sezon grzewczy przyjdzie ludziom płacić po 6, po 8 tysięcy to poczują jaki kiepski los funduje im pan Polowy i kierujący nim pan Wacławczyk
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@gazownik a gdzie Pan.mieszka w Raciborzu?w jakiej dzielnicy na jakiej ulicy?Będzie miał Pan 6 lat na podłączenie się pod gaz do tego czasu na pewno się Pan gazu doczeka tym bardziej jak w Raciborzu będzie zakaz spalania węgla i drewna.
poznali się w szkole ? , ona była dobra z matmy, a oni pili jabole?
załóż gumę na instrument!!!
Sprzeczność pewna jest, ale niezbyt duża. Węgiel będzie spalany, ale głównie w elektrowniach i ciepłowniach, czyli pod kontrolą. A domy albo gaz albo przyłączenie do ciepłowni, co z punktu widzenia czystego powietrza ma sens.
@ ~takTrzymac. Czytaj ze zrozumieniem albo odstaw leki! 30 lat temu jak budowaliśmy dom to staraliśmy się o gaz ale gazowni się nie opłacało, kilka lat temu ponawialiśmy wniosek - to samo! Dalej uważam że władze mają ostre rozdwojenie jaźni. Lansują nas na potęgę węglową i promują górnictwo, ale nie pozawalają palić węglem. Promują gaz jako czysta alternatywa ale nie podłączą rury - DOM WARIATÓW!
Węgiel powinien być po 5 tyś/tona inaczej tych ludzi nie przekonacie do zmiany MYŚLENIA
@gazowink z gazem to ty nie masz dużo wspólnego skoro jeszcze nie masz gazu.Wystarczyło złożyć wniosek na przyłącz to byś miał gaz już dawno.Chyba że chcesz płacić za chwile jeszcze wyższe podatki jak nam UE dowali kary za smog w Polsce.Te kary będą później wszyscy solidarnie płacili.Kiedyś na UE narzekałem teraz wiem że gdyby nie ona bylibyśmy tu w Polsce dalej w średniowieczu dzięki takim ludziom jak Ty.
@Tadeusz2346 jakie 6 tyś. Nie siej propagandy mój znajomy jeden i drugi ma domek i płacą ok 3.8tys rocznie i to wraz z ciepłą wodą do kąpieli i do gotowania.Pellet wcale nie jest eko w Warszawie z tego powodu nikt nie dostanie na Pellet dotacji.Gaz jest ekologiczny bo praktycznie ma zerową prawie emisję w stosunku do nawet kotłów 5 klasy.Stać Cię ma utrzymanie auta i OC to powinno Cię stać na ekologiczne ogrzewanie a jak nie to jak Ci się nie podoba możesz się stąd wyprowadzić nikt tu Cię nie będzie trzymał na siłę. Ja mieszkam w bloku i mam najdroższe ciepło z sieci i nie narzekam. Ty masz domek i chciałbyś oszczędzać na ogrzewaniu kosztem mojego zdrowia i zdrowia tysięcy mieszkańców.Mogłeś to robić (oszczędzać na naszym zdrowiu) do teraz i będziesz mógł mam nadzieje jeszcze góra 6 lat. [zamknij]
Rząd Polski i władze lokalne mają rozdwojenie jaźni. Najpierw trąbią, że Polska węglem stoi i będziemy fedrować do końca świata, a potem zakazujemy palić tym w piecu - zwariowałem. A jeśli nie węglem to czym? może prądem? bo rury z gazem nie ma od 30 lat !!!
@Tadeusz2346 jakie 6 tyś. Nie się propagandy mój znajomy jedeni drugi ma domek i płacą ok 3.8tys rocznie i to wraz z ciepłą wodą do kąpieli i i gotowania.Pellet wcale nie jest eko w Warszafie z tego powodu nikt nie dostanie na Pellet dotacji.Gaz jest ekologiczny bo praktycznie ma zerową prawie emisję w stosunku do nawet kotłów 5 klasy.Stać Cię ma utrzymanie auta o OC to powinno Cię stać na ekologiczne ogrzewanie a jak nie to jak Ci się nie podoba możesz się stąd wyprowadzić nikt tu Cię nie będzie trzymał ma siłę. Ja mieszkam w bloku i mam najdroższe ciepło z sieci i nie narzekam. Ty masz domek i chciałbyśrednich oszczędzać na ogrzewaniu kosztem mojego zdrowia i zdrowia tysięcy mieszkańców.Mogłeś to robić do teraz i będziesz mógł mam nadzieje jeszcze góra 6 lat.
Ja proponuję Jeszce całkowity zakaz poruszania się po Raciborzu samochodami... By to ułatwić można te kamienie że ścieżki rowerowej rzucić na środek drogi...
Brawo Racibórz,brawo za odwagę,nasze dzieci będą Wam dziękować!!!
A na koniec tylko jedno zdanie które mi się nasuwa czytając te komentarze obrońców węgla:
"śniegu nie ma a bałwanów pełno" ;))))))
Czytając te teksty to płakać się chce, ludzie to nie średniowiecze!!!!
Stare dziady co jeden to mądrzejszy,zapytajcie wasze dzieci są od was dużo mądrzejsze wytłumaczą wam to co dla was takie trudne
Wszyscy chcecie mieć jak w Niemczech to zacznijcie od siebie.
Teraz się obudziłeś?
Węgiel choćby i w piecu10 klasy to jeden wielki syf a ty zamiast pomyśleć wcześniej,policzyć,pozakręcać gdzie nie trzeba miałbyś dzisiaj spokój a tak .......mądry polak po szkodzie.
Ogrzewanie to tak samo jak prąd,benzyna czy woda trzeba oszczędzać,nie ma zmiłuj.
Ten zakaz palenia powinien dotyczyć 2-3 województw i przyległej części Czech. Ponad 80% zanieczyszczenia z niskiej emisji to tzw. TŁO. Bez sensu jest tak drogie rozwiązanie dla jednego małego miasta. To mniej więcej tak, jakby zostać jedynym miastem z oczyszczalnią ścieków i mieć nadzieję na kąpiel w czystej rzece. Tylko rozwiązania systemowe na poziomie państwa coś zmienią. Dlaczego opłata za gaz do celów grzewczych nie jest poniżej opłaty za węgiel czy flot? Ludzie sami by wymusili zmiany. A tak mamy propagandę bez uzasadnienia ekonomicznego i ekologicznego.
Gaz tez nie jest czystym paliwem. Jest także paliwem kopalnianym który także będzie jeszcze jakiś czas stosowany. Co do węgla ok a co do pelletu tu bym polemizował. To jest czyste paliwo które pochodzi ze źródeł odnawialnych. Co innego gaz czy węgiel.
Kiedy można zgłaszać się po dotacje do UM na podłączenie się do gazu i na piec który jest bardzo kosztowny bo mnie na to nie stać. Dopiero co kupiłem nowy piec 2 lata temu. Moja rodzina pali gazem i mają w domu ledwo letnie grzejniki a płacą ponad 6000zł na rok za gaz. Palę węglem i dym jest tylko przez pierwsze 10 min. Po tym czasie mam zero dymu a 70, 80 na piecu i cieplutko w domu cały dzień . Mój sąsiad ma od roku gaz i też mówi że marzną a płacą jak za zboże. Gaz jest dobry tylko dla małych, mało metrazowych domków a i tak nie ogrzejemy tak ja węglem. Palić należy od góry i jest ekologicznie.
Bardzo dobrze.Niech w końcu w Raciborzu zabroni się palenia węglem i paliwami stałymi. Jak sami o siebie nie zadbamy to nikt o nas nie zadba a w zimie mamy tu ala komorę gazową ze smogu w Raciborzu
Koniec 2025 roku jest za ponad 6 lat. A piec V klasy po 8 latach od instalacji to przecież jest już zwykły kopciuch.
Jeżeli mam decydować o tym, czy wydawać kasę na ochronę siebie i swoich dzieci poprzez likwidację pieców węglowych czy też na ogrzewanie pustych szkół oraz finansowanie treningu dla 60 amatorów pływania - to nie mam żadnych wątpliwości. Wolę ochronę siebie i wszystkich mieszkańców, a nie fanaberie nielicznego lobby nauczycielskiego czy sportowego!
Ale jak patrzę na zdjęcie to widać, że D. Polowy już marznie.... :)
To jest ciekawe "Z całym szacunkiem do Państwa - rok temu wymieniliśmy piec na klasy 5, co kosztowało niespełna 20 tys zł - bez dotacji z miasta, za własne pieniądze i teraz słyszę że za 5 lat mamy go wymienić ??? Przepraszam ale nie będę popierał takiego pomysłu - takie spraw nie załatwia się w taki sposób. Nie może tak być, że co chwilę są kolejne kosztowne dla mieszkańców pomysły w imię ekologii. Ledwie zostały spełnione aktualne przepisy, a już są wymyślane nowe. Okres używalności pieców węglowych klasy 5 powinien być wydłużony co najmniej do 2030..."
Zakaz palenia węglem, kłótnia z rodzicami pływaków, zapowiedź likwidacji którejś szkoły - co jeszcze wymyśli dla Raciborza duet Wacławczyk - Polowy? Racibórz znów może być wielkim pośmiewiskiem.